Phalene to miniaturowy spaniel kontynentalny. Jego pierwsze wizerunki widnieją na francuskich obrazach z XII wieku. Spaniel miniaturowy kontynentalny był wtedy psem myśliwskim do polowania na ptactwo. Rasa wywodzi się prawdopodobnie od miniaturowego kontynentalnego spaniela hiszpańskiego.
W okresie XIV-XIX wieku popularność rasy wśród europejskich elit była ogromna. W zasadzie nie było dworu, na którym ten uroczy i przyjazny piesek nie był widywany w towarzystwie wytwornej damy. Wskutek Rewolucji Francuskiej z końca XVIII wieku, wszystko co arystokratyczne zaczęło mieć negatywne konotacje, dlatego dalszy rozwój hodowli spaniela miniaturowego kontynentalnego miał miejsce w sąsiedniej Belgii. Tamtejsi hodowcy rozpoczęli starania o otrzymanie psa ze sterczącymi uszami. Krzyżowani więc spaniela kontynentalnego miniaturowego ze szpicami oraz schipperke. Tak, w XIX wieku powstała odmiana Papillon, uznana potem za osobną rasę. Psy z opadającymi uszami zostały zaś nazwane Phalene. Obecnie miniaturowe spaniele kontynentalne tworzą jedną rodzinę i mają podwójne obywatelstwo.
- Wysokość ok 28 cm
- Mniej niż 2,5 kg dla psów i od 2,5 kg do 5 kg dla suk
- Od 2,5 kg do 4,5 kg dla psów i od 2,5 kg do 5 kg dla suk
- Minimalna waga to 1,5 kg
- Długość życia: 12-15 lat
Phalene to mały, luksusowy, ozdobny spaniel o prawidłowo i harmonijniej budowie. Żywy, pełen wdzięku i zarazem mocny. Dumnie się obnosi w płynnym, eleganckim ruchu. Długość ciała spaniela kontynentalnego przekracza nieco jego wysokość.
Phalene to wesoły, pojętny i śmiały pies. Jest energiczny, kocha dynamiczne zabawy oraz bycie w centrum uwagi. Bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna, co czasem objawia się zazdrością o niego w towarzystwie np. nieznajomych lub gości domu. Pies może być wtedy nieśmiały i osowiały. Nie jest to jednak spotykane u wszystkich osobników. Szkolenie Phalene przebiega bezproblemowo: to bystry uczeń, który chce współpracować i lubi być nagradzany. To pies inteligentny, który szybko pojmuje oczekiwania ludzi wobec niego. Tresurę prowadź łagodnie i stosuj naprzemiennie elementy nauki i zabawy. Odpowiednio wyszkolony Phalene będzie odnosił sukcesy w próbach posłuszeństwa, na torze przeszkód czy w zawodach łapania piłki. To rasa raczej aktywna, która lubi długie spacery, ale bez problemu zniesie mniej aktywny dzień u boku właściciela. Zazwyczaj Phalene akceptuje inne psy i zwierzęta domowe. Dobrze dogaduje się z dziećmi.
Na bieżąco kontroluj stan czystości uszu oraz okolic oczu psa i w razie potrzeby przemywaj je specjalnymi płynami do tego przeznaczonymi. Phalene należy szczotkować każdego dnia, aby nadać blasku sierści. Używaj w tym celu delikatnych szczotek, gdyż włos Phalene jest kruchy i ma tendencje do złamań. Co do strzyżenia, wystarczy odwiedzić salon groomerski co 4-6 miesięcy.
Sierść jest bez podszerstka. Jest bujna, lśniąca oraz falista. Nie może byc zbyt miękka, lecz nieco twarda w dotyku i z jedwabistym połyskiem. Sierść ułożona jest płasko. Włos delikatny, lekko uniesiony. Włos na głowie, kufie, przedniej części nóg i poniżej stawu skokowego jest krótki. Na tułowiu włos średniej długości, a dłuższy na szyi i tworzy kryzę i żabot, opadając na klatkę piersiową. Tworzy frędzle na uszach i tylnych partiach kończyn przednich. Na udach są portki. Między palcami mogą być niewielkie kępki włosów, które mogą nieco wystawać. U niektórych przedstawicieli rasy w dobrej kondycji włos osiąga długość 7,5 cm w kłębie, natomiast frędzle na ogonie są długości15 cm.
Umaszczenie:
Dopuszczalne są wszelkie kolory na białym tle. Jednak na tułowiu i nogach biel musi dominować. Mile widziana biel na głowie, w postaci mniej lub bardziej szerokiej strzałki. Na dolnej części głowy dopuszczalne białe znaczenie, jednak biel jako dominująca barwa głowy, stanowi wadę. We wszystkich przypadkach wargi, powieki, a zwłaszcza nos, muszą być pigmentowane.
Zwichnięcie rzepki lub padaczka to najpopularniejsze schorzenia u Phalene. Z natury jest to jednak rasa odporna i wytrzymała, bez tendencji do innych schorzeń.
Dieta tego spaniela powinna być różnorodna, bogata we wszystkie składniki odżywcze tak bardzo potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Tak jak większość małych piesków, również Phalene należą do łakomczuchów. Dlatego aby nasz pupil cieszył się dobrą kondycją nie powinien zjadać zbyt dużo dodatkowych smaczków. Na rynku jest też sporo gotowych suchych karm. Wybierając jedną z nich czytajmy skład. Ważne jest aby nie zawierały one zbóż, a na pierwszych miejscach było mięso. Należy też zwrócić uwagę aby było dokładnie napisane, że jest to mięso z indyka lub mączka mięsna z indyka, a nie indyk czy mączka kostna z indyka. Jeżeli mamy napisane w składzie, że jest indyk, wtedy nie wiemy tak naprawdę jakie elementy z tego ptaka są w tej karmie. Może to być zarówno mięso, ale także produkty uboczne pochodzące z indyka.