Boston terrier to elegancki, amerykański dżentelmen, bo to właśnie w Ameryce Północnej został stworzony. Jego przodkowie byli wykorzystywani do walk, a powstał jako krzyżówka buldoga angielskiego z angielskim terierem. Boston terrier porusza się śmiało, pewnie i dostojnie.
Boston terrier jest żywym pieskiem, bardzo inteligentnym o gładkiej szacie. Krótkogłowy o zwartej budowie i krótkim ogonku. Jego ruch jest płynny i pełen wdzięku.
- Długość życia: 13-15 lat
- Wysokość w kłębie: 38 - 43 cm
- Waga: tu możemy wyróżnić trzy klasy:
- lekka do 6,8 kg
- średnia do 6,8 - 9 kg
- ciężka do 9 - 11,35 kg
Boston terrier to przyjacielski i żywy pies, o gładkiej szacie, zwartej budowie, krótkim ogonie. Boston sprawia wrażenie zdecydowanego, silnego i aktywnego, a równocześnie dystyngowanego psa. Ma piękne, przenikliwe piękne oczy. Jest skoczny, bardzo zwrotny, ze wspaniałym usposobieniem, co czyni z niego idealnego towarzysza. Jest charyzmatyczny, żywiołowy, o wielkiej wrażliwości i bardzo oddany swojemu opiekunowi. Ma mocną i odporna psychikę, jest pewnym siebie psem i w dodatku bardzo czułym i wylewnym. Rasa ta ma ogromne pokłady cierpliwości i miłości, kiedy przebywa w towarzystwie swoich mniejszych opiekunów. Dlatego boston bardzo dobrze odnajdzie się własnie w takiej rodzinie.
Boston terrier wyróżnia się bystrością oraz zdolnością do nauki. Jest psem z wysoką sprawnością fizyczną. Ma sporo energii, uwielbia się bawić zwłaszcza w pogoń za piłką. Bostony mimo swojego niewielkoego rozmiaru idealnie sprawdzą się na szkoleniu. Ten inteligentny pies, jeżeli będziemy tylko chcieli z nim pracować, okaże się znakomitym sportowcem. Są bardzo sprawne, zwinne, skoczne i przepadają za ruchem. Sprawdzą się w zawodach posłuszeństwa, w tropieniu, agility. Można go również przygotowywać do IPO. Boston terrier to również pies terapeutyczny dla osób i dzieci niepełnosprawnych. Boston terrier ma bardzo wyrazistą mimikę i spojrzenie, potrafi wydawać zadziwiające dźwięki orazbezbłędnie komunikować się ze swoim właścicielem.
Nie szuka zaczepki i nie jest agresywny. Szczególną uwagę należy zwrócić na warunki klimatyczne panujące na podwórku, gdyż boston terrier należy do ras szybko się przegrzewających. Natomiast w zimne dni powinien wychodzić na krótkie spacerki w ubranku, gdyż jego sierść nie zabezpieczy go przed utratą ciepła. Nie lubi też deszczu i wilgoci. Akceptuje zwierzęta domowe, nie jest agresywny w stosunku do nich, ale może się zdarzyć, że będzie próbował dominować nad innym samcem.
Boston terrier to mały domowy alarm. W stosunku do osób, których nie zna zachowuje ostrożność.
Pielęgnacja sierści jest dość prosta i ograniczona do minimum. Wystarczy w okresie linienia zastosować gumową rękawicę lub szczotkę z twardym włosiem, która pozwoli pozbyć się martwego włosa. Boston terrier to rasa bardzo czysta, która nie wydziela charakterystycznych psich zapachów. Jeżeli nasz boston wymaga kąpieli, należy zastosować odpowiedni dla tej rasy szampon i bardzo dobrze go wysuszyć, zawłaszcza okolice fałdek. Należy systematycznie sprawdzać i obcinać pazurki, jeżeli jest taka potrzeba oraz zwracać uwagę na zęby, czy nie odkłada się na nich kamień.
Boston terrier - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Salamanka FCI
Maść Boston terriera może przybierać barwę:
- czarne
- pręgowane z białymi znaczeniami
- biała otoczka na kufie i na piersi
- przednie łapki białe
- na tylnych łapkach biel poniżej pęcin
Wymagane znaczeniea to biała otoczka na kufie, biała strzałka między oczami oraz biała pierś.
Sierść jest krótka i gładka. O delikatnej strukturze i lśniąca.
Boston terrier - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Salamanka FCI
Psy tej rasy możemy zaliczyć do zdrowych, odpornych i sprawnych fizycznie. Ze względu na krótki pyszczek, mogą pojawić się problemy z oddychaniem. Młode psy powinny zostać przebadane w kierunku chorób dziedzicznych katarakty. Należy także uważać i nie pozwalać psiakom na chodzenie po gęstych krzakach ze względu na ich oczy. Są one wyłupiaste i łatwo może dojść do urazu gałki ocznej. Do innych problemów zdrowotnych Boston terriera możemy zaliczyć dysplazję stawów biodrowych, brak hormonu tarczycy, przerost mięśnia sercowego u psów, które są obciążone fizycznie.
Każdy pies powinien być dobrze i zdrowo żywiony. Boston terrier powinien dostawać dobrze zbilansowaną karmę pozbawioną zbóż, gdyż pies to mięsożerca. Część osób jest zwolennikami suchej karmy, kolejna część sama przygotowuje posiłki oparte na gotowanych składnikach, a jeszcze inny stosują dietę Barf opartą na podawaniu psu surowego mięsa. Wybór diety zależy od Ciebie. Najważniejsze jest, aby pies był zdrowy, miał apetyt i dobrze się rozwijał.