Pudel wielobarwny duży wywodzi się od ras myśliwskich pochodzących z terenów Niemiec, ma wspólnych przodków z psami rasy barbet. Pudel był wykorzystywany do aportowania ptactwa wodnego. Psy strzyżono w taki sposób, żeby podczas pływania były szybsze, a jednocześnie chronione przed chłodem. Nazwa pudel pochodzi od niemieckiego pudden, które oznaczającego pluskanie się w wodzie. Pierwotnie pudle były dwubarwne, jednak na początku XIX wieku rozpoczęto prace hodowlane nad uzyskaniem pudla jednobarwnego.
W 1880 roku w pierwszym wzorcu rasy uznano tylko psy jednolitym umaszczeniu. Tym samym rasa wielobarwna nie została uznana przez FCI, chociaż poza kolorem dla pudla wielobarwnego stosuje się wzorzec FCI nr 172.
- Długość życia: 12 - 15 lat
- Wysokość w kłębie: 45 – 60 cm
- Waga: 18 – 32 kg
Pudel duży to pies aktywny, pełen temperamentu i energii. Radosny i wrażliwy. Jest skoczny, zawsze chętny do zabawy, a do tego łagodny, tolerancyjny i przyjazny zarówno do dzieci, jak i innych zwierząt. To wierny i oddany towarzysz rodziny, spragniony towarzystwa człowieka i posłuszny. Bardzo inteligentny szybko się uczy, ale też szybko się nudzi, jeśli ćwiczenia często się powtarzają. W trakcie szkolenia należy wykazać się kreatywnością. Pudel świetnie nadaje się do uprawiania różnych psich sportów (agility, obedience, taniec z psem). Ma nieco spokojniejszy i bardziej dystyngowany charakter niż pudel miniaturowy, ale wymaga dużej aktywności i uwagi opiekuna. Dobrze czuje się w wodzie, uwielbia aportować, doskonale pływa. Potrzebuje spacerów i odpowiedniej dawki ruchu, ale zamiast długich i skomplikowanych tras lepiej dać mu możliwość uczenia i prezentowania nowych sztuczek oraz okazje do zabawy.
Pudel ma proporcjonalną, nieco wydłużoną sylwetkę, porusza się lekkim i tanecznym krokiem, głowę nosi wysoko i dumnie. Ma węższą, podłużną czaszkę, mocną kufę. Uszy długie, opadające, zaokrąglone, pokryte falistym włosem. Grzbiet krótki i prosty z mocną linią karku, brzuch lekko podciągnięty, kończyny i uda umięśnione.
Pielęgnacja okrywy włosowej jest bardzo wymagająca. Pudle nie linieją, ale włos nieustannie rośnie i wymaga regularnego czesania i strzyżenia. Sierść ma skłonność do filcowania się i zaniedbana może powodować problemy skórne. Szczotkowanie zapobiega też matowieniu sierści i pozwala utrzymać luźno włosy. Psy kąpie się przed strzyżeniem lub gdy są brudne. Pudle szybko przemakają podczas deszczu i wolno schną. Dlatego w chłodne dni przyda im się kurtka przeciwdeszczowa, tym bardziej, że są to zmarzluchy, które łatwo się przeziębiają. U pudli należy też dbać o higienę zębów, bo ze względu na długą i wąską szczękę mają tendencję do odkładanie się kamienia nazębnego.
Sierść pudli jest bardzo gęsta, skręcona, elastyczna i sprężysta o jednakowej długości i fakturze na całym ciele. Może być lokowana, czyli wełnista, kędzierzawa o mocno skręconych lokach lub sznurowa z długimi i zbitymi sznurami włosów. Pudel wielobarwny czarny podpalany ma dwubarwne umaszczenie. Dominującym kolorem jest czarny 80% z brązowym podpalaniem 20%. Brązowe znaczenia znajdują się nad oczami, u dołu szyi, na kończynach przednich, na łapach, na wewnętrznej stronie kończyn tylnych i pod nasadą ogona. Na piersi znajdują się dwa trójkąty oddzielone obwódką.
Pudel ma skłonności do dysplazji stawów biodrowych, skrętu żołądka oraz do chorób wzroku tj. jaskra czy zanik siatkówki, które mogą zakończyć się ślepotą. Wybieraj hodowlę psów rasowych, w której psy są badane.