Chihuahua jest najmniejszą rasą na świecie. Początki tej rasy sięgają starożytności. Najprawdopodobniej chihuahua pochodzi od psów techichi, które były hodowane przez Tolteków w 800 -1000 roku. O ich istnieniu świadczyć mogą płaskorzeźby i naczynia gliniane, na których widnieją ich wizerunki. A wszystko to zostało odkryte na terenach środkowej Ameryki. Według indiańskiej legendy pieski te były ofiarowane bogom oraz, ze względu na ich odwagę, towarzyszyły duszy zmarłego w zaświatach.
Kiedy właściciel psa umierał, pies był kremowany ze swoim panem, by uwolnić go od grzechów. Nastepnie zostawał jego przewodnikiem po świecie zmarłych. W latach 60-tych XX wieku=, rasa ta stała się najpopularniejszą rasą w Stanach Zjednoczonych. Najczęsciej była wybierana przez znanych ludzi oraz celebrytów. Po dziś dzień chihuahua jest najchętniej wybieranym psem do towarzystwa.
- Długość życia: 12 - 15 lat, a niektóre psy mogą żyć w zdrowiu nawet 20 lat
- Wysokość: do ok 20 cm
- Waga: 1,5 - 3 kg
Pieski ważące między 500 gram a 1,5 kg są akceptowane. Psy ważące poniżej 500 gram i osiągające wagę powyżej 3 kg powinny być dyskwalifikowane.
Chihuahua to pies filigranowy, z wyrazistymi oczami i z długim, wysoko noszonym, puszystym ogonem. To piesek pokojowy, pewny siebie, przyjacielski, uwielbiający pieszczoty i towarzystwo swojego właściciela. Jest niezależny, o silnej osobowości, którą pokazuje w życiu codziennym. Chihuahua długowłosy jest bardzo żywym i wesołym psem, lubiącym spacery, wycieczki i zabawy. Zawsze lubi być w centrum zainteresowania. Chihuahua długowłosy jest znacznie łagodniejszy i spokojniejszy od swojego krótkowłosego brata, który wymaga więcej pracy przy ułożeniu. Psy tej rasy, ze względu na swoją delikatność, nie powinny być zostawiane sam na sam z małymi dziećmi, gdyż bardzo łatwo można sprawić im ból. Należy również pamiętać, że pieski tej rasy mają niezarośnięte ciemiączko, przez co są bardziej padatne na wszelkiego rodzaju urazy.
Chihuahua mocno przywiązuje się do swojego właściciela, dlatego wybór tej rasy nie jest odpowiedni dla osób, które długo pracują i znaczną część dnia przebywają poza domem. Pomimo faktu, iż chihuahua to mały piesek, należy go socjalizować od samego początku, by miał kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami. W przeciwnym razie wyrośnie z niego lękliwy i strachliwy pies. Chihuahua chętnie się uczy i można się z nim wybrać np. na szkolenia grupowe lub do psiego przedszkola. Jest to rasa dość popularna, dlatego warto dokładnie sprawdzić hodowlę, w której planujemy dokonać zakupu psa. Hodowla powinna być legalna i zarejestrowana w ZKwP lub innym uznanym związku kynologicznym.
Niezaleznie od tego czy posiadamy chihuahua długowłosego, czy też krótkowłosego, jego pielęgnacja nie jest wymagająca. Szczotkowanie dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy, aby piesek dobrze wyglądał. Nie zapominajcie o pielęgnacji sierści za uszami, pod ogonem i szyi.
Chihuahua długowłosy - pielęgnacja
Najczęściej spotykane umaszczenie chihuahua długowłosego:
- rude
- kremowe
- złote
- srebrzystopłowe
- szare
- czarne podpalane
Niedopuszczalne jest umaszczenie marmurkowe.
U odmiany długowłosej sierść powinna być delikatna i jedwabista, prosta lub lekko falista. Podszerstek nie powinien być gęsty. Sierść jest dłuższa, tworzy pióra na uszach, szyi, tylnych partiach kończyn przednich i tylnych, na łapach i na ogonie. Psy z przesadnie długą i przesadnie obfitą szatą nie są akceptowane.
Chihuahua długowłosy - umaszczenie, hodowle
Najczęściej pojawiającym się problemem u tej rasy jest niezrośnięta ciemiączko, dlatego malutka głowa psa narażona jest na urazy. Chihuahua dotykają schorzenia typowe dla ras małych, między innymi zwichnięcia rzepki, zapadanie tchawicy czy problemy z sercem. Pies ten nie jest odporny na niskie temperatury, dlatego zimą należy wychodzić z nim częściej, lecz na krótkie spacery i zaopatrzyć naszego pupila w odpowiednie ubranko.
Chihuahua ma bardzo delikatny przewód pokarmowy, dlatego istotne jest odpowiednie żywienie psa. Dieta musi być dostosowana do wielkości oraz aktywności pieska, aby zaspokoiła jego potrzeby energetyczne. Na rynku jest bardzo dużo suchych karm, które zostały opracowane pod kątem małych ras. Są dobrze zbilansowane, a większość z nich nie zawiera już zbóż.