W roku 1955 przy współpracy specjalistów Straży Granicznej i Czechosłowackiej Akademii Nauk dokonano skojarzenia owczarka niemieckiego z europejskim wilkiem z rejonu Karpat. Pierwszy miot z takiego skojarzenia przyszedł na świat 26 kwietnia 1955r. w stacji hodowlanej Straży Granicznej, w Libejowicach. Eksperyment ten wykazał, że potomstwo z takiego skojarzenia da się uzyskać i odchować, bez względu na to, czy kojarzono psa z wilczycą, czy odwrotnie. Większość szczeniaków wykazywała cechy, warte utrwalenia w dalszej hodowli.
W roku 1965 eksperyment ten zakończono i powstał program utworzenia nowej rasy psów, które będą w sobie łączyły pożądane cechy wilka z pozytywnymi cechami psa. Pierwszy wzorzec został opracowany w 1966 roku przez inż. K. Hartl. W tym czasie istniały już cztery finalne generacje krzyżówek z pierwszej linii zapoczątkowanej przez wilczycę Britę i Owczarka niemieckiego Cézara z Brezového háje, oraz kolejne dwie generacje finalne z drugiej linii założone przez tę samą wilczycę i owczarka niemieckiego – Kurta z Václavky.
W roku 1982 Zarząd czechosłowackiego stowarzyszenia hodowców uznał nową rasę pod nazwą ceskoslovensky vlcak.
Wilczak czechosłowacki należy do grupy Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające ( klasyfikacja FCI ) jednak nie był on nigdy psem pasterskim. Jest on psem służbowym.
- Wysokość w kłębie psa co najmniej 65 cm
- Wysokość w kłębie suki co najmniej 60 cm
- Waga psa co najmniej 26 kg
- Waga suki co najmniej 20 kg
Wilczak czechosłowacki to pies mocnej budowy, o wzroście powyżej średniego i prostokątnej sylwetce. Żywy, aktywny, w dodatku wytrzymały i szybki w reakcjach. Pewny siebie, nieustraszony i podejrzliwy. Bywa jednak ostrożny i bojaźliwy, a także mało odporny na stres. To rasa bezgranicznie oddany swemu właścicelowi, która doskonale potrafi odczytać emocje swojego przewodnika. Wilczak czechosłowacki zachowuje jednak swoją indywidualność i nieprzewidywalność. To psy, które potrafią chodzić przez cały dzień na wysokich obrotach, asystując nam przy wszystkim co robimy, jest ciekawski i musi wszystko sprawdzić. Wymaga to od przyszłego właściciela stałej kontroli jego zachowań i natychmiastowej reakcji. Kreatywność tej rasy jest bardzo wielka i nawet kiedy nam się wydaje, że pies jest zmęczony, to ten stan rzeczy może potrfać tylko przez krótką chwilę.
Ceskoslovensky vlcak (Wilczak czechosłowacki) - charakter. Zdjęcia hodowla z Wilczej Krwi FCI
Wilczaki czechosłowackie są psami niesamowicie sprawnymi oraz wytrzymałymi fizycznie. Potrafią pokonywać długie dystanse i nie widać po nich zmęczenia, jednak psychicznie szybko się męczą. Dlatego dobrym rozwiązaniem, aby go zmęczyć jest np trening z posłuszeństwa, w trakcie którego pies jest skupiony i zainteresowany. Drugim rozwiązaniem jest spacer w miejsca zatłoczone, parki, sklepy, ruchliwe ulice, jest to doskonała socjalizacja, a przy tym jego pobudzenie staje się coraz mniejsze. Jako przyszły jego właścicel musisz jednak pamiętać, że wilczak to pies z doskonałą pamięcią. Dlatego musisz zadbać o to, aby w trakcie takiej socjalizacji nie stała mu się krzywda. Potrzebują one więcej czasu na zapoznanie się z nowymi doświadczeniami. I to od Ciebie zależy, czy ruchliwą ulicę z przejeżdżającymi samochodami zapamięta jako coś pozytywnego czy wręcz przeciwnie, będą mu się kojarzyły jako zagrożenie. Socjalizacja tej rasy nie należy do łatwych i praktycznie trwa przez całe ich życie, a jej stopień zmienia się w raz z dojrzewaniem wilczaka.
