Pudel to jedna z najinteligentniejszych ras, lubiąca szkolenia, a do tego pięknie wyglądająca. Jest to rasa zaliczana do psów ozdobnych, jednak ich przodkowie to rasy psów myśliwskich i pasterskich. Pudle cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Pomimo, że pudle są narodową rasą Francji, to jednak ich przodkowie pochodzą z terenów Niemiec. Gdzie w XVI wieku psy w typie francuskiego barbeta, były hodowane jako psy aportujące z wody, aby brały czynny udział w polowaniu na wodne ptactwo.
Wielbicielami pudli byli Winston Churchill oraz John Steinbeck. Pierwszy wzorzec rasy został opracowany w 1880 roku.
- Długość życia: 11 - 13 lat
- Wysokość w kłębie: 45 - 60 cm
- Waga: 20 - 28 kg
Pudel to średniej budowy pies z charakterystyczną, kędzierzawą szatą, która może być lokowata lub sznurowa. Ma wygląd psa inteligentnego, zawsze czujnego, aktywnego, harmonijnie zbudowanego, sprawiającego wrażenie eleganckiego i dumnego. Pudele to psy znane ze swej lojalności oraz łatwości uczenia się i bycia układanym. Dzięki tym cechom to wspanieałe psy do towarzystwa. Pudel to jedna z najlepszych ras dla rodziny. Jest aktywny, wrażliwy, bystry. Mocno przywiązany do swojego właściciela. Gotowy na każde postawione przed nim wyzwanie. Może być spokojnym domownikiem, któremu wystarczą codzienne zabawy i spacery, ale również może być doskonałym psim sportowcem, który bierze udział w różnego rodzaju psich dyscyplinach sportowych np agility, flayboll czy też frisbee. Pudel to także idealny wybór dla osób, które planują pracę dogoterapeuty.
Pudel duży - charakter. Zdjęcie hodowli APRIKOLA FCI
Pudel duży musi być traktowany, jak członek rodziny, nie wolno go ignorować. Pies ten znany jest ze swej lojalności. Jest układny, co czyni go idealnym psem do towarzystwa. Większość dużych pudli kocha dzieci, ale są też osobniki, które wolą towarzystwo starszych opiekunów. Pudel duży z łatwością przystosuje się do życia w mieszkaniu. Wbrew pozorom zajmuje on mało miejsca patrząc na jego gabaryty. Z radością będzie towarzyszył swojemu właścicielowi w pieszych wędrówkach oraz w wyprawach rowerowych.
Pudle są bardzo inteligentne, szybko się uczą i szybko nudzą powtarzalnością zadań. Dlatego przyszły właściciel powinien wykazać się kreatywnością podczas szkolenia swojego psa. Prawidłowo prowadzony pudel, jest niekłopotliwym domownikiem, nie jest też zbyt hałaśliwy. Pudel duży to pies, który żyje w przyjaźni z innymi zwierzętami, choć czasem lubi pogonić za kotem lub rudą wiewiórką.
Pudel duży
Pielęgnacja pudla dużego to spore wyzwanie dla przyszłego właściciela. Ma on bardzo obfitą, miękką i kręconą sierść, która niestety może się filcować. Niezbędne jest częste czesanie, aby jego sierść nie matowiała i była utrzymana w dobrej kondycji. Potrzebne jest także strzyżenie, które można przeprowadzić w psim salonie piękności. Należy również zwracać uwagę na higienę uszu, oczu i zębów.
Pudel duży - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli APRIKOLA FCI
Pudel duży - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Viserion FCI
Umaszczenie:
- białe
- brązowe
- srebrne
- czarne
- płowe
Brązowa: powinna być głęboka, raczej ciemna, jednolita i ciepła. Odcień beżowy oraz jego jaśniejsze pochodne nie są dozwolone.
Srebrna: musi być jednolita, głęboka; nie może przechodzić w czerń ani w biel.
Płowa: musi być jednolita. Może występować w odcieniach od jasnopłowego do czerwonopłowego lub wręcz pomarańczowopłowego (morelowego).
Obwódki powiek, nos, wargi, dziąsła, podniebienie, naturalne otwory, moszna i opuszki – dobrze pigmentowane. U osobników jasnopłowych cała pigmentacja powinna być tak ciemna, jak to możliwe.
Pudel duży - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Viserion FCI
U pudli występuje dysplazja biodra, która jest dziedziczna oraz wypadanie rzepki kolanowej i choroby Legg-Calve-Perthesa (martwica główki kości udowej ). Niektóre osobniki dotknięte są też choroba Addisona. Niestety są także podatne na wzdęcia, skręt żołądka czy infekcje uszu. Zdarzają się również choroby oczu i serca. Aby uniknąć ich infekcji należy regularnie przemywać je np solą fizjologiczna. Do czyszczenia uszu nie używamy patyczków higienicznych. Ważne jest też, aby usuwać włoski z kanału słuchowego.
Pudel duży jest pięknym dostojnym psem o wymagającej sierści, dlatego powinien dostawać dobrej jakości karmę. Należy pamiętać, aby w codziennej diecie nie zabrakło, białka, tłuszczy, witamin i minerałów, warzyw, owoców oraz ryb. Dlatego istotne jest, aby w diecie pudla istotna rolę odgrywały również nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Wpływają one korzystnie na sierść, skórę, a także na pracę nerek oraz rozród.
Zanim trafi do nas pies, warto zastanowić się nad rodzajem jego diety, bo w dużej mierze to od niej zależy zdrowie naszego zwierzaka.
Pudel duży - hodowle. Zdjęcie hodowli Viserion FCI
Zdjęcie profilowe rasy dzięki uprzejmości hodowli z APRIKOLA FCI