Rasa ta najprawdopodobniej została wyhodowana setki lat temu w buddyjskich tybetańskich klasztorach i w zamożnych domach. Sądzono, że przynosi szczęście i obsypywano go cennymi podarunkami i nigdy nie sprzedawano. Zagraniczni dygnitarze otrzymywali te pieski jako prezent na szczęście, dzięki czemu udało im się opuścić swoja ojczyznę. Mieszkańcy wiosek darzyli go głęboką czcią, ponieważ sądzili, że Lhasa Apso wywodzi się od wilków zamieszkujących Himalaje.
Dawniej pies tej rasy był trzymany w domach, a jego rola polegała na tym, że ostrzegał swoich właścicieli przed zbliżającymi się intruzami. Tybetańczycy wierzyli, że ten malutki piesek, jest wcieleniem lwa śnieżnego, który widnieje na tybetańskiej fladze. Legenda głosi, że gdy lew śnieżny jest w górach, pozostaje lwem, gdy natomiast schodzi na niziny, staje się psem.
- Długość życia: 13 - 14 lat
- Idealna wysokość 25 cm, suczki nieco mniejsze
- Waga: 6 - 7 kg
Lhasa Apso to harmonijny, krzepki, obficie, ale nie przesadnie owłosiony pies do towarzystwa. Wesoły, stanowczy i czujny. Ma zrównoważony charakter, ale nieco nieufny w stosunku do obcych.
Ten niepozorny piesek jest przyjazny, lojalny i bardzo wesoły w stosunku do osób, które zna i kocha. Jednak pomimo swoich niewielkich gabarytów, ma silny instynkt obronny i potrafi natychmiast odróżnić przyjaciela od intruza. Wobec obcych osób jest nieufny, powściągliwy i oznajmia to głośnym szczekanie, gdy tylko nieproszona osoba naruszy jego terytorium. Lhasa Apso to bardzo inteligentny pies o doskonałym słuchu.
Lhasa Apso - charakter. Zdjęcie hodowli The Tibetan Pride FCI
Pomimo swojego cudownego wyglądu, nie da się go zaszufladkować jako psa pokojowego. Jest psem asertywnym, niezależnym z własnym zdaniem. Oddany swojemu właścicielowi, lecz nie koniecznie będzie słuchał jego poleceń. Są to bardzo bystre pieski i można je nauczyć wszystkiego. Problem tylko polega na tym, aby skłonić ich do nauki, gdyż posłuszeństwo nie leży w ich naturze. Dlatego ważne jest wczesne szkolenie tego malucha. Socjalizację zaczynamy już od pierwszych dni w nowym domu. Dużą uwagę przykładamy, aby nasz Lhasa Apso dobrze dogadywał się z innymi psami. Warto wybrać się z nim do psiego przedszkola, gdzie będzie miał kontakt z innymi rasami. Jest to ważne, ponieważ rasa ta, zwłaszcza samce lubią być agresywne w stosunku do innych psów.
Pieski te łatwo dostosowują się do warunków w jakich mają mieszkać. Czy to będzie mieszkanie, czy też dom oby tylko zawsze przy swoim właścicielu. Nie wymagają dużej dawki ruchu. Aby utrzymały dobrą formę, wystarczy codzienny spacer do parku. Psy tej rasy, będą świetnymi psami dla rodziny. Są cierpliwe w stosunku do starszych dzieci. Nie lubią natomiast zaczepek młodszych, gdy są drażnione mogą ugryźć. Należy im poświęcić sporo uwagi, w przeciwnym razie mogą być niesforne.
Lhasa Apso
Pielęgnacja Lhasa Apso, wymaga od przyszłego właściciela dużego zaangażowania. Szarę tego pieska należy regularnie szczotkować ostrą szczotką, przeznaczona to tego typu sierści. Wiele uwagi należy poświęcić kufie i podbrzuszu. Po spacerze w deszczową pogodę należy umyć mu dokładnie łapki i brzuch. Pozostawione np błoto na sierści może być przyczyną powstawania stanów zapalnych skóry. Ważne jest też, aby zadbać o pielęgnację oczu. Są one szczególnie narażone na infekcję, dlatego należy je przemywać wilgotnym wacikiem kosmetycznym nasączonym solą fizjologiczną. Naszego pupila także można oddać w ręce profesjonalistów w salonie groomerskim.
Lhasa Apso - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli The Tibetan Pride FCI
- złociste
- piaskowe
- miodowe
- ciemnopopielate
- oraz czarno - białe
Włos okrywowy jest długi, ciężki, prosty, twardy. Nie jest jednak wełnisty i nie jest jedwabisty. Obfitość okrywy włosowej nie może przeszkadzać mu w ruchu.
Lhasa Apso - umaszczenie. Zdjęcie hodowli The Tibetan Pride FCI
Lhasa Apso to rasa raczej zdrowa, zaliczana do ras długowiecznych. Niestety pieski tej rasy narażone są na choroby oczu. Ich oczy są wypukłe, co sprzyja infekcjom spojówek. Sporadycznie może występować też zaćma, dystrofia rogówki, dysplazja siatkówki. Ze względu na budowę głowy u tych piesków może pojawiać się bezdech podczas snu. Zaletą tej rasy, jest to, że pieski są odporni na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Nie przeszkadzają im upały ani mrozy. Należy jednak pamiętać o tym, że w bardzo gorące dni spacer był krótki.
Lhasa Apso potrzebuje dobrej diety aby móc prawidłowo się rozwijać i pięknie wyglądać. Powinien otrzymywać dobrej jakości białka zwierzęcego. Dawniej psy te otrzymywały surowe mięso osła, lamy czy też kozy górskiej dlatego najodpowiedniejszym sposobem żywienia będzie dietą Barf. Jest to najbardziej zbliżony sposób do naturalnego pożywienia dzikich psów. Główne produkty jakie powinny się znaleźć w psiej misce to surowe mięsa różnych gatunków zwierząt, podroby, kości mięsne oraz ryby które są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, warzywa i owoce. Warto raz do roku zrobić badania z krwi i, jeżeli będzie taka potrzeba podać odpowiednie suplementy.
Innym rozwiązaniem żywienia naszego psa, jest podawanie dobrej suchej karmy i nie chodzi tu o karmy z supermarketów, gdyż one w swym składzie nie zawierają praktycznie mięsa. Wybierając suchą karmę czytajmy jej skład. Nie powinna ona zawierać zbóż, a na pierwszych miejscach w składzie powinno widnieć suszone lub świeże mięso.