Wilczak czechosłowacki rodzi się łogodnym, ufnym oraz ciekawskim psem. Jaki będzie jak wyrosnie, zależy tylko i wyłącznie od jego przewodnika. Dlatego wymaga on starannej pracy, którą należy zacząć od samego początku, kiedy maluch skończy pierwszy miesiąc życia. Z natury to psy, które nie przejawiają agresji w stosunku do ludzi, dzieci czy zwierząt. Jednak jeśli sam się nauczy podejmować i reagować na zagrożenie może być problem. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę we wczesnym etapie jego życia z jakimi psami się bawi, czy dzieci sąsiada nie robią mu krzywdy itd. Jako szczeniak powinien być zawsze pod kontrolą właściciela, aby to on mógł w miarę potrzeby zareagować.
Ceskoslovensky vlcak (Wilczak czechosłowacki) - charakter
Pielęgnacja wilczaka czechosłowackiego nie jest trudna i pracochłonna, a ich sierść nie jest kłopotliwa w utrzymaniu. Ich sierść posiada naturalną barierę ochronną. Wystarczy regularnie go wyczesywać zwłaszcza okresie intensywnego linienia.
Ceskoslovensky vlcak (Wilczak czechosłowacki) - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla z Wilczej Krwi FCI
Umaszczenie według wzorca FCI - żółtoszare do srebrzystoszarego z charakterystyczną jasną maską. Jaśniejsza sierść na spodniej stronie szyi i piersi. Dopuszczalna maść ciemnoszara z jasną maską.
Skóra tego psa jest mocna, elastyczna, nie pofałdowana i bez pigmentu. Sierść prosta i zwarta. Szata zimowa i letnia wyraźnie się różną. Zimą jest bardzo gęsty podszerstek, razem z włosem okrywowym tworzą szatę bardzo gęstą, także na brzuchu oraz udach
u psa także na mosznie. Badania jekie zostały przeprowadone, wykazały, że sierść tych psów ma doskonałą izolację. A w ich sierści mozna znaleźć 5 różnych odmian włosa.
Ceskoslovensky vlcak (Wilczak czechosłowacki) - umaszczenie. Zdjęcie hodowla z Wilczej Krwi FCI
Wilczak czechosłowacki tak jak i inne rasy, narażony jest na występowanie chorób o podłożu genetycznym jak i neurologicznym.
- mielopatię zwyrodnieniową,
- karłowatość przysadkową,
- dysplazję stawów biodrowych,
- epilepsja
- alergia pokarmowa
- choroby serca
- alergia kontaktowa
Wilczak czechosłowacki tak jak każdy inny pies, powinien otrzymywać posiłki, które będą zawierały niezbędne składniki do prawidłowego rozwoju. Każdy pies jest mięsożercą i nie należy o tym zapominać. Zarówno zęby, jak i przewód pokarmowy są dostosowane to trawienie surowego mięsa. Super dietą praktycznie dla każdego psa, jak i dla wilczaka będzie Barf. Dieta Barf oparta jest na podawaniu surowego mięsa różnych gatunków zwierząt ich podrobów i miękkich kości mięsnych. Dochodzą do tego także warzywa i owoce jednak w mniejszym procencie. W diecie tej nie stosuje się wypełniaczy takich jak kasza, makaron czy ryż. W barfie bardzo ważna jest różnorodność. W przypadku tej diety należy też podawać odpowiednie suplementy, jeżeli oczywiście jest ku temu potrzeba.
Innym rozwiązaniem żywienia naszego psa, jest podawanie dobrej suchej karmy i nie chodzi tu karm z supermarketów, gdyż one w swym składzie nie mają praktycznie mięsa. Wybierając suchą karmę czytajmy jej skład. Nie powinna ona zawierać zbóż, a na pierwszych miejscach w składzie powinno widnieć suszone lub świeże mięso.