Owczarek niemiecki krótkowłosy zyskał światową popularność dzięki swojej wszechstronności. To pies wojskowy, policyjny, terapeutyczny, pies-ratownik a także pies-przewodnik. Idealnie nadaje się do uprawiania sportów czy do celów wystawowych. Wyhodowany został w XIX wieku w Niemczech jako pies pasterski. Z czasem jednak zauważono, że radzi sobie świetnie także jako pies służbowy. W 1981 roku założono pierwszy klub adoratorów rasy, i tak zaczęła się jej historia.
W swojej ojczyźnie owczarki niemieckie do dziś pracują z owcami czy bydłem. Istnieją dwie odmiany tej rasy: krótkowłosa i długowłosa. Owczarek niemiecki to pies o postawnej, pięknej i proporcjonalnej sylwetce. Jest dość duży, pies mierzy 60-65 cm i waży 30-45 kg, natomiast wzrost suki wynosi 55-60 cm, a waga 22-32 kg. Rasa ta nie jest specjalnie długowieczna, jej przedsatwieciele zwykle dożywają 11-13 lat.
Owczarek niemiecki jest psem średniej wielkości, o nieco wydłużonej, lecz zwartej sylwetce, dobrze umięśnionym i suchym. Owczarek niemiecki krótkowłosy jest jedną z najpopularniejszych ras na świecie, również w Polsce. Fakt ten nie dziwi, gdyż pies tej rasy ma wiele wspaniałych cech. Jest nieufny wobec obcych, podchodzi do nich z dystansem, choć nie wykazuje agresji niesprowokowany. Przy nim możemy czuć się w pełni bezpieczni. Zaalarmuje nas o każdym zagrożeniu, a w razie potrzeby gotowy jest stanąć w obronie rodziny. Ma jednak tendencję do szczekania.
Przy tresurze musimy być konsekwentni i opanowani. Jest to inteligentne i niezależne zwierzę. Po starannym i owocnym prowadzeniu, nasz pies będzie nam posłuszny, ale dalej samodzielnie myślący i pewny siebie. Szkolenie warto odbywać z innymi członkami rodziny, tak, aby pies dostosowywał się także do ich poleceń. Jeśli chodzi o dzieci, owczarek będzie ich wspaniałym przyjacielem, choć na małe dzieciaki należy uważać. To duży pies i w trosce o pociechy powinno się nadzorować wspólnie spędzany z nim czas. Owczarek dostosuje się do każdych warunków lokalowych, by tylko być blisko przy swoim opiekunie. Może mieszkać zarówno w bloku, jak i w domu z ogrodem.
Owczarek niemiecki krótkowłosy
Należy pamiętać o jego dużej potrzebie obecności człowieka. Owczarek niemiecki nie lubi przebywać sam przez długi czas, może wtedy stać się nerwowy. Posiadając inne zwierzęta, zdecydowanie nie mamy się o co martwić. Pies ten jest bardzo tolerancyjny, choć samiec może czasami okazywać wyższość nad innymi psami.
Owczarek niemiecki jest zrównoważonym i pewnym siebie psem, do tego łagodnym i czujnym. Jeżeli połączymy jego odwagę, ciętość i twardość, otrzymamy psa do towarzystwa, jak i obrońcę, stróża, psa policyjnego i pasterskiego.
Owczarek niemiecki krótkowłosy - charakter. Zdjęcie hodowla EYLANDT FCI
- Sierść
Odmiana krótkowłosa wymaga czesania co kilka dni, jednak podczas okresu linienia należy robić to jak najczęściej. Warto wiedzieć, że owczarki, które żyją na dworze, mają tendencję do posiadania o wiele gęstszej sierści niż te mieszkające w domu. Kąpiele zaleca się tylko w razie konieczności. O sierść psa wystawowego oczywiście powinno się dbać o wiele staranniej.
- Oczy
Narządy wzroku pieska należy jednie oczyszczać z wydzielin za pomocą wacika i przeznaczonego do tego płynu, oraz doglądać od czasu do czasu, czy nie dzieje się z nimi nic nieprawidłowego. U tej rasy zdarza się zapalenie spojówek.
