Look4dog.com

Owczarek szkocki długowłosy

Z pewniścią każdy z nas zna film pt. „Lassie, wróć”. To właśnie w nim główną rolę odgrywa owczarek szkocki długowłosy. Przypuszcza się, że przodkowie tej rasy, wraz z jej krótkowłosą odmianą, zostali sprowadzeni do Wielkiej Brytanii z mieszkańcami Rzymu. Rozgłos zapewniła rasie królowa Wiktoria, która była w niej po prostu zakochana. Niedziwne, wszak jest to piękne, spokojne oraz inteligentne zwierzę. Nadaje się idealnie do pomocy przy wypasie zwierząt. Istnieją o nim wspominki aż sprzed 1500 lat. Popularnością cieszy się niemal na całym świecie, w tym w Polsce.

Owczarek szkocki długowłosy ma identyczną sylwetkę jak owczarek szkocki krótkowłosy: umięśnioną, lecz nie potężną, oraz pełną wdzięku. Optymalny wzrost samca sięga od 56 do 61 cm, samicy natomiast oscyluje między 51 a 56 cm. Psy te cieszą się długą żywotnością, która wynosi 12 - 14 lat.

Owczarek szkocki długowłosy - charakter

Collie to pies wielkiej urody, harmonijny i pełen godności. Budowa collie wskazuje na aktywność i wytrzymałość tego psa. Nie może on być ciężki ani krępy. Jest przyjazny, bez śladu nerwowości lub agresji. Wspaniały pies do towarzystwa, aktywny i pogodny. Doskonale sprawuje się w towarzystwie dzieci i innych psów.

Collie długowłosy, podobnie jak krótkowłosy, jest idealnym psem rodzinnym. Jest niezwykle lojalny wobec jej członków, świetnie dogaduje się z dziećmi. Potrafi być także dobrym kompanem innych zwierząt domowych. Doskonale nadaje się na stróża domostwa. Głośnym szczekaniem zawiadomi nas o każdym potencjalnym zagrożeniu. Niestety, jest także zdystansowany wobec nieznajomych i powinien być starannie socjalizowany już za szczeniaka, by nie wyrósł na lękliwego osobnika. Z natury jest to pies łagodny, o wesołym usposobieniu i możemy być pewni, że wprowadzi do domu niezastąpioną atmosferę. Nie powinien być agresywny czy porywczy. Podczas szkolenia największy problem może sprawić jego niezależność, powinniśmy trzymać go krótko, ale niewskazany jest krzyk czy zbyt surowe traktowanie. Pies musi nam zaufać, a przy tym się do nas nie zrazić.

Owocna współpraca to ta, podczas której zarówno zwierzę jak i człowiek okazują wobec siebie szacunek. Nie możemy zapomnieć o dostarczaniu pupilowi odpowiedniej ilości aktywności. Najlepiej, gdy będziemy uprawiać z nim sporty. Warto także przygotowywać mu różne zabawy umysłowe. Nadaje się on wspaniale do pracy, jest sumienny i wykona ją bez zarzutu. Można trzymać go w mieszkaniu. Tak naprawdę, Collie to pies dla wszystkich. Głównie to od nas zależy, jakim będzie pupilem. Po odpowiednim wychowaniu, zyskamy lojalnego i oddanego przyjaciela całej rodziny.

Owczarek szkocki długowłosy charakter Owczarek szkocki długowłosy - charakter.

Owczarek szkocki długowłosy - pielęgnacja

  • Sierść

W przeciwieństwie do odmiany krótkowłosej, nad sierścią tego owczarka musimy trochę popracować. Trzeba ją starannie wyczesywać. Podczas okresu linienia należy robić to częściej. Pies nie ma tendencji do brudzenia się, jednak po spacerze czy zabawie brudne miejsca należy lekko przemywać. Po każdym, zwłaszcza leśnym, spacerze, należy przejrzeć jego futro, czy aby nie ma w nim zaplątanych małych gałązek lub liści.

