Look4dog.com

Bouvier des Ardennes

Bouvier des Ardennes to rasa pochodząca z Belgii, prawdopodobnie z XVIII wieku. Jest to typowa rasa wykorzystywana do pilnowania i zaganiania bydła na trudnych terenach, zwłaszcza otwartych pastwiskach. Dzisiaj  Bouvier des Ardennes jest doskonałym psem pasterskimi i pracującymi. Świetnie nadaje się do pilnowania zwierząt gospodarskich. Od wieków wspaniale sprawdzał się jako pies pasterski i zaganiający, a że pracował w bardzo trudnych i surowych warunkach, odpowiednio też kształtował się jego wygląd i charakter. Jest więc bardzo wytrzymały. W XIX wieku Bouvier des Ardennes  był wykorzystywany również między innymi do polowań na dziki czy jelenie, ze względu na swoją masywność, zdecydowany charakter i łatwość gryzienia. Nie jest to rasa popularna, ale czyni to ją wyjątkową.

Dzisiaj Bouvier des Ardennes jest mocnym średniej wielkości psem, o umięśnionej sylwetce. Ma szeroką, krótką szyję, dosyć masywną głowę. Wysokość psa w kłębie wynosi 56 - 62 cm, waga w granicach 28 - 35 kg; suki 52 - 56 cm, waga 22 - 28 kg. Żyje dość długo, bo około 14 lat.

Bouvier des Ardennes - charakter

Bouvier des Ardennes to pies, który nie bardzo nadaje się do życia w mieście. Jest niezwykle wytrzymały i energiczny, ale potrzebuje dużo pracy i przestrzeni. Zupełnie nie nadaje się do życia w bloku. Najlepiej czuje się na wsi, gdzie ma nieograniczoną przestrzeń, dużo swobody, no i zajęć, bo inaczej się nudzi. Codzienne spacery, zabawy, sporty- tego potrzebuje ten pies. Konieczne jest zapewnienie mu dużej ilości ruchu. Zwierzę jest samodzielne, a przede wszystkim bardzo pracowite. Spokojnie można mu powierzyć do opieki stado zwierząt. Swoje obowiązki wykonuje z ogromnym zapałem. Jest też odporny na trudne warunki i bardzo wytrzymały.

Bouvier des Ardennes cechuje wesołość, otwartość i ciekawość świata. Lubi towarzystwo i niechętnie zostaje sam. Jest wspaniałym towarzyszem, przywiązanym do swojej rodziny. Zawzięcie potrafi jej bronić, gdy zachodzi taka konieczność. Nie brak mu więc odwagi. Jest pojętny, szybko się uczy. Zaadaptuje się do każdej sytuacji, cechuje go elastyczność.

Wesoły biegnący Bouvier des Ardennes

Bouvier des Ardennes - pielęgnacja

  • Sierść

Bouvier des Ardennes posiada dwuwarstwową, szorstką sierść, która pozwala mu na ciągłe przebywanie na świeżym powietrzu i przy pilnowaniu stada, w różnych warunkach atmosferycznych. Włos okrywowy jest suchy, twardy i zmierzwiony, dłuższy  na tułowiu, a krótszy na głowie, tworzący nad oczami brwi. Gęsty podszerstek bardzo obfity zimą, jest dobrą ochroną przed opadami czy mrozem. Jeśli chodzi o umaszczenie, jst ono różnorodne. Niedopuszczalna jest jednak maść biała. Kolor podszerstka powinien odpowiadać barwie okrywy. Ze względu na to, że psy te ciągle przebywają na podwórku, należy je regularnie szczotkować.

  • Uszy

Bouvier des Ardennes ma małe trójkątne uszy, wysoko osadzone. Należy je regularnie doglądać i myć.

  • Oczy

Oczy Bouvier des Ardennes są ciemne, niezbyt szeroko rozstawione, średniej wielkości, mają owalny kształt. Potrzebują przemywania ze „śpiochów” i regularnej kontroli.

  • Pazury

Pazurki tego zwierzęcia należy skracać w miarę potrzeby. To pies, który najczęściej porusza się po miękkim podłożu, więc pazury nie będą same się ścierały.

Bouvier des Ardennes - umaszczenie

Każda maść jest dopuszczalna z wyjątkiem białej. Często występuje maść będąca mieszaniną włosów szarych, czarnych i płowych.

Bouvier des Ardennes - choroby

Dużą zaletą tego pieska jest to, że prawie w ogóle nie choruje. Nie stwierdzono schorzeń typowych dla tej rasy. Do tego jego sierść jest idealną ochroną przed różnymi warunkami atmosferycznymi.

Bouvier des Ardennes - żywienie

Bouvier jest dość wymagający w żywieniu, je bardzo dużo. Sucha karma jest wygoda w podaniu, odpowiednio zbilansowana. Szczeniaka należy karmić karmą dedykowaną szczeniakom ras dużych. Mają one większą ilość witamin w swym składzie. Należy pamiętać aby w składzie danej karmy nie było zbóż, a na pierwszych miejscach widniało np. świeże mięso indyka lub suszone mięso z królika.

Dla szczeniąt, karma powinna zawierać od 27% - 30% białka. Zbyt duża jego ilość w karmie, może znacznie przyspieszyć wzrost i rozwój psa, co w konsekwencji może źle wpłynąć na prawidłowy rozwój stawów i chrząstek. Omijamy karmy, które w swym składzie mają mączkę kostną czy produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. Jeżeli chcemy psa karmić w sposób naturalny, warto swoja wiedzę poszeżyć na temat diety Barf.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.