Gończy chorwacki pochodzi z końca XV wieku z Chorwacji z doliny Posavina, zlokalizowanej na wschód od Zagrzebia.
Pierwsze dowody na jego istnienie to freski ścienne z tamtego okresu. Do miłośników gończego chorwackiego zaliczał się m.in. biskup Dakovo Petar Bakic i weterynarz Franjo Bertic.
Wykorzystywali oni gończego chorwackiego jako psa myśliwskiego do polowania na drobne zwierzęta, jak zające i króliki oraz lisy.
Pierwszy wzorzec rasy ustalono w 1929 roku, a FCI opublikowało wzorzec w 1973 roku. Dopiero w 1969 roku zaczęła obowiązywać obecna nazwa, czyli: “gończy chorwacki”. Wcześniej była ona określana jako „pies gończy z basenu Kras”, a potem „pies gończy z doliny Sawy”. Kluby miłośników rasy są m.in. w USA, jednak gończy chorwacki jest najbardziej znany w swojej ojczyźnie.
- Długość życia: 12 - 13 lat
- Wysokość psa w kłębie wynosi: 46 - 58 cm
- Idealna wysokośc dla psów to 50 cm, dla suczek 48 cm
Gończy chorwacki jest psem mocnym, średniej wielkości o harmonijnej budowie. Ma umiarkowanie żywy temperament i jest zrównoważony.
Gończy chorwacki to bardzo czujny i aktywny pies. Jako myśliwy jest odważny, sprytny, odporny na trudne warunki i bardzo pracowity.
Kocha swoją rodzinę, jest wiernym i oddanym przyjacielem na całe życie. Lubi spędzać czas z dziećmi i bawić się z nimi. Gończy chorwacki potrzebuje sporo ruchu i dużych przestrzeni, dlatego nie nadaje się na kanapowca. Jego naturalny instynkt łowiecki powinien być zaspokajany różnorodnymi zabawami, np. tropieniem lub wyszukiwaniem smakołyków. Jeśli nie otrzyma codziennie potrzebnej mu dawki ruchu może być niespokojny.
Ideałem byłoby znaleźć w swojej miejscowości wybieg dla psów i w tym miejscu pozwalać mu swobodnie biegać i trenować, np. agility. Gończy chorwacki uczy się szybko i chętnie, o ile nauka przebiega poprzez zabawę. Podczas szkolenia męczy go żmudne powtarzanie poleceń, ponieważ nie należy do ras cierpliwych. W stosunku do innych psów jest odważny, ale nie agresywny. Uwielbia się z nimi bawić i do późnej starości zachowuje wigor. Względem obcych osób gończy chorwacki zachowuje nieufność. Jest dobrym psem stróżującym.
Gończy chorwacki
Gończy chorwacki jest łatwy w pielęgnacji, ponieważ w ogóle nie linieje. Wystarczy regularnie sprawdzać stan długich uszu psa i oczyszczać je oraz dokonywać przeglądu jamy ustnej. Co jakiś czas obetnij pazury specjalnymi cążkami.
Gończy chorwacki posiada umaszczenie pszeniczno-czerwone we wszystkich możliwych wariantach. Wzorzec FCI nie dopuszcza jednak koloru czekoladowego czy kasztanowego. Gończy ten powinien na głowie mieć białą strzałkę lub gwiazdę. Dodatkowo jego maść powinna mieć białe znaczenia na szyi (kołnierz) i na innych części tułowia (podbrzusze, dolne części kończyn, czy ogon).
Sierść jest długości 2 - 3 cm. Powinna być sztywna, gęsta oraz gładka. Brzuch jest dobrze owłosiony. Włos jest dłuższy na klatce piersiowej, udach i na spodniej stronie ogona jest dłuższy.
Gończy chorwacki to silny i odporny pies. Wszystkie gończe miewają jednak tendencję do skrętu żołądka, dlatego zadbaj o to, by podawane porcje jedzenia były małe, a pies powracający ze spaceru mógł odpocząć co najmniej godzinę, zanim przystąpi do jedzenia.
Gończy chorwacki nie pogardzi żadnym rodzajem diety. Jeśli decydujesz się na karmę suchą, pamiętaj, że pies będzie potrzebował więcej ruchu oraz stałego dostępu do czystej i świeżej wody. Jeśli na mokrą, będzie ona mniej kaloryczna, a dodatkowo, jeśli będzie dobrej jakości, nie trzeba będzie jej uzupełniać o dodatkowe witaminy, niezbędne dla zdrowia psa.
Nigdy nie podawaj zwierzęciu karmy niskiej jakości. Efektów jej spożywania nie widać od razu, ale mogą być to m.in. poważne schorzenia trzustki, wątroby czy nerek, alergie pokarmowe i biegunki. Wybieraj karmę pozbawioną zbóż (czym mniej węglowodanów w jej składzie, tym lepiej), za to z większą zawartością dobrego zwierzęcego białka.