Look4dog.com

Owczarek szkocki krótkowłosy (Collie Smooth)

The Collie Smooth was Queen Victoria's favorite breed. She brought some of its representatives to her palace in 1860. But before that happened, most likely this race came to the British Isles with the Romans in the 5th century CE. The short-haired variety, apart from the length of the coat, practically does not differ from the long-haired variety - dogs are similar both in body and character. However, they are less popular than their cousins. In Poland, they are found sporadically.

The collie's silhouette is graceful, straight and muscular. The male height should be between 56 and 61 cm and weight between 20 and 29.5 kg. Females, as with most breeds, are slightly smaller - they measure 51 - 56 cm and weigh from 18 to 25 kg. Representatives of this breed live 14-16 years.

Owczarek szkocki krótkowłosy - charakter

Jeśli potrzebujemy psa stróżującego, a przy tym ciepłego i rodzinnego, to jest to rasa dla nas. Owczarek kocha dzieci, może się bawić z nimi godzinami. Na pewno nie zrobi im krzywdy, jest bardzo opanowany i łagodny. Nad domem czuwa stale i możemy być pewni, że ostrzeże nas przed każdym zagrożeniem. Zauważy każdy niepokojący szczegół. Ważne jest, by piesek przeszedł staranną socjalizację, gdyż wraz z instynktem czuwania w parze idzie wrodzona nieufność, która może być dość uciążliwa podczas wizyt rodziny czy znajomych. Collie bardzo dobrze odnajduje się w każdych warunkach. Jest wesoły, otwarty i przyjazny. Nie wykazuje agresji, o ile jest dobrze wyszkolony. Uczy się z przyjemnością, poznawanie nowych poleceń i ich zapamiętywanie nie sprawia mu żadnego problemu. Cechuje się niezwykłym przywiązaniem do rodziny, oczywiście głównie do właściciela. Wychowując go, nie możemy sobie pozwolić na ustępowanie i zaniedbywanie jego potrzeb. Pies, którego nie wyszkolimy lub zrobimy to od niechcenia, może sprawiać kłopoty.

Z natury jest zwierzęciem o mocnym charakterze i bez wątpienia może chcieć nas sobie podporządkować, gdy tylko znajdzie odpowiednią okazję. Powinniśmy prowadzić go stanowczo, ale przy tym łagodnie. Gdy będziemy zbyt surowi, może stać się lękliwy. Relacja między psem a człowiekiem powinna opierać się na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Bez tego ani my, ani pies nie będziemy się nią cieszyć. Jedną z jego największych potrzeb jest ruch. Bez zapewnienia mu aktywności, nie możemy liczyć na posłusznego i spokojnego pupila. Bezczynność działa na niego niekorzystnie. Swoją energię będzie wyładowywał w domu, np. niszcząc nasze rzeczy czy w kółko się po nim wałęsając.

Odpowiednia ilość spacerów i zabaw ułatwi nam wychowanie psa. Możemy dać mu się wykazywać zarówno umysłowo, jak i ruchowo. Bardzo lubi pracę i z pasją się jej oddaje. Najlepiej jednak odnajduje się w sportach, m.in. bieganiu, agility czy obedience. Jeśli odpowiednio spełnimy potrzebę aktywności psiaka, możemy trzymać go w mieszkaniu. Collie to rasa, która będzie odpowiednia dla większości ludzi. Możemy mieć pewność, że z tym psem u boku nigdy nie będziemy się nudzić.

Owczarek szkocki krótkowłosy - charakterOwczarek szkocki krótkowłosy

Owczarek szkocki krótkowłosy - pielęgnacja

  • Sierść

Krótka sierść owczarka szkockiego nie powinna sprawiać kłopotu podczas pielęgnacji. Wystarczy przeczesać ją raz na dwa tygodnie. W trakcie linienia należy zwiększyć częstotliwość wykonywania tego zabiegu. Psa zaleca się kąpać tylko w razie konieczności.

  • Oczy

Najwięcej kłopotu w zdrowiu pieska przysparzają jego skośne, migdałowe oczy. Są one delikatne, dlatego collie jest narażony na ich schorzenia. Aby zapobiegać cierpieniu pupila, powinniśmy wykonać specjalne badania. Konieczna jest także skrupulatna pielęgnacja oczu, polegająca na oczyszczaniu ich okolic ze śpiochów i brudów się tam gromadzących.

  • Uszy

Pomimo, że uszy nie są szczególnie narażone na żadne schorzenia, nie powinniśmy rezygnować z dbania o nie. Najlepiej jest je od czasu do czasu myć i kontrolować ich stan.

  • Pazury

Pazurki collie wymagają jedynie regularnego przycinania w sytuacji, kiedy same się nie ścierają, czyli wtedy, gdy pies porusza się po miękkich powierzchniach.

Owczarek szkocki krótkowłosy - umaszczenie

Uznane są trzy typy umaszczenia:

  • śniade z białym
  • trójbarwne
  • niebieskie marmurkowe

Sierść jest krótka, gładka, o twardym włosie okrywowym i bardzo gęstym podszerstku. Nie wolno jej strzyc ani trymować.

Owczarek szkocki krótkowłosy - choroby

U przedstawicieli rasy najczęściej występują choroby oczu, m.in. postępujący zanik siatkówki oraz anomalie oczu collie. Czasem zdarza się także padaczka oraz zapalenie stawów.

Owczarek szkocki krótkowłosy - żywienie

Karmiąc psa, powinniśmy mieć na uwadze jego wymagania żywieniowe pod względem wzrostu oraz wieku. Oprócz tego, jeżeli zechcemy podawać mu jedzenie przygotowane przez nas, powinniśmy dodawać do niego suplementy diety wspomagające prawidłowy rozwój pupila. Jest to tzw. dieta Barf, której głównymi składnikami są nieprzetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego: surowe mięso, surowe podroby, mięsne kości, a także ryby, warzywa i owoce. Wszystkie te produkty bogate są w aminokwasy, witaminy i minerały, dzięki czemu mamy pewność, że nasz pies otrzymuje to co najlepsze. Im więcej różnych gatunków mięs i podrobów, tym dieta jest bardziej urozmaicona, co wpływa pozytywnie na stan zdrowia naszego czworonożnego przyjaciela.

Dobrym rozwiązaniem jest też sucha karma, pod warunkiem, że wybierzemy ją z głową. Najważniejsze jest, by czytać jej skład. Sucha karma nie powinna zawierać sztucznych konserwantów, barwników, zbóż ani produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Natomiast jej skład powinien być bogaty w suszone lub świeże mięso.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.