  • Oczy

U collich bardzo często występują choroby oczu, więc zaleca się wykonywać badania pod tym kątem. Ważne jest także dbanie o czystość tych okolic poprzez przemywanie je wacikami ze specjalnym płynem.

  • Uszy

O uszka owczarka należy dbać systematycznie, przecierając je od czasu do czasu wilgotnym wacikiem oraz często sprawdzając ich stan. W przypadku niepokojących objawów, koniecznie musimy udać się do lekarza weterynarii. 

  • Pazury

Pielęgnacja pazurów collie polega jedynie na ich systematycznym skracaniu. Możemy robić to sami lub poprosić o pomoc specjalistę.

Owczarek szkocki długowłosy - pielęgnacjaOwczarek szkocki długowłosy - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Mistur 

Owczarek szkocki długowłosy - umaszczenie

Sierś jest bardzo gęsta. Włos okrywowy jest prosty i szorstki w dotyku, podszerstek jest miękki i tak gęsty, że nie sposób zobaczyć skóry. Obfita grzywa i kołnierz, włos na głowie krótki i gładki, tak samo na końcach uszu, które u podstawy są owłosione mocniej. Na przednich nogach wyraźne frędzle, na tylnych obfite portki. Obficie owłosiony ogon.

Typy umaszczenia:

  • śniade: rozmaite odcienie od jasnozłotego do mahoniowego, także z czarnym nalotem. Barwa kremowa i jasnosłomkowa są niepożądane
  • trójbarwne: czarne z intensywnym podpalaniem na głowie i nogach, natomiast rdzawy nalot na czerni w najwyższym stopniu niepożądany
  • niebieskie marmurkowe: tło w przewadze srebrzystoniebieskie, w czystym odcieniu, na nim czarne plamki i łatki

Przy każdym z tych umaszczeń powinny występować mniej lub bardziej rozległe białe znaczenia: częściowo kołnierz, skarpetki i koniec ogonka. Maść czysto biała lub z przewagą bieli jest wysoce niepożądana.

Owczarek szkocki długowłosy - umaszczenieOwczarek szkocki długowłosy - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Mistur 

 

Owczarek szkocki długowłosy - choroby

Głównymi przypadłościami dotykającymi te owczarki są choroby oczu o podłożu genetycznym, takie jak anomalia oczu collie czy postępujący zanik siatkówki. Wystąpić może także wyspiak trzustki czy wrzodziejące idiopatyczne zapalenie skóry. Niektóre psy tej rasy mogą być wrażliwe na niektóre antybiotyki oraz źle znosić narkozę.

Owczarek szkocki długowłosy - żywienie

Karmiąc psa, powinniśmy mieć na uwadze jego wymagania żywieniowe pod względem wzrostu, aktywności oraz wieku. Zanim ten piękny pies pojawi się u nas w domu, warto zastanowić się nad rodzajem karmienia. Coraz bardziej popularna wśród właścicieli i hodowców staje się dieta Barf. Głównymi składnikami tej diety są nieprzetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego: surowe mięso, surowe podroby, mięsne kości, a także ryby, warzywa i owoce. Wszystkie te produkty bogate są w aminokwasy, witaminy i minerały, dzięki czemu mamy pewność, że nasz pies otrzymuje to co najlepsze. Im więcej różnych gatunków mięs i podrobów, tym dieta jest bardziej urozmaicona, co wpływa pozytywnie na stan jego sierści i skóry.

Dobrym rozwiązaniem jest też sucha karma, pod warunkiem, że wybierzemy ją z głową. Bardzo ważne jest czytanie jej składu. Sucha karma nie powinna zawierać sztucznych konserwantów, barwników, zbóż i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Natomiast jej skład powinien być bogaty w suszone lub świeże mięso.

Owczarek szkocki długowłosy - żywienieOwczarek szkocki długowłosy - hodowle. Zdjęcie hodowli STARCOLLIE FCI 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.