Buldog francuski to mały, uroczy kanapowiec wywodzący się z Francji. Pies ten odziedziczył wiele cech, takich jak wytrzymałość, krępa sylwetka i rozbudowana muskulatura po swoich przodkach. Rasa ta bowiem wywodzi się od dawnych psów bojowych, które były wykorzystywane do walk z bykami i innymi zwierzętami. W XIX wieku w Wielkiej Brytanii ceniono tylko duże buldogi, natomiast mniejsze odrzucano z hodowli.
Te małe pieski zaczęły cieszyć się uznaniem we Francji, gdzie z czasem rozwinęła się z nich odrębna rasa. Pierwszy klub buldoga francuskiego powstał w Paryżu w 1880 roku, ale wzorzec rasy był wielokrotnie modyfikowany. W 1902 roku była to najmodniejsza rasa w Stanach Zjednoczonych. Aktualny standard obowiązuje od 2012 roku.
- Długość życia: 10 - 12 lat
- Wysokość w kłębie samca wynosi 27 - 35 cm, a suki: 24 - 32 cm
- Waga psa: 9 - 14 kg, a waga suki: 8 - 13 kg
Buldogi francuskie to małe molosy. Są krępe, z krótką sierścią i płaskim noskiem. Mają muskularną budowę, gładka szatę, stojące uszy i króciutki ogonek. Buldog francuski to taki mniejszy Herkules, uroczy i bardzo kontaktowy. Obdarzony jest charyzmatyczną osobowością. Lubi być zawsze w centrum uwagi. Jest bezgranicznie wpatrzony w swojego przewodnika, podąża za nim krok w krok. Buldogi bywają czasem uparte oraz zawzięte w dążeniu do osiągnięcia własnych celów. Jeżeli tylko wyczują u swojego właściciela niezdecydowanie i brak konsekwencji, potrafią wejść na głowę.
Buldogi francuskie to bardzo uczuciowe pieski, które uwielbiają być przytulane, drapane i pieszczone. Bywają także zazdrosne o swojego opiekuna. To rasa dość łatwa w prowadzeniu i wychowaniu, pod warunkiem, że będziemy prowadzić konsekwentną socjalizację.
Buldogi mają filozoficzną naturę i dynamiczny temperament. Uwielbiają zabawę i wspólne spacery. Obdarzone są wysoką inteligencją i łatwo przyswajają nowe rzeczy. Doskonale sprawdzą się w psich sportach min. obedience i dog dancing. Należy jednak unikać większego ruchu w upalne i gorące dni, gdyż pieski tej rasy szybko się przegrzewają. Buldog francuski to obrońca o wielkim sercu, pies do towarzystwa i przyjaciel całej rodziny.
Doskonale potrafi dogadać się z innymi zwierzętami domowymi. Z natury jest towarzyski i łagodny, jednak kiedy będzie wychowywany w towarzystwie agresywnych psów, może niestety rozwinąć niepożądane zachowania naśladowcze. Nie znosi być sam, musi mieć właściciela, z którym będzie mógł spędzać cały czas. Najchętniej poszedłby z nim do pracy.
Niestety wielka popularność tej rasy odbiła się na cechach charakteru poszczególnych osobników. Trafiają się psy agresywne, lękliwe czy nadpobudliwe. Dlatego podstawą jest wybór dobrej hodowli, w której największy nacisk kładzie się na zdrowie i psychikę psa.
Buldog francuski - charakter. Zdjęcie hodowli Idylla Canis FCI
Pielęgnacja tej rasy jest dość prosta. Wystarczy raz na jakiś czas przeczesać psa odpowiednią gumową rękawicą, która ma na celu zebranie martwego włosa. Typowa kąpiel jest wskazana tylko w razie potrzeby, na co dzień wystarczy wilgotna szmatka do przetarcia łapek i brzucha, zwłaszcza po deszczowym spacerze.
Bardzo ważna jest natomiast pielęgnacja kufy. Powinna być ona czyszczona codziennie. Fałdki, które znajdują się na pyszczku należy przecierać wilgotną szmatką, używając odpowiednich do tego kosmetyków. To samo tyczy się oczu, o które również należy zadbać. Pamiętajcie, aby ślady po łzach były zawsze suche, w przeciwnym razie mogą pojawić się podrażnienia.
Buldog francuski
Umaszczenie bez znaczeń z małą ilością bieli:
- pręgowane - umaszczenie płowe z poprzecznym ciemnym pręgowaniem, które przypomina wzór tygrysa. Należy pamiętać, że mocne pręgowanie nie może całkowicie zasłaniać podstawowego umaszczenia płowego. Może występować czarna maska, jak również dopuszczalne są niewielkie białe znaczenia.
- płowe - jest to umaszczenie jednolite, przechodzące od jasno do ciemnopłowego. Możliwe są rozjaśnienia. Czarna maska może występować lub nie. Również dopuszczalne są niewielkie białe znaczenia.
U psów tej rasy może być także umaszczenie z umiarkowaną lub też dużą ilością bieli:
- pręgowane - biel rozmieszczona jest równomiernie na całym ciele. Tolerowane są nieliczne plamy pigmentu na skórze.
- płowe - kolor biały jest równimiernie rozmieszczony na ciele. Mogą być też nieliczne plamy pigmentu na skórze. Należy pamiętać, że nos musi być zawsze czarny, niezależnie od koloru sierści. Brązowy lub błękitny jest niedopuszczalny. Pieski całkiem białe, z czarną oprawą oczu i czarnym nosem są dopuszczalne, ale niepożądane ze względu na ryzyko głuchoty.
Włos jest gładki, przylegający, lśniący oraz miękki. Buldogi francuskie nie mają podszerstka.
Buldog francuski - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Idylla Canis FCI
Jak wszystkie rasy z krótką kufą, także buldogi francuskie mogą mieć problem ze strony układu oddechowego. Wiele psów ma trudności z oddychaniem, zwłaszcza kiedy na zewnątrz jest wysoka temperatura lub przy zbyt dużym wysiłku. Pieski te mogą też chrapać w nocy. Inne problemy to dyskopatia, deformacja biodra, katarakta. Niestety rasa ta ma też problem z nadwagą. Bardzo często występują alergie pokarmowe i skórne oraz choroby kręgosłupa.
Buldog francuski, pomimo że jest mały, nie jest wybredny i lubi dobrze zjeść. Ponieważ pieski te mają skłonność do alergii i refluksu, a także do nadwagi, wymagają dobrze zbilansowanej karmy suchej lub mokrej. Jeżeli zdecydujemy się sami przygotowywać psu posiłki, pamiętajmy o tym, aby zawierały one wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego rozwoju np. nienasycone kwasy tłuszczowe, które są w tłustych rybach.
Wiadomo, że pies nie będzie jadł codziennie samych ryb, dlatego dobrym rozwiązaniem jest podawanie mu do posiłku odpowiedniej ilości oleju z łososia. Ważne jest też, aby pies dostawał dobrej jakości białko zwierzęce (mięso ścięgniste, włókniste). Nie zapominajmy też o podrobach i mięsnych kościach. Ilość pokarmu i jego kaloryczność musi być dostosowana do fazy rozwoju i aktywności fizycznej psa.
Buldog francuski - hodowle. Zdjęcie hodowli Idylla Canis FCI