Look4dog.com

Gończy grecki

Gończy grecki wywodzi się ze starożytnej Grecji, a konkretnie półwyspu Peloponez. Jego przodkami były aborygeńskie psy z południowej części kraju oraz gończe włoskie oraz przedstawiciele francuskiej rasy kerry beagle. W porównaniu do swoich poprzedników gończy grecki jest bardziej umięśniony. Antyczni pisarze oraz myśliwi greccy cenili gończego greckiego z uwagi na dużą wytrzymałość i umiejętność adaptacji do trudnych warunków, czyli spiekoty oraz stromych, górzystych terenów. Gończy grecki jest silnym i zwinnym psem, osiągającym sporą prędkość podczas pogoni za zwierzyną. Jego węch jest doskonały.

W 1996 FCI oficjalnie uznało rasę. W zasadzie poza krajem macierzystym rasa nie występuje. 

  • Wysokość psa w kłębie: 47-55 cm
  • Wysokość suki w kłębie: 45-53 cm
  • Waga: 17-20 kg

Gończy grecki - charakter

Gończy grecki charakteryzuje się dobrym węchem i dużą odpornością. Jest aktywnym łowcą, który może pracować samotnie lub w stadzie. Doskonale radzi sobie na wszystkich terenach, zarówno nizinnych jak i górskich, a nawet skalistych. Z łatwością pokonuje trudne tereny. Jego głos jest dźwięczny i harmonijny.

Gończy grecki jest żywy, pewny siebie, wesoły, energiczny i aktywny. To nie tylko ruchliwy i zwinny pies myśliwski, ale przede wszystkim czuły i wierny towarzysz. Jest wyjątkowo łagodny i przyjazny wobec dzieci. Ze względu na silny instynkt myśliwski może być trudny do okiełznania dla niedoświadczonej osoby. Podobnie jak beagle, gończy grecki bywa uparty, niecierpliwy i niezależny. Wystarczy go jednak odpowiednio przeszkolić zaczynając od najmłodszych lat. Gończy grecki ma wysoki iloraz inteligencji i chętnie współpracuje podczas szkolenia. Powinno się ono opierać na pozytywnym wzmacnianiu pożądanych zachowań i całkowicie wykluczać surowe metody. Jeśli szkolenie przebiegnie prawidłowo, będzie akceptował inne psy.

Z pozostałymi zwierzętami bywa różnie, lecz z reguły na ich widok gończemu greckiemu świta w głowie chęć pogoni. Pies nie powinien mieszkać w bloku. Zdecydowanie lepiej będzie się czuł w domu z możliwością częstego wychodzenia na zewnątrz. Jest tak m.in. dlatego, że pozostawiony sam sobie, znudzony pies może zacząć głośno szczekać albo niszczyć przedmioty domowego użytku.

Gończy grecki - umaszczenie

Umaszczenie gończego greckiego:

  • czarne podpalane

Mała biała łata na piersi jest tolerowana. Widoczne błony śluzowe, nos i paznokcie czarne.

Gończy grecki - pielęgnacja

Gończemu greckiemu wystarczy czesanie co kilka dni za pomocą gęstej szczotki. Regularnie kontroluj stan przewodów słuchowych oraz czystość łap, co zapobiega stanom zapalnym uszu i skóry. 
 

Gończy grecki - choroby

Gończy grecki nie jest zagrożony chorobami genetycznymi. Jeśli zaniedba się higienę uszu po spacerach i polowaniach, mogą mu dolegać infekcje przewodów słuchowych. Najłatwiej zapobiegać im, kontrolując regularnie stan uszu psa.

Gończy grecki - żywienie

Należy zwracać szczególną uwagę, aby pies nie został przekarmiony. Nie powinien też otrzymywać karmy zawierającej różnego rodzaju zboża oraz cukier. Odpowiednim żywieniem będzie podawanie psu surowych produktów pochodzenia zwierzęcego z dodatkiem niewielkiej ilości warzyw i owoców. Dzięki składnikom jakie znajdują się w tych produktach pies otrzymuje to, co dla niego najlepsze. Można mu także podawać gotową, zbilansowana już suchą karmę, która będzie dostosowana do jego wieku i aktywności. Musi zawierać co najmniej 30% mięsa w swym składzie.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.