Look4dog.com

Grzywacz chiński

Grzywacz chiński jest psem o nietuzinkowym wyglądzie. Rasa ta najprawdopodobniej wywodzi się z południowej Afryki. Do Chin trafiła dzięki chińskim handlarzom, dlatego też zostały nazwane chińskimi grzywaczami.

Chiński grzywacz występuje w dwóch odmianach – bezwłosej i owłosionej. Psy bezwłose, posiadają długi włos na głowie, który opada na szyję i kark. Skarpetki na łapach oraz pióropusz na ogonie również przyozdobione są długim włosem.  Wbrew nazwie odmiany „bezwłosy”, Chiński grzywacz posiada włos rosnący na reszcie ciała, jednak jest on zupełnie inny - sztywny, krótszy i rzadszy niż w miejscach o występującym długim włosie. W tej rasie występują również różne stopnie porastania włosów u „bezwłosej” odmiany. Psy owłosione zwane „powder puff” są całe pokryte długim, miękkim włosem. Rodzaj włosa odmiany owłosionej jest również zróżnicowany i zależy od koloru. Psy o maści kremowej będą miały inny włos od psów maści czarnej lub czekoladowej. Skóra odmiany ”bezwłosej” jest miękka, ciepła w dotyku, a na dodatek nie wydziela psiego zapachu. 

Ciekawostką jest to, że w jednym miocie mogą pojawić się te dwie odmiany ale gdy połączymy parę psów długowłosych, nigdy w takim miocie nie urodzi się szczenię nagie.

  • Długość życia to: 12 -16 lat
  • Wysokość samca wynosi 28 - 33 cm
  • Wysokość suczki to: 23 - 30 cm
  • Waga  5 - 7 kg

Grzywacz chiński - charakter

Największą zaletą tej rasy jest jej bardzo elastyczny stosunek do zmian. Chińskie Grzywacze bardzo szybko dostosowują się do codziennego trybu życia opiekuna ale nie mają żadnego problemu, gdy trzeba aktywnie spędzić weekend w terenie lub gdy pogoda nie dopisuje i trzeba spędzić cały dzień w domu.

Grzywacz chiński to mały, żywy i pełen gracji piesek. Delikatny i uczuciowy. Charakter zależy w dużej mierze od ich wychowania na wczesnym etapie życia oraz charakteru przodków szczeniaka. Spotykane są osobniki spokojne, energiczne lub rozkapryszone. Wszystkie jednak są bardzo wrażliwe ale sprawdzą się jako pies domowy i do towarzystwa, pod warunkiem, że opiekun będzie konsekwentny i delikatny w wychowaniu. Rasa ta potrzebuje bliskiego kontaktu ze swoim właścicielem dlatego nauka zostawania psa w domu musi rozpocząć się od pierwszych dni w nowym miejscu.

Te psy są bardzo inteligentne, dzięki czemu szybko się uczą  tych dobrych jak i złych nawyków. Niektóre pieski tej rasy, znakomicie odnajdą się w psich sportach np na torze agility lub przy aportowaniu. W stosunku do obcych psów mają dystans, choć zdarza się że to one pierwsze szukają kontaktu. W przypadku obcych osób grzywacz jest nieufny i raczej unika kontaktu z nimi ale nigdy nie powinien być przerażony obecnością osób nieznanych. Należy też zwrócić uwagę, że nie każdy grzywacz, będzie dobrze się czuł w obecności dzieci więc wybierając szczeniaczka do domu z dziećmi zwróćmy uwagę czy miał z nimi kontakt w hodowli. Rasa ta ewidentnie uwielbia pieszczoty i przytulanie, zwłaszcza wtedy kiedy robi to jego właściciel.
 

Grzywacz chiński - charakterGrzywacz chiński 

Grzywacz chiński - pielęgnacja

Dbanie o włos i skórę odmiany bezwłosej jest dość prosta, takiego pieska kąpiemy co 7-14 dni, golimy maszynką ciałko w miejscach występowania „meszku” oraz pysk. W lecie, skórę chronimy przed słońcem, stosując balsamy z filtrami UV tylko w przypadku psów o różowym kolorze skóry, inne kolory w lecie opalają się tak samo jak nasza skóra i nie potrzeba im dodatkowej bariery przed słońcem. 
Dbanie o włos odmiany „powder puff” jest bardziej skomplikowane, jeżeli chcemy pieska utrzymać w „pełnym wystawowym” włosie.

Kąpiel, suszenie wraz z czesaniem powinna odbywać się przede wszystkim bardzo regularnie co 7-14 dni. Trzeba dostosować do rodzaju włosa specjalne szampony oraz odżywki. Nie powinno się czesać włosa suchego, ponieważ powoduje to kruszenie się go.

  • Ciekawostka: rasa ta ma łapę „zajęczą” przez co pazury są dłuższe i rosną szybciej. Musimy często skracać ich długość i pilnować, aby ta czynność była regularnie wykonywana.

Grzywacz chiński - pielęgnacjaGrzywacz chiński - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Shadow Dog FCI

Grzywacz chiński - umaszczenie

Każde kombinacje kolorów są dozwolone ale najbardziej popularne kolory występujące w rasie to kremowy, czarno-biały, biały. Każdy potencjalnie zainteresowany tą rasą powinien wiedzieć, że kolor Chińskiego Grzywacza rozjaśnia się z wiekiem i zmienia przez całe jego życie. Jeżeli urodzi się nam piesek o kolorze ciemno brązowym w przyszłości może on być kremowy z odcieniem brązu lub rudy z brązowymi odcieniami.

Grzywacz chiński - umaszczenieGrzywacz chiński - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Shadow Dog FCI

Grzywacz chiński - choroby

Chiński Grzywacz nie jest rasą chorowitą. Choroby typowe dla ras małych występujące sporadycznie przy braku badań rodziców  lub choroby wrodzone/nabyte: zwichnięcie rzepki (patella luxation), epilepsja, zwichnięcie siatkówki (PLL), postępujący zanik siatkówki (PRA). Problemy z sercem, chorą tarczycą lub uczuleniami skórnymi/pokarmowymi zdarzają się rzadko. 

Wszystkie choroby wymienione powyżej da się potwierdzić lub wykluczyć poprzez wykonanie testów i badań, dlatego przy wyborze szczeniaczka bardzo ważne jest, aby rodzice i przodkowie mieli udokumentowane badania/testy.

Grzywacz chiński - chorobyGrzywacz chiński - choroby. Zdjęcie hodowli Shadow Dog FCI

Grzywacz chiński - żywienie

Grzywacz chiński zaliczany jest do piesków mało wybrednych. To od nas będzie zależało czym będziemy go karmić. Najważniejsze jest, aby dostarczać mu już od wieku szczenięcego dobrze zbilansowaną suchą karmę bez dodatku zbóż. Jeżeli będziemy sami chcieli przygotowywać psu posiłki, miejmy na uwadze to, że nasz pokarm nie zawsze będzie zawierał dostateczną ilość składników odżywczych. Dlatego warto się wcześniej do tego przygotować i wybrać odpowiedni sposób żywienia.

 

autor: Natalia Gnyp

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.