Pies ten często jest po prostu nazywany „owczarkiem karpackim”. Od samego początku stróżował nad stadami zwierząt w Rumunii i tak też pozostało, ponieważ rasa jest tam wciąż popularna. W Polsce raczej nie znajdzie się ich zbyt wiele. Prawdopodobnie przodkami jego są psy stróżujące sprzed 9000 lat z Mezopotamii.
Zwierzę jest duże, umięśnione. Rasę charakteryzuje dość silny dymorfizm płciowy. Psy mierzą 65 - 73 cm, a suki 57 - 67 cm. Waga jest dość proporcjonalna do wielkości osobnika.
Wyszkolony owczarek potrafi świetnie pilnować owiec, bo ma do tego idealne predyspozycje. Ale może też być wspaniałym towarzyszem dla osoby uwielbiającej aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Częste spacery, jogging nie będą dla naszego pupila żadnym problemem. Nie poleca się go dla osób z małą przestrzenią mieszkalną, ponieważ potrzebuje dużo swobody. Jeśli nie będziemy w stanie zapewnić mu dość aktywności i miejsca do wybiegania się, zrezygnujmy z tej rasy. Zwierzę nie szczeka bez powodu, jest opanowane, dobrze wychowane nigdy nie bywa agresywne. Jednak gdy wyczuje zagrożenie, zareaguje. Bardzo oddany swojej pracy, chętnie ją wykonuje. Cechuje go także odwaga.
Pies ten świetnie nada się dla rodziny z dziećmi, gdyż jest niezwykle opiekuńczy i cierpliwy. Nie hałasuje, niczego nie niszczy. Niełatwo go wyprowadzić z równowagi. Nie poleca się go dla osób z małą przestrzenią mieszkalna.
- Sierść
Owczarek karpacki idealnie się nada dla osoby, która nie ma czasu lub chęci na szczególną pielęgnację swojego pupila. Wystarczy go regularnie szczotkować oraz kąpać od czasu do czasu.
- Uszy
Jak każdemu psu, powinno się czyścić oklapnięte uszy owczarka podczas kąpieli oraz kontrolować ich stan.
- Oczy
Narządy wzroku owczarka są ciemne, w kształcie migdałów. Należy pamiętać o ich przemywaniu, najlepiej zwykłymi płatkami kosmetycznymi, wyciąganiu ,,śpiochów”
- Pazury
Pazury nie wymagają szczególnej troski, ale trzeba je od czasu do czasu przycinać, aby nie łamały się, zwłaszcza, że owczarek ten bardzo dużo czasu spędza w ruchu.Owczarek rumuński Carpatin - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla z Zielonego Księstwa
Barwa szaty owczarka jest szarawa lub piaskowata.
Jedynym problemem zdrowotnym, który może wystąpić u pupila jest dysplazja stawu biodrowego. Jednak ogólnie rasa jest uznawana za zdrową.
Owczarek rumuński Carpatin - choroby. Zdjęcie hodowla z Zielonego Księstwa
Pies ten ma duży apetyt i nie jest zbyt wymagający pod tym względem. Lubi suchą karmę i można śmiało to mu podawać. Wybieramy suchą karmę, która przeznaczona jest dla ras dużych, a w przypadku żywienia szczeniaka, będzie to karma dla szczeniąt dużych ras. Są one dobrze zbilansowane, bogate w witaminy i minerały. Warto też zapytac hodowcy, czy należy podawać preparaty, mające wpływ na prawidłowy rozwój stawów i chrząstek stawowych.
Odpowiednim żywieniem jest też dieta Barf, która oparta jest na podawaniu surowego mięsa, podrobów, mięsnych kości, warzyw, owoców, ryb. Tego typu produkty zawierają bardzo potrzebne organizmowi aminokwasy, minerały, witaminy oraz kwasy tłuszczowe. W diecie tej nie podaje się tzw wypełniaczy typu, ryż, kasza czy też makaron. Bardzo dobrze, jeżeli pies będzie otrzymywał różne rodzaje mięs, dzięki czemu jego dieta będzie różnorodna. Warto poszerzyć swoja wiedzę na ten temat. Psy karmione Barfem, są zdrowsze, mają ładną sierść i nie mają przykrego zapachu z pyszczka.
Owczarek rumuński Carpatin - hodowle. Zdjęcie hodowli z Zielonego Księstwa