To mały piesek o przeuroczej głowie, z pięknymi dużymi oczami. Często uważany jest za najbardziej królewską rasę, gdyż sam król Karol II obdarzał go szczególnymi względami. Cavalier to rasa salonowa i pokojowa. Najprawdopodobniej rasa ta wywodzi się z Chin lub Japonii, a do Anglii trafiła w XVI wieku. Te małe pieski przez wiele lat były wykorzystywane podczas polowań i miały za zadanie wystraszyć ptactwo z gęstych zarośli i karzaków.
Cavalier King Charles Spaniel był też traktowany jak maskotka, która miała za zadanie umilać wypoczynek damom, a w chłodne dni służył jako termofor do ogrzewania swoich właścicieli w łóżku. Zdarzało się też, że przepisywany był przez lekarzy jako lek, który łagodził dolegliwości bólowe oraz przyciągał do siebie pchły. Rasę tę uznano w 1945 roku.
- Długość życia: 13 - 17 lat
- Wysokość w kłębie psa: 25 -32 cm
- Wysokość w kłębie suki: 24 - 30 cm
- Waga: 5 - 8 kg
Cavalier to mocny mały piesek, choć nie miniaturowy. Jest spokojny, przyjacielski, porusza się z gracją i z wdziękiem. Nie jest agresywny, uwielbia dzieci i bardzo przywiązuje się do swojego właściciela. Ponieważ pierwotnie była to rasa myśliwska, cavalier ma świetny węch i uwielbia wodę. Czy będzie to staw, jezioro czy też wysychająca kałuża z chęcią skorzysta z nadarzającej się okazji, aby choć na chwilkę się w niej pobawić.
Cavalier King Charles Spaniel - charakter. Zdjęcie hodowli Cherish Forever FCI
Cavaliery doskonale poradzą sobie na torze agility, a ponieważ bardzo lubią dzieci świetnie sprawdzą się podczas zajęć z dogoterapii czy też odwiedzając oddziały szpitalne, na których przebywają dzieci. Rasa ta, ze względu na swoją bujną i długą sierść nie jest polecana do domu, w którym są alergicy.
Cavalier King Charles Spaniel odnajdzie się wszędzie, zarówno w małym mieszkaniu jak i w domu z ogrodem. Uwielbia wylegiwać się na łóżku czy w fotelu w ciszy i spokoju, a najlepiej na kolanach swojego właściciela do którego bardzo mocno się przywiązuje. Nie zapominajmy, że rasa ta należała do psów myśliwskich, przez co lubi ruch. Wystarczy mu kilka spacerów po pobliskim parku, ale również z ogromną radością dotrzyma swojemu właścicielowi towarzystwa przy dłuższych wyprawach.
Cavalier King Charles Spaniel
Cavalier ma piękną, lśniącą, długą i lekko falowaną sierść. Pielęgnacja tego małego psa to sama przyjemność, jeżeli zostanie on do niej przyzwyczajony od samego początku. Na początku super sprawdzi się szczotka z włosia będzie bardziej delikatna, następnie możemy dokupić drugą np druciana. Posłużą nam one bardzo długi czas. Cavaliera należy codziennie wyczesywać, zwłaszcza po długich leśnych spacerach. Bardzo ważne w pielęgnacji są kąpiele. Pamiętajmy, że przed tym zabiegiem należy psa dokładnie wyczesać. Do kąpieli używamy tylko i wyłącznie szamponów psich, przeznaczonych do długiej sierści. Po takim zabiegu piesek powinien być bardzo dobrze wysuszony.
Szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację oczu i uszu. Oczy najlepiej przecierać wacikiem nasączonym solą fizjologiczną w celu usunięcia ewentualnej wydzieliny czy też sierści. Cavaliery ze względu na budowę swoich uszu, które są długie i dodatkowo pokryte długim włosem często narażone są na wszelakie infekcje. Pamiętajmy, aby usuwać zalegającą w nich wydzielinę, sprawdzajmy je też po spacerach.
Cavalier King Charles Spaniel występuje w następującym umaszczeniu:
- czarne podpalane: kruczoczrne tło, z podpalaniem nad oczami, na policzkach oraz wewnątrz uszu. Białe znaczenia są niepożądane
- rudy: jednolity, głęboki, czerwony kolor. białe znaczenia również są niepożądane
- blenheim: głęboki, kasztanowo - rudy kolor łat, równo rozmieszczonych na perłowo - białym tle
- trójkolorowe: czarne i białe łaty, które są równo rozmieszczone. Nad oczami są podpalane znaczenia. Wystepuja one również na policzkach, wewnątrz uszu oraz na wewnętrznej stronie kończyń i spodzie ogona.
Jakiekolwiek inne kolory lub rozkład barw – w najwyższym stopniu niepożądane.
Cavalier King Charles Spaniel - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Cherish Forever FCI
U cavalierów najpoważniejszą przypadłością zdrowotną, jest choroba serca, a dokładniej MVD, czyli niedomykalność zastawki dwudzielnej. Ponieważ jest to choroba o podłożu genetycznym, należy przed zakupem pieska ze sprawdzonej hodowli, która najlepiej jak jest zarejestrowana w ZKwP porozmawiać z hodowcą czy rodzice szczeniaka byli przebadani w tym kierunku. Może także pojawiać się dysplazja siatkówki i dystrofia rogówki. Niestety mają też problemy z nadwagą i otyłością.
Cavalier King Charles Spaniele zwłaszcza szczeniaki, ze względu na to że szybko rosną potrzebują prawie dwa razy większego zapotrzebowania na energię niż psy dorosłe. Potrzebują znacznie więcej dobrego białka, dlatego tak ważna jest aby dostawały odpowiednia karma, która zaspokoi ich potrzeby. Z dobrze zbilansowana karmą, dostarczamy mu niezbedęnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju witamin, białka, tłuszczu, minerałów. Zwłaszcza wapń i fosfor, które wpływają na prawidłowy rozwój układu kostnego.
Cavalier King Charles Spaniel - hodowle. Zdjęcie hodowli Cherish Forever FCI