Alpejski gończy krótkonożny to austriacka rasa myśliwska. Powstała jako odpowiedź na pragnienie wyhodowania krzepkiego i zaciętego psa, który tropił by zwierzynę wolniej niż gończe długonogie, dzięki czemu ucieczka ofiary również byłaby wolniejsza. Rasa powstała na bazie krzyżówki długonożnych psów gończych z jamnikami z terenów alpejskich. Pierwsze wzmianki o jamnikowatych gończych oraz kluby ich miłośników pojawiły się już w XIX wieku.
Zanim ustalono standard rasy, alpejski gończy krótkonożny nie był jednolity pod względem wyglądu zewnętrznego, lecz użytkowości, do której przykładano wówczas największą wagę. Myśliwi, chcąc zachować jego cechy użytkowe, niechętnie sprzedawali jamnikoogary osobom spoza środowiska.
W 1935 roku austriackie organizacje kynologiczne uznały jamnikoogara za trzeciego – obok bawarskiego i hanowerskiego – posokowca, przy czym alpejskie gończe najszybciej dojrzewają psychicznie do pracy i są najbardziej wszechstronne spośród posokowców. Uwielbiają wodę i aportowanie oraz doskonale ścigają ofiarę z użyciem głosu. Najczęściej wykorzystuje się je jako polujące na zające, dziki i lisy.
FCI uznało rasę dopiero w 1975 roku. W Polsce rasa jest spotykana rzadko. Alpejski gończy krótkonożny jest najbardziej popularny w alpejskich częściach Austrii i Bawarii.
- Wysokość w kłębie psa: 37 – 38 cm
- Wysokość suki w kłębie: 36 - 37 cm
- Waga: 15 - 23 kg
Ze względu na swoją nieustraszoną i porywającą naturę stosuje się go również coraz częściej podczas polowania na lochy. Właściciel tej rasy powinien mieć doświadczenie w wychowywaniu psów myśliwskich. Psy gończe mają naturalną potrzebę indywidualizmu, przez co bywają nieposłuszne, uparte i niezależne.
Alpejski gończy krótkonożny wykazuje silny instynkt łowiecki, który można zaspokoić zabawami typu aportowanie lub bieganie za piłką. Taki pies potrzebuje dużej aktywności, intensywnych spacerów i sporo uwagi ze strony właściciela. Z drugiej strony są to przyjazne, łagodne i opanowane czworonogi. W mieszkaniu zachowują się spokojnie, a członkom rodziny okazują wiele serdeczności. Cechuje je także wyjątkowa cierpliwość w stosunku do dzieci. Odnajdą się w domu, w którym zamieszkują już inne psy i koty. Pomimo przyjaznej natury są czujne i, gdy wyczują obcego w pobliżu domu, ostrzegają opiekuna szczekaniem. Z uwagi na niewielki wzrost i krótki włos nie sprawiają kłopotu w małych mieszkaniach, choć bywa że pozostawione same potrafią trochę narozrabiać.
Umaszczenie alpejskiego gończego krótkonożnego może być
- czarne
- brązowe
- czarne z rudo-rdzawym nalotem
- czerwone
- czerwone z czarnymi znaczeniami.
Sierść tej rasy jest krótka i gładka poza szyją i ogonem, gdzie jest bardziej szczeciniasta.
Pielęgnacja alpejskiego gończego krótkonożnego jest niewymagająca. Wystarczy czasami wyczesać go szczotką typu zgrzebło. W okresie linienia częstotliwość tego zabiegu należy nieco zwiększyć.
Alpejski gończy krótkonożny należy do ras zdrowych i długowiecznych, wytrzymałych i odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne. Zachowuje nienaganną kondycję do późnych lat życia. Rasy o doskonałym węchu, czasem miewają problemy z nosem w kontakcie z dymem tytoniowym oraz w przegrzanych pomieszczeniach, które narażają śluzówkę na obrzęk. Postaraj się często wietrzyć mieszkanie, utrzymywać regularną temperaturę oraz nie palić papierosów przy swoim pupilu.
Psy gończe wymagają zbilansowanej diety, w której znajdzie się białko niezbędne do budowy mięśni, węglowodany jako źródło energii, dobrej jakości oleje wpływające na piękną i lśniącą sierść oraz składniki potrzebne dla odbudowy chrząstek stawowych po intensywnej aktywności. Poszukaj karm, które posiadają wszystkie te składniki lub skonsultuj się z weterynarzem i przygotowuj posiłki samodzielnie, np. opierając się na diecie BARF. Alpejski gończy krótkonożny ma duży apetyt, ale nie należy mu ulegać. Przekąski stosuj wyłącznie po to, by nagrodzić psa za właściwe zachowanie na spacerze lub szkoleniu.