Przodkami gończego francuskiego są angielski foxhound, Blue de Gascogne oraz Grand Saintongeois. Rasa jest stosunkowo młoda, ponieważ powstała we Francji na początku XX wieku. Pierwszy hodowca, Henri de Falandre marzył o psie o maksymalnej mocy i wytrzymałości podczas polowań. Udało mu się zrealizować cel, ponieważ gończy francuski cechuje się olbrzymią odwagą, siłą i odpornością. Sprawdza się podczas polowania na grubą zwierzynę, jak dziki i jelenie. Jego głęboki, gardłowy głos, zwinność i szybki bieg to kolejne cenione cechy.
Ten poruszający się z ogromną gracją pies praktycznie nie wykazuje zmęczenia, nawet podczas wielogodzinnego polowania.
Gończy francuski jest uznawany za jednego z najbardziej cenionych psów myśliwskich w swoim kraju. Chociaż uzyskał oficjalne uznanie przez FCI w 1957 roku, nie jest uznawany przez główne kluby hodowlane, które twierdzą, że stary gończy francuski wyginął dawno temu.
- Wysokość psa w kłębie od 65 do 72 cm
- Wysokośc suki w kłębie od 62 do 68 cm
Gończy francuski biało-czarny to duży, dystyngowany, mocno i harmonijnie zbudowany. Ponieważ od lat żył w sforach, chętnie współpracuje z innymi psami. Jest bezkonfliktowy, pracowity i bystry. Ustala hierarchię między poszczególnymi członkami stada. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Lubi bawić się z dziećmi i jest wobec nich przyjazny. Jako szczeniak i dorastający pies może być mniej delikatny, dlatego kontroluj jego zabawy ze swoimi pociechami.
Gończy francuski biało-czarny wymaga szkolenia w zakresie posłuszeństwa. Jest to pies terytorialny, dlatego jeśli zauważy w pobliżu obcego, zachowa czujność. Z drugiej strony, z nieznajomymi wita się machając ogonem i nie wykazuje agresji. Na spacerze w lesie i na łące zawsze trzymaj go na smyczy, ponieważ silnie rozwinięty instynkt myśliwski nakaże mu pobiec za zapachem dzikich zwierząt, jeśli go poczuje. Zapewnij psu dużo ruchu i aktywności na zewnątrz. Jeśli w Twojej okolicy są wybiegi dla psów, odwiedzaj je codziennie na co najmniej godzinę.
Zdecydowanie nie jest to pies do życia w małym mieszkaniu. Na co dzień musi pożytkować swoją niebywałą energię, aby po powrocie do domu był spokojny i zrównoważony oraz nie wyżywał się na meblach czy drzwiach.
Umaszczenie
biało-czarne z czaprakiem, albo z większymi lub mniejszymi czarnymi łatami
Występować może czarne lub niebieskawe cętkowanie oraz wyłącznie na kończynach cętkowanie płowe. Nad oczami, na policzkach, pod oczami, pod uszami i u nasady ogona są blade podpalania.
Gończy francuski biało-czarny wymaga sporadycznego czesania. Zaopatrz się w szczotkę o twardym włosiu lub szorstką rękawicę.
Po każdym spacerze sprawdź, czy w uszach psa nie zgromadziły się zanieczyszczenia i w razie potrzeby usuń je. Zwłaszcza po powrocie z lasu czy łąk sprawdz czy pies nie ma wbitych kleszczy.
Gończy francuski jest rasą zdrową i silną. Jak większość psów myśliwskich, może cierpieć na nawracające infekcje uszu, które wynikają z nieodpowiedniej higieny, a także choroby stawów, wynikające z przesadnej aktywności czy niezaleczonych urazów z przeszłości.
Gończy francuski jako duża rasa powinien spożywać 2-3 posiłki dziennie. Pełnoporcjowe karmy dla psów renomowanych marek są bezpieczne dla zdrowia, mają dobry skład z niezbędnymi dla zdrowia i prawidłowego rozwoju substancjami odżywczymi.
W okresie dorastania, szczeniaki powinny jeść pełonowartościową karmę dedykowaną dla szczeniaków ras dużych szybko rosnących. Będziemy mieli wtedy pewność, że nasz pies rozwija się prawidłowo.