Już w VIII znalazły się pierwsze przypisy o tej rasie, m. In. w kronice Alberica de Troisfontainesa, z której możemy się dowiedzieć, że psy podobne do tego owczarka towarzyszyły Karolowi Wielkiemu. Uznaje się, że nazwa zwierzęcia wzięła się od francuskiego regionu Brie. Wykorzystywano go jako psa pasterskiego, świetnie sprawdzał się przy pasieniu owiec. Jest on niezmiernie podobny do owczarka francuskiego Bauceron, różni ich praktycznie tylko rodzaj sierści.
Briard to pies o postawnej, umięśnionej, proporcjonalnej sylwetce. Odpowiednia wysokość psa powinna wynosić 62 - 68 cm, a suk 56 - 64 cm.
Briard jest psem średniej budowy, zwinny, dobrze umięśniony o proporcjonalnej budowie. Powinien być zrównoważony, nie wykazywać agresji ani lękliwości. Musi być opanowany i nieustraszony. Od samego początku ten owczarek francuski był użytkowany jako pies pasterski. Obecnie jest cenionym psem do towarzystwa.
Pomimo tego, że jest inteligentny, przyjazny, łagodny to bywa równiez uparty. Briard to nie pies dla każdego. Ma doskonale rozwinięty instynkt obronny, dlatego przyszły właściciel nie może o tym zapominać. Osoby, które zdecydowały się na tę rasą muszą być konsekwentne, cierpliwe oraz wyrozumiałe, zwłaszcza w czasie szkolenia.
Owczarek francuski Briard - charakter. Zdjęcia hodowla Furries Family
Dojrzewa powoli, dlatego czasem dorosły już osobnik może mieć zachowania szczenięce. Na szczęście przychodzi taki czas, kiedy pies się uspokaja, a wtedy jest idealnym przykładem opanowania. Jego sierść wymaga bardzo starannej pielęgnacji, do tego często przynosi on do domu sporo piachu po spacerze. A że jest to rasa bardzo przywiązana do właściciela nie ma opcji trzymania go tylko na dworze. Nie wolno go izolować od otoczenia i innych zwierząt. W przypadku tej rasy ważna jest wczesna socjalizacja. Warto go zabierać ze soba na spacery, nie tylko te leśnie, ale również spacer przy ruchliwych i zatłoczonych ulicach. Będzie to dla niego idealna nauka, dzięki czemu nie będzie się bał i wyrośnie na pewnego siebie psa.
Briard, jest wspaniałym towarzyszem dzieci, zarówno starszych jak i młodszych. Jego opanowanie i łagodność pozwalają na pozostawienie go z nimi samego. Ciekawe jest to, że łączy on w sobie zarówno spokój jak i wielką aktywność. Uwielbia wszelkiego rodzaju sporty, gry i zabawy. Świetnie sprawdzi się jako kompan do biegania czy jazdy na rowerze, a także do agility i obedience. Briard bardzo ceni pracę, a polecenia wydane przez pana traktuje bardzo poważnie i wykonuje z jak największą precyzją. Jest podatny na szkolenie, łatwo zapamiętuje nowe komendy, jest uważny i konsekwentny.
Warto wiedzieć także, że posiada on idealne predyspozycje do czuwania nad domem. Wzięło się to z tego, że kiedyś wykorzystywany był do pilnowania owiec jak i gospodarstw domowych. Cechuje się duża spostrzegawczość, ma świetny zmysł obserwacji. Do ludzi podchodzi przyjaźnie, lecz z dystansem. Nie da się go przekupić smakołykami, gdy wyczuje zagrożenie, w każdej chwili gotowy jest stanąć do obrony swojej rodziny. Jest on także bardzo uczuciowy, lubi się przytulać. Także doskonale nada się tam, gdzie znajdują się duże pokłady miłości. Wspaniale potrafi odczytywać ludzkie emocje, zawsze nas rozśmieszy czy po prostu się w nas wtuli, gdy mamy zły humor czy jesteśmy zestresowani.
Owczarek francuski Briard
- Sierść
Tak jak wyżej zostało wspomniane, sierść Briarda wymaga od nas dużych nakładów pracy. Konieczne jest przyzwyczajanie szczeniaka do czesania, by dorosły już pies nie wiercił się i nie denerwował. By pupil wyglądał schludnie, pielęgnacja powinna być bardzo systematyczna. Warto zainwestować w specjalne kosmetyki, które nam ją ułatwią. W okresach, kiedy jest na dworze dużo błota, pupilowi po spacerze należy obmywać z brudu miejsca, w których się on znalazł.
- Oczy
U owczarka może pojawić się postępujący zanik siatkówki, dlatego na jego oczy należy uważać i je badać. Nie zapominajmy także o regularnym ich oczyszczaniu, mogą nam w tym pomóc specjalne preparaty, które dostaniemy w każdym sklepie zoologicznym.
- Uszy
Uszy Briarda nie są szczególnie wrażliwe, ale należy dmuchać na zimne i od czasu do czasu sprawdzać, czy nie wdał się w nie stan zapalny.
- Pazury
Ze względu na wielkość owczarka, jego pazury ścierają się same dość mocno. Oczywiście nie oznacza to, że możemy zrezygnować z zabiegu ich przycinania. Co jakiś czas warto zwrócić uwagę, czy nie są zbyt długie i w razie potrzeby je skrócić.
Owczarek francuski Briard - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla Furries Family
Dopuszczalne są różne umaszczenia jednolite, ciemne odcienie. Psy o umaszczeniu białym, mahoniowym, białą strzałką na głowie są dyskwalifikowane.
Owczarek francuski Briard - umaszczenie. Zdjęcie hodowla Furries Family.
Bardzo dużą zaletą Briarda jest jego odporność na choroby. Zagraża mu jedynie dysplazja stawów, lecz takie przypadki zdarzają się naprawdę sporadycznie.
Tak jak w przypadku innych owczarków nasz Briard lubi dobrze i treściwie zjeść. Nie znaczy to jednak, że mamy go przekarmiać i kiedy tylko podejdzie do stołu otrzyma przekąskę. Niestety takie podejście może przyczynić się, że ten piękny pies stanie się otyły.
Pokarm w jego misce musi zawierać wszystkie składniki, dzięki którym będzie pięknie rósł i rozwijał się, a jego sierść będzie miękka i lśniąca. Decydując się na suchą karmę wybierajmy taką, która przeznaczona jest dla ras dużych lub olbrzymich i o odpowiednim przedziale wiekowym. Szczeniak, aby mógł powoli i proporcjonalnie się rozwijać powinien otrzymywać karmę z mniejszą zawartością białka, warto na to zwrócić uwagę czytając skład.