Gończy istryjski szorstkowłosy to pies, który wywodzi się od starej rasy psów gończych hodowanych w Istrii, w dawnej Jugosławii, a obecnie Chorwacji. W XVIII-wiecznych kronikach zachowały się o nich zdawkowe informacje. Wizerunki gończego istryjskiego zostały też utrwalone na obrazach Tycjana.
Rasa została wpisana w rejestr FCI w 1949 roku. Zarówno gończy istryjski krótkowłosy, jak i szorstkowłosy, są lubiane w Chorwacji oraz innych krajach bałkańskich. Użytkuje się je głównie w celu polowań na zające i lisy.
- Wysokość: 44 do 56 cm
- Idealna wysokość psa: 50 cm
- Idealna wysokość dla suki: 48 cm
- Waga: 18 kg
Gończy istryjski szorstkowłosy to doskonały pies gończy na zające i lisy, ale także znakomity posokowiec. Ma mocną budowę, jest krzepki, o zdecydowanie mocnym kośćcu. Posiada charakterystyczną wydłużoną głowę z gęstymi brwiami. Jego głos jest dźwięczny, często bardzo niski. Kiedy się na niego patrzy, ma się wrażenie, że jest to pies ponury i posępny.
Gończy istryjski to pies bardzo wierny i oddany swojej rodzinie, dlatego też dobrze czują się w towarzystwie dzieci. Najmłodszych traktuje z cierpliwością i są dla nich opiekuńcze. Tak samo zachowuje się w obecności innych zwierząt. Jest czujnym i bystrym psem, który zwraca uwagę na każde polecenie właściciela i lubi go zadowalać.
Dopuszczalne przez FCI umaszczenie gończego istryjskiego szorstkowłosego:
- kolor podstawowy to śnieżnobiały
Umaszczenie tricolor jest niedopuszczalne, nawet jeśli występują pojedyncze włosy w innym kolorze. Dopuszczalne jest umaszczenie całkowiecie białe, bez żadnych łat.
Dbałość o psa rasy gończy istryjski powinna obejmować szczotkowanie raz na jakiś czas. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszy gończego. Ich budowa sprzyja powstawaniu infekcji. Po każdym spacerze warto przeglądnąć skórę psa, czy aby nie przyniósł na sobie kleszczy.
To zdrowa rasa. Czasem zdarzają się jej infekcje oczu lub odwijanie się powieki (do wewnątrz lub na zewnątrz). Niektóre osobniki cierpią na dysplazję stawową.
Gończy istryjski ma dobry apetyt i zje każdy rodzaj karmy, jaki mu podasz. Jeśli przygotowujesz jedzenie w domu, nie podawaj pupilowi tego, co sam spożywasz, ponieważ dania dla ludzi zawierają inne proporcje składników odżywczych niż potrzebuje pies, a dodatkowo są przyprawione. Wybierz raczej dobrą suchą karmę, jest ona zbilansowana oraz zawiera niezbędne składniki odżywcze, których pies potrzebuje. Pamiętaj, że Twój pupil na godzinę przed i dwie godziny po posiłku nie powinien wychodzić na długi spacer.