Gryfonik brukselski to jedna z trzech ras belgijskich gryfoników. Jedyna różnica między nimi to rodzaj sierści oraz jej kolor. Kynolodzy jednak traktują każdą z nich jako osobna i tak też oceniają na wystawach dla psów. Gryfonik brukselski wywodzi się od małych, lokalnych piesków, które miały za zadanie łapać szczury ukrywające się w wiejskich posiadłościach należących do arystokratów.
Gryfonik brukselski jest łudząco podobny do małpiego pinczera, z którym prawdopodobnie ma wspólnego przodka, o szorstkiej, nastroszonej sierści. Jedyną różnicą jest kolor umaszczenia, gdyż gryfonik brukselski jest rudy, a małpi pinczer czarny. W XV wieku popularność rasy stale rosła i niemal każdy woźnica, który prowadził karetę, miał u boku właśnie takiego psa.Gryfonik brukselski stał się ulubieńcem szlachcianek, które nosiły go na rękach, perfumowały, zabierały na eleganckie przyjęcia, a następnie układały na eleganckich posłaniach w swoich komnatach.
Pieski tej rasy są bardzo popularne w krajach anglosaskich oraz w Szwecji i Norwegii.
- Waga psa: 3,5 - 6 kg
- Długość życia: 15 lat i więcej
Gryfonik brukselski to mały pies do towarzystwa. Bardzo inteligentny, proporcjonalny oraz czujny. Ten mały piesek jest dumny, mocny. Pomimo małych rozmiarów charakteryzuje się mocnym kośćcem. Jest równocześnie elegancki w ruchu i budowie. Przykuwa uwagę swym prawie ludzkim wyrazem. Obie rasy gryfoników są szorstkowłose i różnią się kolorem, podczas gdy brabantczyk jest krótkowłosy. Gryfonik to zrównoważony mały pies. Zawsze żwawy i dumny. Bardzo przywiązany do swego właściciela. Nie jest lękliwy oraz nie jest agresywny.
Gryfonik brukselski ma dynamiczną naturę i wesołe usposobienie. To oddany i wierny pies, który szybko przywiązuje się do swojego pana i najchętniej spędzałby z nim maksimum czasu. Gryfonik brukselski nie sprawia kłopotów wychowawczych: jest posłuszny, przyjazny i lojalny. Jego zdolności adaptacyjne są bardzo duże, dlatego znajdzie swoje miejsce zarówno w domu na wsi, jak i mieszkaniu w bloku. Mimo niewielkich wymagań ruchowych, bardzo lubi się bawić i biegać. Ma predyspozycje do sukcesów w zawodach dla psów.
Gryfonik brukselski jest łagodnym i cierpliwym psem, który lubi dzieci. Z tego samego powodu dobrze sprawdza się w dogoterapii. To pies, który okazuje swoje pozytywne uczucia i lubi się przytulać. Ponadto, jest zrównoważony i mądry. Szkolenie tego pieska przebiega bez problemów, jednak trzeba pokazać psu, kto jest przewodnikiem. Jako stróż gryfonik brukselski raczej się nie sprawdzi. Jest czujnym psem, ale nieszczekliwym i nieagresywnym. Towarzyska natura psa pozwala mu traktować przyjaźnie inne zwierzęta. Najlepiej będą się czuły u osób, które poświęcą im dużo uwagi i czasu.
Pielęgnacja gryfonika brukselskiego może być czasochłonna. Sierść należy regularnie trymować, omijając brodę, wąsy oraz sterczące włosy na głowie psa. Brodę należy codziennie myć z resztek jedzenia, a następnie czesać, by uniknąć powstawaniu kołtunów. Włosy w kącikach oka należy skracać ostrożnie tak, żeby nie drażniły gałki ocznej. Warto z pieskiem wybrać się do salonu groomerskiego, jeżeli nie czujemy się pewni, aby samemu to zrobić. Gryfonik brukselski ma tendencje do mocnego łzawienia oczu. Należy je delikatnie przecierać za pomocą letniej wody lub specjalnych preparatów. Podobnie wygląda to w przypadku bruzdy nosowej, która również powinna być regularnie przemywana solą fizjologiczną.
Twarda i nastroszona sierść gryfonika brukselskiego jest jednolicie ruda. Niewielka ilość czerni jest dozowlona na głowie.
Sierść psa jest krótka i szorstka, nieco falista. Nad oczami włosy muszą być dłuższe niż w innych miejscach na głowie, tworząc brwi.
Gryfoniki brukselskie cieszą się dobrym stanem zdrowia. Rzadko zdarza się wypadanie rzepki i dysplazja stawów biodrowych.
Z uwagi na anatomię, pies chrapie podczas snu. Podczas słonecznych spacerów jego oczy mogą łzawić.
Gryfoniki mają bardzo dobry apetyt, zjedzą wszystko co znajdzie się na wysokości ich pyszczka. Ze względu na ich dobry apetyt, należy zwracać uwagę na ilość podawanego jedzenia, gdyż szybko przybierają na wadze. Odpowiednia będzie dla nich sucha karma przeznaczona dla ras małych. Jest ona dobrze zbilansowana, zawiera sporą ilość dobrego białka, pod warunkiem, że jest kupiona w specjalistycznych sklepach zoologicznych. Przy zakupie sprawdźmy jej skład. Dobra karma to taka, która w swym składzie będzie miała co najmniej 30% suszonego lub świeżego mięsa. Gryfonika brukselskiego można także wprowadzić w dietę barf. Wtedy masz pewność co znajduje się w jego misce.