Look4dog.com

Owczarek belgijski Malinois

Od zarania dziejów psy instynktownie zaganiały bydło w gromadę. Stosując selekcję co do osobników, które były najłatwiejsze w ułożeniu, hodowcy krów, owiec i drobiu stworzyli psy pasterskie. Jedni znawcy psów twierdzą, że są owczarki belgijskie są potomkami europejskich psów pasterskich z epoki brązu, inni – że wywodzą się z krzyżówek mastiffa z deerhoundami, które przywędrowały na tereny obecnej Belgii z Anglii w XIII wieku. 

Pod koniec XVI wieku w Antwerpii nakazano hyclom zabijanie bezdomnych psów. Ochroną objęto tylko rasy myśliwskie, pasterskie, ozdobne i farmerskie, oraz tzw. „rekel”, co oznaczało: „psotnik”. Prawdopodobnie to on był bezpośrednim przodkiem owczarków belgijskich.
W 1891 roku profesor Reula zebrał i rozpowszechnił wszystkie psy w typie owczarka. Uzyskał cztery rasy: Groenendael, Tervueren, Malinois i Laekenois. Mają one identyczną budowę ciała, a różnią się jedynie rodzajem sierści oraz umaszczeniem. 
W tym samym roku powstał Klub Owczarka Belgijskiego oraz zorganizowano wystawę psów pasterskich.Owczarki belgijskie podzielono ze względu na rodzaj sierści na trzy odmiany: długowłose czarne i płowe, krótkowłose płowe i szorstkowłose płowe.

Owczarek belgijski Malinois pochodzi z okolic miasta Malines. Prawie na każdej farmie w tej okolicy można było kiedyś spotkać krótkowłose owczarki o różnych kolorach sierści, np. czarne, mahoniowe czy wilczaste. Pasterze nie przywiązywali bowiem wagi do wyglądu psów. W 1899 roku Klub Owczarka Belgijskiego uznał kolor płowy z czarną maską za jedyny dopuszczalny u odmiany Malinois. Miłośnicy rasy zaprotestowali i zaczęli organizować zawody dla tej odmiany. Obecnie rasa nie jest zbyt popularna poza Belgią.

  • Długość życia 12 - 14 lat
  • Wysokość psa w kłębie to: 62 cm
  • Wysokość suki w kłębie to: 58 cm
  • Waga psa: 25 - 30 kg
  • Waga suki: 20 - 25 kg

Owczarek belgijski Malinois - charakter

Owczarek belgijski jest psem o wyważonej sylwetce i harmonijnych proporcjach. Ma w sobie siłę oraz elegancję. Jest średnich wymiarów z wyraźnym umięśnieniem. Jest to pies wiejski, przyzwyczajony do przebywania na zewnątrz, odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Owczarek belgijski jest czujnym i aktywnym psem, tryskającym energią i zawsze gotowy do działania. Ponieważ ma wrodzoną zdolność do strzeżenia stada, to jest również doskonałym stróżem swojej rodziny. Jest nieustępliwym i zapalonym obrońcą swojego opiekuna. Pies ten łączy wszystkie cechy, niezbędne u owczarków. Jest stróżem, obrońcą oraz psem policyjnym. To żywy temperament. Czujny i opanowany, nie ma w nim lęku czy tez agresji.

Owczarek belgijski Malinois jest czujny i uważny, a jego żywe spojrzenie to objaw inteligencji i spokoju, jakie drzemią w tym psie.
To bardzo bystra rasa, o szybkim czasie reakcji na bodźce i sytuacje. Owczarek belgijski Malinois bez ustanku znajduje się w ruchu i jest bardzo dynamiczny. Układanie owczarka belgijskiego należy rozpocząć w bardzo młodym wieku psa, ponieważ szczeniaki bywają lekko nerwowe. Podczas szkolenia należy wykazywać cierpliwość i łagodność, ale też stanowczość. Pies potrzebuje dużo ruchu, aby dać upust swojej wrodzonej werwie. To niezwykle istotne, aby pies mógł się wyszaleć, aby później nie wykazywał problemów behawioralnych.

