Coton de Tulear ma wspólnych przodków z maltańczykiem, bedlington terierem oraz papillonem. Kynolodzy przypuszczają, że pierwszy Coton de Tulear żył w czasach starożytnych. Nazwa pochodzi od miasteczka zlokalizowanego na wyspie Madagaskar. Słowo: „coton”, czyli: „bawełna” , wskazuje na delikatność i lekkość szaty. Co ciekawe, na Madagaskarze dość częstym widokiem był pies tej rasy hasający po plantacjach bawełny. Coton de Tulear początkowo był psem wolnożyjącym, natomiast gdy zapanowała moda na posiadanie pieska do towarzystwa, trafił na salony. Eleganckie damy właściwie nie rozstawały się ze swoimi pupilami. Były rozpieszczane, perfumowane i hołubione.
Pierwsi przedstawiciele Coton de Tulear trafili do Francji i USA. W drugim z tych krajów dość częstą praktyką jest wykorzystywanie go jako psiego terapeuty, np. w szpitalach i hospicjach. FCI uznał rasę na początku lat 70-tych XX wieku. Z uwagi na rosnącą modę na Coton de Tulear, trzeba zdobyć specjalne zezwolenie na posiadanie takiej rasy. To bardzo pojętny i sprytny pies, którego nauczysz wiele sztuczek.
- Wysokość psa: 26 - 28 cm
- Wysokość suczki suki: 23 - 25
- Waga psa 4 - 6 kg
- Waga suczki 3,5 - 5 kg
- Długość życia: 12 - 15 lat
Coton de Tulear to mały, o dlugiej sierści piesek do towarzystwa. Ma białą przypominającą bawełnę szatą. To piesek o inteligentnych czarnych, wyrazistych oczach i wesołym usposobieniu. Są to pieski radosne, ale i stanowcze. Bardzo towarzyskie, lubiące zarówno towarzystwo dzieci jak i dorosłych. Idealnie dostosują się do każdego trybu życia. Ich temperament jest najważniejszą cechą tej rasy.
Coton de Tulear - charakter. Zdjęcie hodowla SIMPLYCOTON
Coton de Tulear to wesoły, posłuszny i bystry pies. Bardzo lubi zabawy z całą rodziną oraz innymi zwierzętami. Coton de Tulear jest bardzo kontaktowy i przyjaźnie nastawiony. Podobnie jak inne miniaturowe rasy z basenu Morza Śródziemnego, takie jak maltańczyk, czy bichon frise, również Coton de Tulear nie wyobraża sobie życia bez człowieka, któremu jest bezgranicznie oddany. Z jednej strony to czuły pies, który lubi wspólne spędzanie czasu na łonie natury lub na kanapie. Z drugiej, bywa absorbujący i niezbyt dobrze znosi samotność. Jeśli masz możliwość posiadania dwóch psów w domu, pracujesz zdalnie albo jesteś osobą na emeryturze, jest to rasa dla Ciebie.
Czasem Coton de Tulear reaguje zbyt przesadnie na pojawienie się obcych w okolicy, więc już jako szczeniaka oduczaj go nadmiernej hałaśliwości. To pies podatny na szkolenie, który jest zapatrzony w człowieka i zrobi wszystko, by go zadowolić. Choć Coton de Tulear wygląda na delikatnego pieska w typie kanapowca, bardzo lubi się ruszać i potrzebuje sporej dawki aktywności.
Coton de Tulear
Czesanie Coton de Tulear należy przeprowadzać codziennie, najlepiej za pomocą szczotki drewnianej. Delikatna szata psa ma tendencje do powstawania kołtunów oraz łamania się, dlatego zawsze przed czesaniem spryskaj ją wodą. Włosy między opuszkami palców w okolicach oczu oraz uszu przycinaj regularnie, aby zapobiec stanom zapalnym. Możesz strzyc psa według potrzeby, natomiast jeśli jest to osobnik wystawowy, najlepiej nadać kształt fryzurze w profesjonalnym salonie. Kąp psa raz na 4 tygodnie. Zaopatrz się w preparaty dla ras o białym umaszczeniu, które podkreślą blask sierści.
Coton de Tulear - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla RedStar
Szata składająca się z delikatnych i miękkich włosów o strukturze bawełny. Nie może być ona twardy i szorstki.
Biel stanowi kolor podstawowy. Na uszach dopuszcza się kilka nieznacznych pasemek w kolorze jasnoszarym lub rudo przesianych. Na innych częściach ciała tego typu znaczenia mogą byc tolerowane o ile nie są w przewadze do bieli.
Coton de Tulear - umaszczenie. Zdjęcie hodowla SIMPLYCOTON
Mimo, że rasa Coton de Tulear jest długowieczna, może cierpieć na kilka schorzeń, np. zwichnięcie rzepki, postępujący zanik siatkówki oraz alergie skórne. W podeszłym wieku mogą wystąpić problemy z kręgosłupem. Pamiętaj o tym, by nie forsować psa jako szczeniaka i podawać preparaty z wapniem i witaminami, jeżeli będzie taka potrzeba. Dlatego warto psu robić regularne badania krwi. Coton de Tulear jest odporny na mrozy, ale nie dopuszczaj do przemoczenia sierści i zawsze wysusz ją po powrocie do domu, bo może to powodować infekcje.
Coton de Tulear - choroby. Zdjęcie hodowla SIMPLYCOTON
Coton de Tulear ma bardzo dobry apetyt, ale nie należy go przekarmiać. Podawaj najlepiej karmę dla ras miniaturowych, o średniej zawartości białka, co pozwoli uniknąć alergii pokarmowych i skórnych. Dieta powinna być dobrana do aktywności psa, jego wieku oraz stanu zdrowia. Powinna dostarczyć organizmowi, wszystko to co jest niezbedne do prawidłowego rozwoju.