- Uszy
Owczarek niemiecki krótkowłosy dość łatwo może nabawić się zapalenia ucha, dlatego koniecznie trzeba regularnie kontrolować uszy naszego czworonoga i dbać o ich czystość.
- Pazury
Pazury owczarka niemieckiego ścierają się stosunkowo łatwo, jednak warto mieć je na oku i w razie potrzeby przyciąć.
Owczarek niemiecki krótkowłosy - pielęgnacja
- czarna z podpalaniem: w odcieniu czerwonawym, płowym, żółtym lub jasnoszarym
Mała biała plamka na piersi i jaśniejsza maść na wewnętrznej stronie nóg są dopuszczalne, ale niepożądane. Nos musi być zawsze czarny, bez względu na umaszczenie. Brak maski czy też bardzo jasne oczy, jasne lub białe znaczenia na piersi i wewnętrznej stronie nóg, jasne pazury lub rudy koniec ogona należy oceniać jako niedostatki pigmentacji. Podszerstek jest w odcieniu jasnoszarym.
Niedopuszczalna maść biała.
Sierść jest bardzo gęsta, twarda i przylegająca. Głowa, uszy i łapy charakteryzują się krótkim włosem, jednak na szyi jest on delikatnie dłuższy.
Owczarek niemiecki krótkowłosy potrzebuje dobrej karmy, która zapewni mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dzięki którym będzie prawidłowo się rozwijał. Zanim jednak szczeniak tej rasy zawita w naszym domu, warto zastanowić się jaki rodzaj karmienia będzie dla niego najlepszy.
Sucha karma jest wygoda w podaniu, odpowiednio zbilansowana i przeznaczona do danego wieku. Dla szczeniaka wybieramy karmę dedykowana szczeniakom ras dużych. Mają one większe ilości witamin w swym składzie. Sklepowe półki, aż uginają się od różnych rodzajów suchej karmy. Należy pamiętać, aby w składzie danej karmy nie było zbóż, a na jego pierwszych miejscach widniało np. świeże mięso jagnięce lub suszone mięso z królika. W przypadku szczeniąt, karma powinna zawierać od 27% do 30% białka. Zbyt duża jego ilość w karmie może znacznie przyspieszyć wzrost i rozwój psa, co w konsekwencji może źle wpłynąć na prawidłowy rozwój stawów i chrząstek. Powinniśmy omijać karmy, które w swym składzie mają mączkę kostną czy produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także dieta Barf. To metoda żywienia oparta na podawaniu psu surowego mięsa, podrobów, jaj, mięsnych kości oraz ryb. Produkty te, dostarczają do organizmu naszego czworonożnego przyjaciela aminokwasy, witaminy, kwasy tłuszczowe i minerały.
Owczarek niemiecki krótkowłosy - żywienie
Barf to różnorodność, im więcej różnych gatunków mięs i podrobów, tym lepiej dla naszego psa. W misce mogą znaleźć się także warzywa i owoce, które odpowiadają za dostarczenie do organizmu błonnika i niewielkich ilości węglowodanów. W diecie tej nie stosuje się ryżu, makaronów czy też kasz. Nieprzetworzone mięso pozbawione barwników i sztucznych konserwantów, pod warunkiem, że jest kupione z legalnego i ze sprawdzonego źródła zapewnia odpowiednią ilość bakterii i enzymów, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie psiego organizmu. Ten sposób żywienia, doskonale wpływa na wygląd i kondycję psa, dlatego warto się z nim szczegółowo zapoznać.
Wybranie odpowiedniej diety jest bardzo ważne, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu.
Jeśli zdecydujemy się karmić psa suchą karmą czy też Barfem, pamiętajmy, by posiłek był dobrze zbilansowany. Powinien on dostarczać niezbędne składniki odżywcze odpowiedzialne za prawidłowy rozwój młodego organizmu. Ustalając dietę, musimy też wziąć pod uwagę tryb życia psa.
Rasa ta jest odporna na warunki atmosferyczne, jednak jest wiele schorzeń mogących ją dotknąć, a są to:
- dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
- osteochondroza
- zapalenie spojówki
- zapalenie ucha
- czyraczyca odbytu
- nużliwość mięśni
- niewydolność trzustki
- młodzieńcze zapalenie kości
- dermatoza cynko zależna