Duży gończy gaskoński wywodzi się z południowo-zachodniej części Francji, a jego historia sięga XIV wieku. Rasa powstała prawdopodobnie w efekcie połączenia angielskiego southern hounda z masywnym francuskim psem myśliwskim. Duży gończy gaskoński jest uważany za przodka wszystkich ras gończych z południa Francji. Pierwsze osobniki zostały wyhodowane w psiarniach należących do Gastona Febusa, hrabiego Foix. Wykorzystywał on psy w trakcie polowania z bronią palną na wilki, niedźwiedzie i dziki. Ze względu na kolorystykę sierści, w której białe włosy mieszają się z czarnymi, tworząc złudzenie błękitu, zostały nazwane: „Grand Bleu de Gascogne”.
Ich miłośnikami byli m.in. Henryk IV i markiz de Foudras. W czasie Rewolucji Francuskiej liczebność przedstawicieli tej rasy drastycznie spadła. W XIX wieku baron „De Ruble” z Blanquefor postanowił ją odbudować. Skrzyżował czystej krwi gończe z Grand Gascon Saintongeois. Duży gończy gaskoński trafił też do USA i miał istotny wpływ na powstanie coonhounda.
- Długość życia ok 12 lat
- Wysokość psa w kłębie 65 - 72 cm
- Wysokość suki w kłębie 62 - 68 cm
Duży gończy gaskoński to pies starej rasy, w wyraźnie francuskim typie, zarówno w odniesieniu do głowy, szaty jak i wyglądu ogólnego.
Z psa emanuje spokój i siła. Jest bardzo szlachetny. Ma bardzo czuły węch, donośny i niski głos. Pies ten bardzo uważny podczas polowania. Instynktownie łączy się w sfory. Jest spokojny oraz łatwo podporządkowuje się poleceniom.
Ten duży i elegancki pies jest bardzo łagodny i cierpliwy. Duży gończy gaskoński jest wiernym i silnie przywiązanym do wszystkich członków rodziny przyjacielem. Lubi towarzystwo małych dzieci, którymi się opiekuje. Uwielbia ruch, długie spacery i zabawy na świeżym powietrzu. Rasa ma spore zapotrzebowanie na przestrzeń, więc najlepiej czuje się w domu z ogrodem. Oprócz możliwości pobiegania wokół domu gończy gaskoński powinien wychodzić na długie spacer w ciągu dnia, w trakcie których solidnie się zmęczy.
Szkolenie tych oddanych i zrównoważonych psów nie przysparza problemów. Duży gończy gaskoński jest posłuszny i nie wykazuje agresji.
Gończy gaskoński ma silny instynkt łowiecki, dlatego w czasie spacerów nie powinien być spuszczany ze smyczy w miejscu, gdzie właściciel nie będzie w stanie go kontrolować. Zabezpiecz też ogrodzenie wokół domu. Duży gończy gaskoński jest psem czujnym i bystrym, dlatego może sprawdzić się w roli stróża informując o intruzach.
Wystarczy okazjonalne przeczesywanie sierści psa, np. raz w tygodniu. Jeśli pupil się zabrudzi, oczyść sierść wilgotną ściereczką.
Sprawdzaj regularnie stan uszu i oczu. Regularnie zaglądaj do psiej paszczy, czy nie tworzy się kamień nazębny.
Umaszczenie cętkowane ( czarne z białym ) co nadaje okrywie włosowej odcień łupkowo szary. Dwie czarne łaty na głowie powinny znajdować się po obu jej stronach. Obejmując uszy, oczy aż do policzków.
Duże gończe gaskońskie są ogólnie zdrową rasą, ale ze względu na budowę ciała i tryb życia mogą im się przytrafiać problemy zdrowotne.
Pierwszym są kontuzje i dysplazja stawów. Aby zmniejszać ryzyko ich wystąpienia, stosuj zbilansowaną dietę i suplementy wspierające odnowę chrząstek stawowych. Drugim, są infekcje uszu, które przy odpowiedniej pielęgnacji występują niezwykle rzadko. Trzecim, jest zagrożenie rozszerzeniem się i skrętem żołądka. Aby im zapobiec, karm psa zawsze po spacerze, nigdy przed, a porcję dzienną podziel na kilka mniejszych, aby ułatwić trawienie.
Dla tak aktywnego psa, również dla gończego gaskońskiego niezbędna jest dieta ze sporą ilością białka. Pies potrzebuje go do utrzymania masy mięśniowej. Nie należy także zapominać aby w misce znalazły się produkty bogate w witaminy, minerały oraz w nienasycone kwasy tłuszczowe. Ważne, by zdecydować się na jeden rodzaj diety i trzymać się go konsekwentnie. Wskazane są suplementy z glukozaminą i chondroityną chroniącymi chrząstki stawowe.