Look4dog.com

Bichon frise (Biszon kędzierzawy)

Podobnie jak inne bichony, odmiana bichon frise jest miniaturowym pieskiem, który wywodzi się z rejonu Basenu Morza Śródziemnego. Prawdopodobnie rasa to efekt skrzyżowania maltańczyka, pudla i barbeta. Laikowi trudno jest odróżnić poszczególne rasy bichonów. Już w starożytności Bichon frise był ulubieńcem wytwornych dam. W czasach antycznych nazywano go: „pieskiem teneriffa”, gdyż został sprowadzony na Teneryfę przez Hiszpanów. Stamtąd trafił do Francji, gdzie zyskał błyskawiczną popularność.

Przez kilka stuleci arystokracja francuska i flamandzka traktowała bichony jako psy salonowe, pełniące rolę maskotek oraz… ogrzewaczy do łóżek. Wizerunki tych psów zdobiły niejeden średniowieczny pałac. Bichon frise pojawił się nawet na obrazie Goyi. Pokochały go nie tylko środowiska szlacheckie, ale również dworzańskie. Rasa przeżyła ponowny rozkwit w latach 70-tych XX wieku. Do tej pory jej popularność stale rośnie.

 

  • Wysokość psa: maksymalnie 30 cm
  • Waga psa: 3 - 6 kg
  • Długość życia: do 17 lat
     

Bichon frise (Biszon kędzierzawy) - charakter

Biszon kędzierzawy to radosny i figlarny piesek. Głowę nosi zawsze dumnie i wysoko. Jego oczy są bystre i ciemne, wesołe i pełne wyrazu. Ma kufę średniej długości, korkociągowato skręconą i bardzo miękką sierść. Bichon to piesek niezwykły, gdyż ma w sobie ogromne pokłady miłości. Rasa ta jest całkowicie pozbawiona jest agresji. Są bardzo ufne. Bichon kędzierzawy to rasa dla każdego, kto kocha psy i chce się z nimi żyć. Bichon frise to zdecydowany i pewny siebie pies towarzyszący, którego trudno zmęczyć w zabawie czy na spacerze. Rasa ta będzie odpowiednia dla rodzin z dziećmi, gdyż biszony je uwielbiają, ale również znakomicie sprawdzą się w roli towarzysza osób starszych czy też singli. Mogą mieszkać zarówno w zgiełku dużego miasta, jak i na peryferiach w domu z ogrodem.

Bichon frise (Biszon kędzierzawy) - charakterBichon frise (Biszon kędzierzawy) - charakter. Zdjęcie hodowla Pod Grabami  

Biszon kędzierzawy to pies, który nie ma w sobie psiego zapachu i nie linieje. Psy tej rasy mają pojedynczą warstwę sierści bez podszerstka.  W domu gdzie będzie mieszkał biszon, nie będzie tabunów fruwającej sierści. To idealne psy dla alergików, jak podają różne źródła. Jednak przezd zakupem tej rasy lepiej sprawdzić jak Twój organizm na niego reaguje. Pieski te są również bardzo czyste. 

Jest idealnym psem pokojowym, który kocha także spacery. Pies równie chętnie będzie nam towarzyszył w czasie pieszych wędrówek, a także dotrzyma nam towarzystwa wylegując się na kanapie. To psy, które chcą być zawsze blisko człowieka i nie lubią być pozostawiane samemu sobie. Biszon posiada ujmujący charakter: jest pełen wdzięku, miłości, czułości i mądrości. Potrafi owinąć sobie właściciela wokół palca, ale w pozytywnym znaczeniu tego słowa, bowiem  nie wykorzystuje metod dominujących i wymuszających.

Doskonale umie się przystosować oraz podporządkować, pod warunkiem, że jego wychowaniem zajmiemy się od samego początku.  W rękach słabego, niekonsekwentnego oraz mało asertywnego właściciela, bichon będzie wykazywać dominację. Wymaga dobrej socjalizacji przede wszystkim w trakcie dorastania. Bardzo silnie przywiązuje się do właściciela. To aktywny i towarzyski pies, który lubi koty oraz inne psy. Najszczęśliwszy będzie z rodziną, która będzie go zabierać wszędzie. Towarzyskość oznacza także nienaganne zachowanie wobec dzieci. Szkolenie przebiega bezproblemowo, gdyż bichon frise jest pojętny i szybko uświadamia sobie, czego oczekuje od niego opiekun. Jest czujnym psem, ale nie ujada zbyt często.

Bichon frise (Biszon kędzierzawy) - charakterBichon frise (Biszon kędzierzawy) 

Bichon frise (Biszon kędzierzawy) - pielęgnacja

Pielęgnacja biszona zabiera sporo czasu. Jeśli nie jesteś na to gotów, lepiej nie decyduj się na tę rasę. Pies tej rasy nie gubi sierści, ale musi być codziennie dokładnie wyszczotkowany, a luźne włosy usunięte za pomocą metalowej szczotki. Raz w miesiącu pies powinien być wykąpany, najlepiej w szamponie dla psów o białej sierści. Końce spiralnych włosów, przypominających wełnę owiec, podcina się do odpowiedniej formy. Sposób strzyżenia bywa różny w odmiennych krajach. 

Nadmiar włosów pomiędzy opuszkami palców oraz zanieczyszczenia uszu powinny być na bieżąco usuwane. Sprawdzaj regularnie, czy włosy rosnące w okolicach oczu nie podrażniają ich oraz stosuj specjalny płyn usuwający„ślady łez”.

Bichon frise (Biszon kędzierzawy) - umaszczenie

Umaszczenie bichon frise jest czysto białe. 

Sierść jest delikatna i jedwabista. Włosy bardzo luźne, korkociągowate loki, przypominające futro kozy mongolskiej. Nie może leżeć płasko, ani też być sznurowata. Długość  sierści waha się 7-10 cm.
 

 

Bichon frise (Biszon kędzierzawy) - choroby

Najczęstsze przypadłości u rasy bichon frise to zwichnięcie rzepki oraz wyrastanie podwójnych rzędów rzęs, co może podrażniać oko i powodować stany zapalne.

Bichon frise (Biszon kędzierzawy) - chorobyBichon frise (Biszon kędzierzawy) - choroby. Zdjęcie hodowli Pod Grabami 

Bichon frise (Biszon kędzierzawy) - żywienie

Rasa słynie z wybredności i chyba od niej wzięło się określenie: „francuski piesek”. Od szczeniaka należy przyzwyczajać bichon frise do przyjmowania zróżnicowanego pożywienia, gdyż pozwoli to uniknąć niedoborów żywieniowych. Miewa również skłonności do tycia, dlatego smakołyki podawaj jedynie okazjonalnie. Dla zachowania ładnego wyglądu szaty, suplementuj niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Decydując się na sucha karmę wybieraj taką, która przeznaczona jest dla ras małych. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.