Pies tej rasy jest najbardziej rozpoznawalnym psem na świecie. Jest szlachetny, inteligentny, a do tego jeszcze piękny. Owczarek niemiecki wywodzi się od staroniemieckich psów pasterskich, a twórcą tej rasy był rotmistrz Max von Stephanitz. Niestety po II wojnie światowej owczarki kojarzone były z brutalnością nazistów. Dlatego, aby rasa nie była źle kojarzona, w Wielkiej Brytanii i w krajach alzackich nosiła nazwę owczarek alzacki.
Z biegiem czasu wizerunek owczarka niemieckiego poprawił się i wrócono do jego wcześniejszej nazwy. Początkowo z hodowli były eliminowane wszystkie szczeniaki, które odbiegały od wzorca, między innymi psy długowłose i białe. Z biegiem lat powstały dwie nowe rasy: biały owczarek szwajcarski oraz owczarek niemiecki długowłosy. Początkowo szczeniaki takie trafiały do rąk pasjonatów lub do hodowców, którzy sami zakładali własne stowarzyszenia czy też kluby. Oficjalnie owczarek niemiecki długowłosy uznany został dopiero 1 stycznia 2011 roku jako rasa hodowlana.
- Długość życia: 11 - 14 lat
- Wysokość w kłębie: pies 60 - 65 cm
- Wysokość w kłębie: suka 55 - 60 cm
- Waga: pies 30 - 40 kg
- Waga: suka 22 - 32 kg
Owczarek niemiecki długowłosy jest psem średniej wielkości, o nieco wydłużonej, lecz zwartej sylwetce, dobrze umięśnionym i suchym. Jest psem o harmonijnej budowie z doskonałym i zrównoważonym temperamentem. Jest psem bardzo inteligentnym, posiada świetny refleks, szybkość i zwrotność, dlatego zaliczany jest do psów pasterskich. Owczarek niemiecki długowłosy może być zarówno doskonałym rodzinnym pupilem, jak i może być wykorzystywany w skrajnie wymagających warunkach jako pies służbowy. Jest idealny do wyszukiwania narkotyków czy materiałów wybuchowych jako pies patrolowy, tropiący, a także jest znakomitym przewodnikiem dla osób niepełnosprawnych lub niewidomych. Owczarki niemieckie długowłose to psy bezwzględnie oddane swojemu właścicielowi.
Owczarek niemiecki długowłosy
Psy te łatwo i chętnie się uczą. Mając owczarka, warto rozpocząć szkolenie już od wieku szczenięcego i pokazać pupilowi co mu wolno, a czego nie. Młody owczarek niemiecki pozostawiony sam sobie potrafi nieźle narozrabiać. Warto zabierać go ze sobą na spacery po mieście, gdzie są samochody, rowerzyści i większe skupiska ludzi. Należy go przyzwyczajać, tak samo jak inne rasy, do otaczającego go świata.
Owczarek niemiecki powinien być zrównoważony w zachowaniu, łagodny i spokojny, ale także, kiedy wymaga tego sytuacja, cięty i zdecydowany. Dlatego należy zwracać uwagę, z jakiej hodowli kupimy małą śliczną kulkę. W dobrych hodowlach osobniki, które mają być ze sobą kojarzone, dobierane są starannie, zarówno pod względem psychiki, jak i zdrowia. Niestety ze względu na dużą popularność tej rasy, psy rozmnażane są przez przypadkowych hodowców, bez uprawnień hodowlanych. Psy mogą być wtedy nadpobudliwe, agresywne, lękliwe, z poważnymi zaburzeniami behawioralnymi i zdrowotnymi.
Owczarek niemiecki długowłosy - charakter
Pielęgnacja owczarka niemieckiego długowłosego wymaga od przyszłego właściciela niemało czasu. Należy go regularnie szczotkować zwykłą szczotką lub grzebieniem tzw. grabkami. Tak jak u większości ras, owczarki także linieją, co należy mieć na uwadze, decydując się na tę rasę. Podczas czesania warto zajrzeć też do uszu psa i sprawdzić czy nie są one zaczerwienione i czy z ich wnętrza nie wydobywa się przykry zapach. Po spacerze warto wyczesać psa, aby pozbyć się suchych liści i małych gałązek, które lubią wczepiać się w jego długą sierść.
Owczarek niemiecki długowłosy - pielęgnacja
Prawidłowe i występujące umaszczenie owczarka niemieckiego długowłosego to:
- czarne podpalane
- wilczaste szare i czarne
Skóra jest niezbyt ściśle przylegająca i bez fałd. Owczarki niemieckie długowłose mają włos okrywowy długi i miękki, nieprzylegający. Jest on dłuższy na uszach i łapach. Charkterystyczne są obfite portki. Ogon jest obficie owłosiony, ze zwisającym włosem. Na szyi włos jest długi i niemalże tworzy kryzę. Pióra na tylnych stronach kończyn przednich do nadgarstka.
Owczarek niemiecki długowłosy - umaszczenie
Owczarek niemiecki powinien odznaczać się dobrym zdrowiem i wysoką odpornością na niekorzystne warunki pogodowe. Niestety jest to rasa narażona na występowanie dysplazji zarówno stawów łokciowych, jak i biodrowych. W okresie intensywnego wzrostu często występuje młodzieńcze zapalenie kości, które objawia się kulawizną. Zdarzają się również alergie pokarmowe oraz skręt żołądka, który jest szczególnie groźny dla psa.
Tak jak każdy pies danej rasy, również owczarek niemiecki długowłosy potrzebuje dobrej karmy. Półki w sklepach aż uginają się od ich rodzajów. Należy pamiętać, aby w składzie danej karmy nie było zbóż, a na pierwszych miejscach widniało np. świeże mięso z indyka lub suszone mięso z indyka. W przypadku szczeniąt, karma powinna zawierać od 27% do 30% białka. Zbyt duża jego ilość w karmie może znacznie przyspieszyć wzrost i rozwój psa, co w konsekwencji może źle wpłynąć na prawidłowy rozwój stawów i chrząstek. Omijamy karmy, które w swym składzie mają mączkę kostną czy produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego.
Owczarek niemiecki długowłosy - hodowle
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także dieta Barf. Jest to metoda żywienie oparta na podawaniu psu surowego mięsa, podrobów, jaj, mięsnych kości oraz ryb. Produkty te dostarczają do organizmu psa aminokwasy, witaminy, kwasy tłuszczowe i minerały. Barf to różnorodność, im więcej różnych gatunków mięs i podrobów, tym lepiej dla naszego pupila. W misce mogą znaleźć się także warzywa i owoce, które dostarczą organizmowi błonnik i niewielkie ilości węglowodanów. W diecie tej nie stosuje się tzw. wypełniaczy: ryżu, makaronów czy też kasz. Należy pamiętać, że nieprzetworzone mięso pozbawione barwników i sztucznych konserwantów, pod warunkiem, że jest kupione z legalnego i ze sprawdzonego źródła, zapewnia odpowiednią ilość bakterii i enzymów, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie psiego organizmu. Ten sposób żywienia doskonale wpływa na wygląd i kondycję psa, dlatego warto się z nim szczegółowo zapoznać.
Wybranie odpowiedniej diety jest bardzo ważne, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu. Jeśli zdecydujemy się karmić owczarka niemieckiego suchą karmą czy też Barfem, pamiętajmy, żeby posiłek był dobrze zbilansowany, tak aby dostarczał niezbędnych składników odżywczych odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój młodego organizmu. Ustalając dietę, musimy też brać pod uwagę tryb życia psa.