Przez wiele lat rasa znana była jako pies sportowy oraz postrach gryzoni w Walii oraz północno-zachodniej Anglii. Jak sugeruje nazwa, Lancashire Heeler („podgryzacz w pięty”) został wyhodowany do poganiania bydła za pomocą szczypania go po piętach. Dzięki takiemu zachowaniu unikał kopania go przez krowy. Oprócz pomocy w poganianiu bydła, jakie szło do rzeźni, Lancashire Heeler wykazywał silny instynkt myśliwski oraz polował na króliki i szczury. Do lat 80-tych był mało znany poza północną Anglią.
W 1986 roku Brytyjski Kennel Club przyjął tymczasowy wzorzec Lancashire Heelera. Obecnie Lancashire Heelery zaczęły się pojawiać na kursach tresury psów oraz w konkurencjach mistrzowskich na wystawach.
- Długość życia: 12 - 15 lat
- Wysokość psa w kłębie to: 30 cm
- Wysokość suki w kłębie to: 25 cm
Ten niepozorny pies, wyglądający często na mieszańca, jest wytrzymały, energiczny i bardzo inteligentny. W obrębie rasy Lancashire Heeler występują osobniki zarówno bardzo dynamiczne, jak i spokojniejsze. Lancashire Heeler to radosny i spontaniczny pies, który szybko przywiązuje się do rodziny. Dobrze współżyje ze zwierzętami domowymi i ludźmi. Doskonale dogaduje się z innymi psami, także sporo większymi od niego. Lancashire Heeler jest serdeczny, uroczy i posłuszny. Jest zawsze chętny do zabawy, ale jak każda inna rasa, nie oznacza to, że dzieci mogą z nim zrobić wszystko. Lancashire Heeler wymaga średniej ilości ruchu i lubi jego różne formy: aportowanie, agility, obedience czy flyball. Podczas szkolenia pamiętaj, że rasa ta bywa uparta oraz przebiegła i doskonale wie, jak zdominować człowieka, na co nie należy mu pozwolić. Podczas zabawy Lancashire Heeler może wykazywać swój naturalny instynkt, czyli łapanie za kostki. Należy go łagodnie i cierpliwie oduczać tego nawyku.
Pielęgnacja tego pieska jest nad wyraz prosta i nie powinna przysporzyć większych problemów przyszłemu właścicielowi. Wystarczy go od czasu do czasu wyczesać.
Sierść Lancashire Heelera jest czarna podpalana z jaskrawymi rudobrązowymi znakowaniami na kufie w formie plamek na policzkach i często nad oczami, na kończynach od kolan w dół oraz pod ogonem.
Lancashire Heeler jest ogólnie zdrowym i odpornym psem. Niektóre osobniki mogą cierpieć na schorzenia genetyczne, jak choroby oczu, np. zaćma, zwichnięcie soczewki (PLL) oraz przetrwała błona źrenicza (PPM). Zwichnięcie rzepki kolanowej także może się zdarzyć.
Ten mały aktywny piesek potrzebuje dobrze zbilansowanych posiłków, które zaspokoja jego żywieniowe potrzeby. Wybierając suchą karmę warto przeczytać jej skład. Wybieraj taką, która nie będzie zabierała zbóż, za to będzie bogata w białko zwierzęce. Najważniejsze jest aby karma sucha zawierała w swym składzie mięso świeże lub mięso suszone. Unikaj karm, w których będą produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego lub mączki kostne. Należy zwracać także uwagę na ilość podawanej suchej karmy. Warto dostosować się do zaleceń producenta, w przeciwnym razie Lancashire Heeler może mieć nadwagę.