Podobnie jak owczarek karpacki, Mioritic pochodzi z Rumunii. Także został wyhodowany jako pies pasterski. Teraz raczej jest uznawany jako zwierzę do towarzystwa. Rasa ta rzadko występuje, najczęściej w kraju, z którego pochodzi. Liczy sobie ogrom lat, lecz niewiele się zmieniła.
- Długość życia 11 - 13 lat
- Idealna wysokość psa w kłębie to 75 cm
- Idealna wysokość suki w kłębie to 70 cm
- Waga proporcjonalna do wzrost
Są też samce, które osiągają wysokość do 90 cm, a suki do 80 cm.
Owczarek rumuński Mioritic to rasa psów pracujących, będących w ciągłym ruchu. Świetnie czuje się w roli obrońcy domu. Pomaga mu w tym jego pewność siebie. Dużo szczeka, więc jeśli ktoś potrzebuje pupila cichego, na dobre wyjdzie mu wybranie innej rasy psa. Nie będzie obojętny wobec nikogo, kto przechodzi obok domu. Mioritic nie jest tolerancyjny do obcych mu osób. Wtargnięcie na jego teren, może zakończyć się pogryzieniem intruza. W stosunku do dzieci jest delikatny i cierpliwy.
Psiak ma naprawdę wiele zalet, jak chociażby opanowanie i spokój. Przy swoim właścicielu powinien być tolerancyjny i zrównoważony. To psy, które uwielbiaja ruch. Należy mieć to na uwadze decydując się na tę rasę. Podczas szkolenia należy być konsekwentnym i socjalizować go od szczeniaka.
Owczarek ten dobrze dostosowuje się do zimnych warunków klimatycznych. Jego piętnastocentymetrowa gęsta sierść świetnie go chroni. Musi on stale obserwować co się dzieje naokoło domu, a także w nim. Nie będzie siedział w budzie, nawet gdy jest brzydka pogoda. Dobrze wyszkolony nie oddala się poza teren mieszkalny właściciela.
Owczarek rumuński Mioritic - charakter. Zdjęcie hodowla Collis Amores
- Sierść
Mimo, że jest długa, szata owczarka nie potrzebuje przycinania. Wbrew pozorom nie trzeba go również często czesać. Zabieg ten możemy wykonywać raz na dwa tygodnie. Baczną uwage przywiązując do miejsc, w których mogą tworzyć się kołtuny. Jego sierść jest mało kłopotliwa w utrzymaniu.
- Uszy
Uszy Mioritica są oklapnięte, co wiąże się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia infekcji. Wymagają więc one systematycznej kontroli i pielęgnacji. Trzeba myć je specjalnym płynem i delikatnie oczyszczać.
- Oczy
Mioritic posiada owalne oczy średniej wielkości. Należy regularnie usuwać z ich kącików „śpiochy” bądź jakieś wydzieliny oraz mieć je pod obserwacją.
Szata może być biała w czarne lub szare łaty. Drugą odmianą jest barwa całkowicie biała albo szara.
Jak u większości psów olbrzymich, u tego owczarka wystąpić może dysplazja stawów biodrowych oraz dysplazja stawów łokciowych. Mielopatia zwyrodnieniowa, choroby serca, również u tego owczarka moga się pojawić.
Odpowiednie żywienie jest bardzo ważne. To od diety w dużej mierze zależy stan zdrowia psa zwłaszcza w jego pierwszym etapie rozwoju. Należy wybierać taki rodzaj pokarmu, który pozytywnie będzie wpływał na kondycję naszego pupila i dostarczy niezbędne składniki odżywcze, które zaspokoją jego potrzeby. Potrzeby naszego psa znacznie różnią się od potrzeb żywieniowych jego właściciela. Dlatego nie jest wskazane aby pies jadł to samo co jego właściciel, co gorsza resztki z obiadu. Jeżeli chcemy sami przygotowywać mu posiłki, warto zastanowić się nad dietą Barf. Nie ma nic lepszego dla mięsożercy, jakim jest pies, jak surowe mięso, podroby i kości mięsne. Im więcej gatunków mięs zapewnimy swojemu psy tym lepiej, bo barf do różnorodność, a nie monotonia.
Dieta Barf jest maksymalnie zbliżona do pożywienia, jakie zwierzę jadło by w warunkach naturalnych. Jedną z zalet tego sposobu żywienia jest to, że właściciel psa wie co ląduje w jego misce, gdyż sam zaopatruje się w mięso, sam przyrządza i bilansuje posiłki. W diecie tej ważną rolę odgrywają także warzywa i owoce, jednak stanowią one mały procent. Zatem warto poszerzyć swoją wiedzę na temat diety Barf.
Owczarek rumuński Mioritic - hodowle. Zdjęcie hodowli Collis Amores
Zdjęcia a opisie rasy dzięki uprzejmości hodowli Collis Amores