Look4dog.com

Polski owczarek podhalański

Rasa psa, którą spotyka się głównie w Beskidach i Tatrach, to jedna z pięciu polskich ras uznanych przez FCI. Jest to pies pasterski i stróżujący. Jego krewnymi są psy pasterskie: czuwacz słowacki, pirenejski pies górski, węgierski Kuvasz, owczarek maremmano. Tego typu psy – duże i białe - dotarły do nas w IV–XV wieku. Polski owczarek podhalański to rasa regionalna, powstała wskutek podziału geograficznego Tatr na Tatry polskie i słowackie.

Owczarek podhalański to piękny, duży, muskularny pies o głębokiej klatce piersiowej i harmonijnej budowie ciała. Ma długą, gęstą sierść, twardą w dotyku. Pies osiąga wysokość 65-70 cm, a jego waga wynosi ok. 60 kg. Suka mierzy 60-65 cm i waży do 45 kg. Psy te żyją ok. 13 lat.

 

Polski owczarek podhalański - charakter

Polskie owczarki podhalańskie to psy o mocnej i zwartej budowie. Są silne i aktywne, jednak ich temperament jest spokojny. To psy inteligentne oraz czujne. 

Polski owczarek podhalański jest psem dość aktywnym, ale z natury spokojnym. Należy pamiętać, że posiada on cechy psa użytkowego, który przez wiele lat był pod tym kątem kształtowany i użytkowany. Ze względu na swoją siłę oraz ciętość, mógł skutecznie pilnować stada owiec oraz swojej posesji. Psy tej rasy są bardzo odważne, a przy tym czujne i zrównoważone. Wspaniale odnajdują się w towarzystwie dzieci, są bardzo tolerancyjne, przyjacielskie i opiekuńcze. W stosunku do swojej rodziny zawsze są nastawione przyjaźnie. To psy dumne, mądre, a przede wszystkim wierne swojej. Podhalany są psami niezależnymi i należy o tym pamiętać, kiedy będziemy ćwiczyć z nimi posłuszeństwo. Choć chętnie pracują ze swoim opiekunem, to nigdy nie będą psami, które posłusznie będą wykonywać każdą komendę. Warto z nimi pracować od samego początku: im wcześniejsza socjalizacja, tym lepej. 

Polskie owczarki podhalańskie to psy uwielbiające długie spacery. To kochane pieszczochy, które zawsze są gotowe na przytulanie, głaskanie i drapanie. Uwielbiają leżeć na środku pokoju, aby całą rodzinę mieć w zasięgu swojego wzroku. To rasa ciekawa świata, choć psy te są również wścibskie. Ponadto obdarzone są dużą inteligencją, szybko się uczą, a przy tym wyczuwają nastroje swoich opiekunów. Owczarki kochają całym sobą. Jako psy pasterskie mają silny instynkt stadny. W stosunku do obcych osób są ostrożne. Podhalany były także wykorzystywane do pracy w służbach granicznych i w wojsku. To także psy cenione przez ratowników górskich. 

Owczarki podhalańskie są pewne siebie i nie reagują na każde bodźce lub dźwięki pochodzące z zewnątrz. Potrafią jednak szybko wyczuć intruza i odpowiednio oraz zdecydowanie zareagować np. głośnym szczekaniem. Sam wygląd owczarka wzbudza u obcych respekt. To bardzo inteligentne zwierzę, ale nie można go zmusić do posłuszeństwa. W stosunku do innych psów jest nieufny. Uwielbia przebywać na łonie natury, chodzić na długie wędrówki, a także pływać. To rasa dla osób cierpliwych i konsekwentnych. Owczarek podhalański chętnie spędza czas ze swoimi opiekunami. Jest przyjazny dla innych zwierząt. Doskonale odnajdzie się żyjąc w górach, jak i na nizinach. Jak każdy pies woli spacery na otwartych przestrzeniach niż spacer po ulicach zatłoczonych miast. 

Owczarek podhalański szczyci się białą szatą. Może nam się wydawać, że pies ten łatwo się brudzi - nic bardziej mylnego. Sierść tych psów nie łapie brudu, a znajdująca się na niej ziemia lub błoto szybko same się obsypują i nie potrzeba do tego szczotki. Jest to rasa polska, dlatego znakomicie radzi sobie w naszym klimacie. Psy są mniej szczekliwe niż suczki. 

Owczarek podhalański - charakterPolski owczarek podhalański

Polski owczarek podhalański - pielęgnacja

  • Sierść 

Owczarki podhalańskie mają długą, prostą lub delikatnie pofalowaną sierść, twardą w dotyku. Jest ona dłuższa na szyi i udach, a krótsza na głowie i przednich łapach. Zimą pies ma obfity podszerstek, który chroni go przed mrozem. Rasa ta nie wymaga jakiejś szczególnej pielęgnacji, ale należy szczotkować swojego psiaka przynajmniej raz w tygodniu i kąpać go w razie konieczności. Umaszczenie owczarka jest jednolicie białe. Małe owczarki wyglądają jak śnieżne kuleczki.

  • Uszy 

Uszy polskiego owczarka podhalańskiego są grube, trójkątne i dosyć mocno owłosione. Należy je od czasu do czasu czyścić.

Polski owczarek podhalański - pielęgnacja
Polski owczarek podhalański - pielęgnacja

Polski owczarek podhalański - umaszczenie

Umaszczenie owczarka podhalańskiego jest jednolito białe. Kremowy nalot jest niepożądany.

owczarek podhalański na spacerzePolski owczarek podhalański - umaszczenie. Zdjęcie hodowla Ku Owcom FCI

Polski owczarek podhalański - choroby

Polski owczarek podhalański nie jest podatny na choroby - należy do zdrowych psów. Schorzenia, występujące u nich najczęściej, to:

  • dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych
  • entropium i ektropium
  • skręt żołądka (niewłaściwa dieta)

Należy więc pamiętać o prześwietleniu stawów biodrowych.

Polski owczarek podhalański - żywienie

Owczarki podhalańskie nie są zbytnio wymagające i zjedzą praktycznie wszystko. Dlatego należy bardzo uważać na to co jedzą nasze psy, a zwłaszcza szczenięta, które bardzo szybko rosną i ich dieta powinna być zróznicowana i bogata w różnego rodzaju mikro- i makroelementy. Decydując się na suchą karmę, należy wybrać taką, która jest dedykowana dla szczeniąt ras dużych, z mniejszą zawartością białka: 27-32%. Dzięki temu, Wasz pupil będzie rozwijał się proporcjonalnie. Karma z wysoką zawartością białka - powyżej 32% - może spowodować szybki wzrost szczeniaka, co z kolei, może mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój stawów i chrząstek. 

Polski owczarek podhalański - hodowla
Polski owczarek podhalański - hodowla Ku Owcom FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.