Look4dog.com

Black and Tan Coonhound

Black and tan coonhound to amerykański pies gończy wyhodowany prawdopodobnie w wyniku skrzyżowania angielskiego foxhounda, irlandzkiego kerry beagle oraz bloodhounda w XVIII wieku. Kynolodzy twierdzą, że ma wiele wspólnego z wymarłą już rasą, Psem Talbota, która była w Anglii już w XI wieku. Efektem był czujny, wytrzymały i zwinny pies o silnie rozwiniętym zmyśle węchu. Ta dynamiczna rasa pierwotnie służyła ludziom do tropienia i polowań na jelenie, lwy górskie, niedźwiedzie oraz szopy i oposy w najcięższych warunkach terenowych i klimatycznych.

Obecnie hodowle Black and tan coonhounda występują głównie w rejonach: Blue Ridge, Appalachach, Smokey i górach Ozark. 
Po raz pierwszy wyodrębniono rasę w 1900 roku, w 1945 roku American Kennel Club wprowadził ją do swojego rejestru.

  • Długość życia 10 - 13 lat 
  • Wysokość psa w kłębie wynosi: 63,5 - 68,5 cm
  • Wysokość suki w kłębie wynosi: 58 - 63,5 cm
  • Waga 25 - 35 kg
  •  

Black and Tan Coonhound - charakter

Black and tan coonhound można go nazwać psem roboczym. Pracuje doskonale zarówno w trudnym surowym, zimnym klimacie, jak również w upalne dni w trudnych terenach. Wykorzystywany jest głównie do tropienia, ze względu na znakomity węch. Główna jego cecha to odwaga, dzięki czemu może brać udział w polowaniach na jelenie, niedźwiedzie, czy inną grubą zwierzynę. Jako pies tropiący Black and tan coonhound powinien umieć współpracować również z innymi psami. Niektóre osobniki mogą wykazywać w stosunku do innych psów rezerwę, jednak nigdy nie powinny być wobec nich agresywne. To samo tyczy się ludzi, psy te nie mogą być agresywne. 

Black and tan coonhound to łagodny, sympatyczny, spokojny i delikatny pies. Pogodny i oddany w domowym zaciszu, na zewnątrz zachowuje wytrwałość, odwagę i siłę. Z racji niezależnego charakteru i silnej pasji łowieckiej, właściciel powinien być osobą doświadczoną, która wie, jak wychować zrównoważonego i posłusznego psa, który nie będzie dominował nad resztą domowników. To bardzo energiczna rasa, która potrzebuje dużej dawki ruchu. Chętnie potowarzyszy Ci podczas biegania, jazdy na rowerze czy spaceru po lesie, czy jazdy konnej. Podczas spacerów uważaj, by nie uciekł w poszukiwaniu ciekawego zapachu, dlatego w terenach leśnych lepiej prowadzić go na długiej lince. 

W domu black and tan coonhound zachowuje się cicho i przyjaźnie. W stosunku do dzieci jest łagodny i tolerancyjny, ale należy nauczyć najmłodszych, że pies potrzebuje spokoju, odpoczynku i nie zawsze ma chęć na zabawę z nimi. Szczeka jedynie, gdy w pobliżu pojawią się obcy, a on wyczuje niebezpieczeństwo. Nie nadaje się do życia na podwórku, ponieważ osamotniony pies stanie się smutny, znudzony i może zacząć niszczyć przedmioty.

Black and Tan Coonhound - charakter
Black and Tan Coonhound 

Black and Tan Coonhound - pielęgnacja

Pielęgnacja tej rasy nie zabiera dużo czasu ani zaangażowania. Psu wystarczy przeczesywanie szczotką z naturalnego włosia co dwa tygodnie oraz oczyszczanie uszu po spacerach. Jeżeli sierść jest zabrudzona, przetrzyj ją wilgotną ściereczką. Problemem dla opiekuna może być nadmierne ślinienie się psa. Jeżeli nie chcesz, aby dywany i meble pozostały czyste, codziennie przecieraj pysk psa delikatną i miękką ściereczką.

Black and Tan Coonhound - umaszczenie

Umaszczenie Black and tan coonhounda to głęboka czerń z niewielkimi obszarami podpalanymi. Na torsie psa czasem występują białe znaczenia. Sierść jest gęsta, krótka, gładka i lśniąca. 

Black and Tan Coonhound - choroby

Najczęstsze schorzenia, jakie dotyczą rasy rasy Black and tan coonhound są odwinięcie powieki, niedoczynność tarczycy i dysplazja stawowa. Niekiedy występują psy chore na hemofilię typu B. Aby zdiagnozować pupila, poproś lekarza weterynarii o przeprowadzenie badania krwi. 
 

Black and Tan Coonhound - żywienie

Kontroluj liczbę kalorii spożywanych przez psa i zapewnij mu zbilansowane posiłki, w których nie zabraknie aminokwasów, węglowodanów oraz witamin niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. Jeśli karmisz pupila domowym jedzeniem, poczytaj o składnikach, które są wykluczone, a które będą mu służyły. Przysmaki podawaj jedynie podczas szkolenia jako nagrodę. Wybierając z półki suchą karmę, przeczytaj skład. Nie kupuj karmy, która w swym składzie ma zboża, uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego czy też mączkę kostną.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.