Jest zwrotny, wytrzymały i samodzielny. Umie dobrze współpracować z człowiekiem. To bardzo roztropny i odważny pies, o szybkim refleksie i dużym temperamencie. Ma doskonałą pamięć wzrokową, kondycję oraz węch. Przez to owczarki Malinois wykorzystuje się również do tropienia przestępców, wykrywania narkotyków oraz w ratownictwie i pomocy osobom niepełnosprawnym.
Ze względu na dużą inteligencję i spostrzegawczość, psy te wymagają poświęcenia im dużo uwagi oraz zróżnicowanych zadań i zabaw.

Doskonale radzą sobie np. z agility. Rasa ta nie lubi być pozostawiona w samotności, dlatego dobrze jest mieć dwa psy naraz.
Owczarek belgijski Malinois niezwykle przywiązuje się do opiekuna i jest mu bardzo oddany. To wrażliwy czworonóg, który lubi dzieci i inne zwierzęta. Może się zdarzyć, że niektóre samce nie będą tolerowały innych samców w swoim otoczeniu. Silny i skoczny owczarek belgijski Malinois jest psem przyzwyczajonym do życia a plenerze, wobec czego zniesie każdą pogodę. Dzięki zdolnościom przystosowawczym jest psem wszechstronnym, podobnie jak owczarek niemiecki.

szczeniak owczarek malinois - charakter Owczarek belgijski Malinois - charakter. Zdjęcie z hodowli Reunion Working Dog

Owczarek belgijski Malinois - pielęgnacja

Pielęgnacja tego psa jest banalnie prosta i  nie musimy na nią poświęcać dużo czasu.  Wystarczy go raz w tygodniu wyczesać, a jak trafimy na deszczową pogodę wilgotna szmatka w zupełności sobie poradzi. Regularnie rób przeglądy zębów i uszu psa.

Owczarek belgijski Malinois - umaszczenie

Płowy z czarną maską i czarnym nalotem.

Włos ma bardzo krótki na głowie, zewnętrznej stronie uszu i w dolnych częściach kończyn. Sierść krótka na pozostałych częściach ciała, bardziej obfita na ogonie i wokół szyi, gdzie tworzy kryzę, począwszy od nasady uszu rozciągając się na podgardle. Ponadto na zadzie z tyłu włos jest gęsty i dłuższy. Ogon jest mocno owłosiony, ale sierść nie tworzy kity.

Owczarek belgijski Malinois - umaszczenieOwczarek belgijski Malinois - umaszczenie

Owczarek belgijski Malinois - choroby

Jak na tego owczarka przystało, cieszy się dobrym zdrowiem. U niektórych osobników stwierdzono dysplazję biodrową.

Owczarek belgijski Malinois - żywienie

Malinos, jak każdy pies tego typu potrzebuje pokarmu, która zaspokoi wszystkie jego potrzeby żywieniowe. Podawanie temu psu suchej karmy będzie dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że wybierzemy dobrze zbilansowaną i bogatą w niezbędne składniki odżywcze. Przy zakupie suchej karmy należy zwrócić przede wszystkim uwagę na jej skład. Nie powinna zawierać zbóż, chemicznych barwników i konserwantów. Dobra sucha karma to taka, która zawiera więcej niż 30% mięsa. Szczeniaki tego owczarka potrafią być bardzo aktywne. Dlatego duże znaczenie ma jej wybór. Musi być ona dostosowana do wieku psa, ponieważ karmy dla szczeniaków są bogatsze w składniki odżywcze, mikro i makroelementy. 
Innym sposobem karmienia malinosa jest podawanie mu surowego mięsa z dodatkiem podrobów, jaj, ryb, mięsnych kości, warzyw i owoców. Produkty te są drogocennym źródłem:

  • wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, 
  • minerałów takich jak wapń, fosfor, siarka, fluor które odgrywają istotna role w   budowie szkieletu zwłaszcza u szczeniąt i są materiałem budulcowym dla zębów, skóry
  • witaminy A, D, E, K odpowiedzialne są za prawidłowe widzenie, pełnią rolę przeciwutleniaczy, mają wpływ na krzepnięcie krwi. Witaminy B i C chronią przede wszystkim układ nerwowy, mają wpływ na prawidłowy wzrost i wygląd sierści, regulują przemianę materii.

Jedna z wielu zalet tej diety jest to, że nie ma w niej sztucznych konserwantów i barwników oraz wyeliminowane są w dużej mierze węglowodany. Warto poszerzyć swoja wiedzę na temat tej diety.

Owczarek belgijski Malinois - żywienieOwczarek belgijski Malinois - żywienie. Zdjęcie z hodowli Reunion Working Dog

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.