Gończy austriacki to rasa stworzona do polowania. Jej pochodzenie nie jest dobrze znana, ale pierwsze wzmianki o hodowli pojawiły się w II połowie XIX wieku. Gończy austriacki - Brandlbracke z dużym prawdopodobieństwem jest potomkiem celtic hounda, dawnego psa myśliwskiego. Jego zadaniem było tropienie postrzelonych zwierząt oraz polowanie na zające i lisy.
Jako wszechstronny pies myśliwski gończy austriacki radzi sobie w bardzo wymagających warunkach terenowych i atmosferycznych w wysokich górach. Podczas gonitwy za ofiarą „gra”, czyli charakterystycznie szczeka. Podczas pracy w polu pozostaje cichy. Gończy austriacki zachował swoje pierwotne cechy i nadal towarzyszy w polowaniach.
United Kennel Club uznał rasę w 2006 roku.
- Długość życia 10 - 12 lat
- Wysokość psa w kłębie wynosi: 50 - 56 cm
- Wysokość suku w kłębie: 48 - 54 cm
- Waga 15 - 22 kg
Brandlbracke to pies bardzo inteligentny, spokojny i czuły. Trwale przywiązuje się do rodziny. Wobec dzieci jest niezwykle łagodny i cierpliwy. Lubi się przytulać i być głaskanym. Warunkiem jest prawidłowe uspołecznienie psa, jednak szkolenie przebiega szybko i skutecznie.
Brandlbracke jest posłuszny, szybko się uczy i akceptuje inne psy. Wymaga długich i intensywnych spacerów. Ma bardzo wrażliwy węch i doskonale tropi zwierzynę. Podczas pobytu w lesie i górach lepiej nie spuszczaj go ze smyczy, aby nie pobiegł za ciekawym tropem.
Gończy austriacki lepiej czuje się na wsi niż w klimatach wielkomiejskich. To nie tylko pies towarzyski i myśliwski, ale również stróżujący i pracujący o dużej chęci do służenia opiekunowi.
Gończy austriacki (Brandlbracke)
Austriackie gończe nie wymagają długiego szczotkowania czy strzyżenia sierści. Wystarczy, że raz w tygodniu wyczeszesz psa, a jeśli zajdzie potrzeba, zafundujesz mu kąpiel. Regularnie przycinaj pazury i kontroluj stan uzębienia. Jeśli uszy po spacerze są zabrudzone, koniecznie wyczyść je delikatną ściereczką.
Umaszczenie powinno być czarne z niewielkimi, wyraźnymi oznakami w kolorze od jasno do ciemnopłowego. Najistotniejsze są dwie płowe plamki nad oczami. Sierść gończego austriackiego jest gładka, przylegająca do skóry, gęsta, elastyczna i jedwabiście połyskująca. Włosy mają około 2 cm długości.
Gończy austriacki jest z reguły odporny i nie cierpi na żadną z chorób genetycznych. Jak w przypadku wszystkich psów myśliwskich, które dużo się ruszają, mogą występować kontuzje. Zadbaj o to, by leczyć każdą z nich w początkowej fazie. Podawaj psu suplementy diety wspierające regenerację stawów.
Pies aktywny, pies pracujący powinien być żywiony pokarmem zawierającym spore ilości składników odżywczych. Białka, tłuszcze witaminy i sole mineralne są niezbędne do prawidłowego rozwoju. Warto poczytać na temat dieta Barf. Pies będący na Barefie czerpie z niego szereg korzyści. Przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego typu mięso, ścięgna, twardy tłuszcz, podroby, mięsne kości, a także ryby, nie są poddawane obróbce termicznej, dzięki czemu zachowują swoje walory odżywcze. Dieta ta jest całkowicie pozbawiona dodatków typu kasze, makarony. Wyjątek stanowią warzywa i owoce, które dostarczają błonnik i zdrowe węglowodany. Pies pięknie wygląda i zdrowo się rozwija. Przy tego typu diecie, musimy poświęcić więcej czasu na przygotowanie i zbilansowanie posiłku. Nie jest ono trudne, ale zanim wprowadzimy ten typ żywienia w życie, warto swoja wiedzę na temat tej diety poszerzyć.