Look4dog.com

Bouvier des Flandres

Rasa ta wywodzi się z Flandrii, miejsca podzielonego pomiędzy Belgię i Francję i znaczy tyle co ,,flandryjski pies do bydła” i zyskuje coraz więcej zwolenników w naszym kraju, chociaż na razie jest to rasa raczej nieliczna. Bouvier des Flandres to wspaniały, inteligentny pies o mocnym charakterze, stworzony do ciężkiej pracy. Należy do psów pasterskich. Dlatego też jest on bardzo zahartowany, odporny na trudne warunki życia i różne zjawiska atmosferyczne, dzięki temu, że kiedyś był wykorzystywany do zaganiania i pilnowania bydła, ciężkiej pracy na farmie, jak również czasami jako pies pociągowy. Dzisiaj Bouvier des Flandres to przede wszystkim pies pracujący. Wspaniale nadaje się jako pasterz do pilnowania bydła czy owiec. Jest przy tym bardzo szybki i swoją postawą zmusza  zwierzęta do posłuszeństwa. Wykorzystuje się go również do pracy w policji, wojsku czy służbach granicznych.

Psy Bouvier des Flandres osiągają wielkość w granicach 62 - 68 cm, suki 59 - 65 cm. Masa ciała u samców wynosi 35 - 40 kg, a suki 27 - 35 kg.

Bouvier des Flandres - charakter

Dawniej Bouvier des Flandres był psem przede wszystkim pasterskim. Obecnie to pies pilnujący swojego terenu, pies policyjny oraz obrończy. Cechuje go znakomita psychika, genialny węch, inteligencja i samodzielność. Dlatego też doskonale nadaje się na psa tropiącego i jako pomocnik leśników. Bouvier flandryjski powinien być psem spokojnym i nieustraszonym, energicznym i odważnym, nadającym się do pracy.

Bouvier des Flandres  to mocny, żywotny I bardzo odporny na trudne warunki życia pies. Bystry i chętny do pracy ze swoim przewodnikiem. Należy  postępować z nim konsekwentnie i przemyślanie, a będzie naprawdę idealnym towarzyszem dla całej rodziny. Tresując  Bouvier des Flandres  więcej osiągniemy komendami zbliżonymi do próśb, niż surowymi komendami.  Stanie się wówczas wspaniałym stróżem i obrońcą, bardzo wiernym przyjacielem. Nie jest agresywny, ale w stosunku do obcych jest nieufny i zdystansowany. Odznacza się zrównoważonym charakterem i rozsądkiem. Nie jest za bardzo szczekliwy. Ma bardzo dobry kontakt z dziećmi, wobec których jest niezwykle cierpliwy i opiekuńczy. Tak jak wszystkie psy pasterskie potrzebuj dużo ruchu i zajęć. Nie nadaje się więc do statycznego trybu życia. Musi się wybiegać, spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu.

Jest  idealnym towarzyszem spacerów, wycieczek pieszych i rowerowych. Jeśli lubimy spędzać aktywnie czas, to obcowanie z Bouvier des Flandres  da nam dużo radości i energii. Ze względu na swój wzrost, nie bardzo nadaje się do małych mieszkań.  Przez dużą ilość czasu, jaką nasz pupil będzie spędzać na podwórku, zapomnijmy o idealnej czystości w domu. Po  spacerze  znajdziemy na podłodze liście, trawy, no i dużo piachu albo błota. Dlatego ważne jest również przyzwyczajanie go do szczotkowania od wieku szczenięcego. Niestety zaniedbanie sierści doprowadzi do jej skołtunienia. Jednak radość z przywiązania Bouviera do nas oraz wspólne zabawy, wynagrodzą wszystko. Pamiętajmy tylko o jednym – żaden pies to nie zabawka. Posiadanie go jest przede wszystkim dużym obowiązkiem. Decyzja o zaopiekowaniu się Bouvier des Flandres  musi być przemyślana i rozsądna, nie podejmujmy jej pod wpływem chwili.

Piękny owczarek Bouvier des Flandres

Bouvier des Flandres - umaszczenie

Płowe lub szare, pręgowane lub z czarnym nalotem.

Bouvier des Flandres - pielęgnacja

  • Sierść

Bouvier des Flandres  ma gęstą, suchą i  twardą sierść, szczególnie na grzbiecie. Gęsty i miękki podszerstek stanowi doskonałą warstwę ochronną. Obfita szata wymaga częstego i dokładnego szczotkowania, przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli to zaniedbamy, sierść będzie się filcować.

  • Oczy 

Bouvier des Flandres  to pies o ciemnych, owalnych czach. Przemywanie ich jest wymagane regularnie, tak samo jak ich kontrola.

  •  Uszy 

Uszy  zwierzęcia są stojące, niecięte lub przycięte w trójkąt. Podstawą jest dokładne ich czyszczenie oraz obserwacja, czy nie wdało się jakieś zapalenie.

Bouvier des Flandres - choroby

Nie wykazano typowych chorób dla tej rasy, jest ona niezwykle odporna na różne schorzenia jak i warunki atmosferyczne. Jedynie ciężko znosi wysoką temperaturę.

Bouvier des Flandres - żywienie

Szczeniak tej rasy, w okresie intensywnego rozwoju powinien otrzymywać dobrze zbilansowany pokarm, bogaty w witaminy i odpowiednie składniki odżywcze. Ze względu na dużą aktywność zwłaszcza już podrośniętego Bouvier des Flandres jego karma musi być wysoceenergetyczna. Dobrym rozwiązaniem będzie podawanie mu gotowej suchej karmy, lub też przejście na dietę Barf. W diecie tej mamy pewność co do jedzenia otrzymuje nasz pies. Bo to właściciel bilansuje i komponuje posiłki. Dieta ta opiera się na podawaniu produktów surowych pochodzących od zwierząt gospodarskich i nie tylko. Przed wdrożeniem w życie tej diety, warto z nią się szczegółowo zapoznać.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.