Look4dog.com

Brabantczyk

Gryfonik brabancki to krótkowłosy krewniak szorstkowłosych gryfoników: brukselskiego oraz belgijskiego. Tak jak one, wywodzi się od niewielkich pinczerów stajennych, które były bardzo popularne w Europie od XVI-XIX wieku. Domieszka krwi mopsa i king charles spaniela dodana do hodowli zaprocentowała powstaniem krótkowłosej odmiany.

Choć morfologicznie wszystkie wspomniane gryfoniki stanowią tą samą rasę, traktowane są jak trzy różne i każda z nich ma swój wzorzec.
W tym samym miocie mogą urodzić się szczeniaki z trzech odmian, ponieważ dozwolone jest krzyżowanie ich ze sobą. Gryfonik brabancki miał za zadanie niszczyć gryzonie mieszkające w stajniach i zajazdach. Dodatkowo, był towarzyszem osób powożących i miał za zadanie nie tylko umilać im czas, ale również pilnować powozu podczas nieobecności ludzi.

Bardzo szybko przedostał się ze stajni na salony. Eleganckie i bogate damy dworu szybko uczyniły z niego swoja maskotkę, która miała za zadanie dotrzymywać im towarzystwa na spotkaniach oraz w prywatnych komnatach. W Polsce rasa pozostaje mało znana, za to w Anglii i USA jest bardzo lubiana i popularna.

  • Waga psa: 3,5 - 6 kg
  • Długość życia: 15 lat i więcej
     

Brabantczyk - charakter

Barabantczyk to piesek do towarzystwa. Jest inteligentny, proporcjonalny oraz czujny. To mały piesek lecz dumny i mocny. Pomimo małych rozmiarów charakteryzuje się mocnym kośćcem. Barabantczyk jest elegancki w ruchu i harmonijnie zbudowany. To bardzo zrównoważony mały piesek. Żwawy i dumny. Bardzo przywiązany do swego właściciela. Nie jest lękliwy i nie jest agresywny.

Gryfonik brabancki ma dynamiczną i przyjazną naturę. Znakomicie dostosowuje się do różnych warunków. Nie ma specjalnych wymogów dotyczących aktywności, lecz bardzo lubi wspólne bieganie i zabawy z dziećmi. Wobec najmłodszych jest czuły, łagodny i cierpliwy. To bardzo posłuszny pies, który chętnie współpracuje podczas szkolenia. Z tego powodu nadaje się również dla osób niedoświadczonych.

Trudno oprzeć się urokowi spojrzenia gryfonika brabanckiego, które przypomina do złudzenia ludzkie. Nie wolno jednak pozwalać mu na zbyt wiele, a z drugiej strony traktować surowo. W domu zachowuje się spokojnie i nie szczeka bez potrzeby.  Jest ufnym i mądrym towarzyszem, który chce być przez cały czas obok swojego opiekuna, ale nie jest też nachalny. Bardzo dobrze funkcjonuje w domu, w którym są inne psy oraz koty. Czasem może wykazywać lękliwość w obecności większych psów, ale nie reaguje na nie agresywnie.

Psy do towarzystwa
Brabantczyk

Brabantczyk - pielęgnacja

Dbałość o wygląd Brabantczyka zajmuje nieco czasu. Nie ma potrzeby czesania psa, ale należy regularnie wyskubywać martwe włosy ręką. Broda, wąsy i sterczące włosy na głowie nie podlegają temu zabiegowi. Jeśli pies spożywa morką karmę, po każdym posiłku umyj jego brodę, a następnie wyczesz. Okolice oczu powinny mieć skrócone włosy. W przeciwnym wypadku może dojść do podrażnienia i infekcji gałko ocznej. Oczy Brabantczyka często łzawią, więc należy zakupić preparatami do przemywania tzw. „śladu łez”. Bruzdę nosową psa przemywaj delikatnie solą fizjologiczną. Ma to na celu unikanie odparzeń. 
 

Brabantczyk - umaszczenie

Krótka szata Brabantczyka jest:

  • jednolicie ruda 
  • brunatna  
  • czarna z podpalanym

Występuje ciemna maska. Pojedyncze białe włosy na klatce piersiowej są tolerowane, ale nie są pożądane. Brabantczyk jest psem krótkowłosym. Sierść jest ostra, płasko leżąca, błyszcząca, o długości najwyżej 2 cm.

Brabantczyk - choroby

Brabantczyki to psy wytrzymałe i rzadko chorujące. Rzadko zdarza się wypadanie rzepki i dysplazja stawów biodrowych. Z uwagi na krótką kufę, pies chrapie podczas snu, natomisat w upalne dni łzawią mu oczy. 
 

Brabantczyk - żywienie

Brabantczyk powinien otrzymywać posiłki, które zaspokoją  jego potrzeby żywieniowe. Odpowiednia będzie karma bogata mikro i makroelementy. Należy dbać o linię tego pieska, gdyż przy zbyt obfitych posiłkach i przy braku ruchu Brabantczyk stanie się otyły. Dlatego ważne jest, aby dzienna porcja pożywienia była dostosowana do jego aktywności. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.