Look4dog.com

Gończy francuski biało-pomarańczowy

Przodkami gończego francuskiego biało-pomarańczowego są angielski foxhound, Blue de Gascogne oraz Grand Saintongeois. Rasa jest stosunkowo młoda, ponieważ powstała we Francji na początku XX wieku. Pierwszy hodowca, Henri de Falandre, marzył o psie o maksymalnej mocy i wytrzymałości podczas polowań. Udało mu się zrealizować cel. Gończy francuski cechuje się olbrzymią odwagą, siłą i odpornością. Sprawdza się podczas polowania na grubą zwierzynę, jak dziki i jelenie. Jego głęboki, gardłowy głos, zwinność i szybki bieg to kolejne cenione cechy.

Ten poruszający się z ogromną gracją pies praktycznie nie wykazuje zmęczenia, nawet podczas wielogodzinnego polowania. 
Gończy francuski to jeden z najbardziej cenionych psów myśliwskich w swoim kraju. Chociaż uzyskał oficjalne uznanie przez FCI w 1957 roku, nie jest uznawany przez główne kluby hodowlane, które twierdzą że stary gończy francuski wyginął dawno temu. 
Istnieją trzy odmiany rasy gończy francuski: biało-czarny, biało- pomarańczowy oraz trójkolorowy. 

Gończy francuski biało-pomarańczowy ma dużą głowę, ciemnobrązowe oczy, elastyczne i pofałdowane uszy, oraz delikatną, krótką sierść. 

  • Wysokość w kłębie 62 - 70 cm
     

Gończy francuski biało-pomarańczowy - charakter

Gończy francuski biało-pomarańczowy to łagodny pies. Od lat żył w sforach, więc skutecznie współpracuje z innymi psami. Jest bezkonfliktowy, pracowity i bystry. Ustala hierarchię między poszczególnymi osobnikami ze stada. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Lubi bawić się z dziećmi i jest wobec nich przyjazny. Jako szczeniak i dorastający pies może być mniej delikatny, dlatego kontroluj jego zabawy ze swoimi pociechami.

Gończy francuski wymaga nauki posłuszeństwa. Jest to pies terytorialny, dlatego jeśli zauważy w pobliżu obcych, zaalarmuje właściciela za pomocą szczekania. Z drugiej strony z nieznajomymi wita się nie wykazując agresji. Na spacerze w lesie i na łące zawsze trzymaj go na smyczy, ponieważ silnie rozwinięty instynkt myśliwski nakaże mu oddalić się za zapachem dzikich zwierząt, jeśli go poczuje. Daj psu dużo ruchu i aktywności na zewnątrz. Jeśli w Twojej okolicy są wybiegi dla psów, odwiedzaj je codziennie na co najmniej godzinę. 

Zdecydowanie nie jest to pies do życia w małym mieszkaniu. Na co dzień musi pożytkować swoją ogromną energię, aby po powrocie do domu był spokojny.

Gończy francuski biało-pomarańczowy - umaszczenie

Umaszczenie gończego francuskiego biało-pomarańczowego może przybierać barwy:

  • biało-cytrynowe
  • biało-pomarańczowe pod warunkiem, że kolor pomarańczowy nie jest zbyt ciemny, wpadający w czerwień.

Gończy francuski biało-pomarańczowy - pielęgnacja

Gończy francuski biało-pomarańczowy potrzebuje okazjonalnego czesania. Zakup w tym celu szczotkę o twardym włosiu lub szorstką rękawicę. Kąpiele tylko wtedy, kiedy jest ku temu potrzeba. Warto zabezpieczyć swojego psa peparatami odstraszającymi kleszcze. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszy. Ze względu na swą budowę, moga pojawiać się w nich stany zapalne. 
 

Gończy francuski biało-pomarańczowy - choroby

Gończy francuski jest rasą dość zdrową i silną. Jak większość psów myśliwskich, może cierpieć na nawracające infekcje uszu, które wynikają z nieodpowiedniej higieny, a także choroby stawów, wynikające z przesadnej aktywności czy niezaleczonych urazów z przeszłości.

Gończy francuski biało-pomarańczowy - żywienie

Psy tej rasy potrzebują dobrze zbilansowanej karmy. Czy będziesz karmić swojego pupila sucha karmą, czy też sam przygotowywał posiłki składające się z surowego mięsa, podrobów i warzyw, ważne jest, aby każdy posiłek dostarczał psu niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu Twój pies będzie w znakomitej kondycji fizycznej.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.