W położonym w Szwabii mieście Rottweil jeszcze w czasach rzymskich spotykali się przybywający ze swoimi stadami handlarze bydła. Z nieustraszonych i mocnych psów zaganiających, które pojawiały się na targach razem ze stadami miejscowi rzeźnicy wyhodowali rottweilery. Pomagały im przy rzeźnym bydle i nie bały się nawet największych buhajów. Miały za zadanie również ciągnięcie wózków z towarem. Uważane były za psy ostre i skłonne do krwawych bijatyk.
Jego właściciele używali rottweilera do obrony własnej. Chcąc uniknąć kradzieży, przywiązywali sakiewki z pieniędzmi do szyi rottweilerów.„Rzeźnicki pies z Rottweil” zalicza się do najstarszych ras psów. Do Niemiec przybył prawdopodobnie z rzymskimi legionami. Jest blisko spokrewniony ze szwajcarskim psem pasterskim. Łączy w sobie cechy psów pasterskich i bojowych. W trakcie I wojny światowej rottweilery służyły w armii niemieckiej. Obecnie robią karierę w policji.
- Długość życia: 8 - 10 lat
- Wysokość psa w kłębie wynosi: 61–68 cm
- Wysokość suki w kłębie wynosi: 56–63 cm
- Waga psa ok 50 kg
- Waga suki ok 42 kg
Rottweiler to pies średniej lub dużej wielkości. To pies o wyważonych proporcjach. Jest zwart, mocno zbudowany. to uosobienie siły, sprawności i wytrzymałości. Rottweilery to dobrotliwe i z zasady łagodne i kochające dzieci psy. Jest bardzo oddany swojemu właścicielowi. Posłuszny, łatwy do ułożenia i zawsze chętny do pracy. Wyglada naturalnie i cechuje go pewność siebie z wyrównanym temperamentem oraz odwagą. Psy tej rasy żywo reagują na to, co się wkoło nich dzieje.
Silny, temperamentny rottweiler z lekko sprężystym chodem, to połączenie siły i wytrzymałości ze zwrotnością. Ma mocne nerwy, jest bardzo suwerenny, a jego nieufność wobec obcych jest bardzo silnie uwidoczniona. W kręgu swoich przyjaciół rottweiler jest przywiązanych pieszczochem. Rottweiler to wytrzymały pies, który jest karny, zawadiacki i zaczepny. Ma wrodzony zmysł obronny oraz wszystkie cechy psa użytkowego i służbowego. Zaakceptuje koty i inne psy, o ile nie miał z nimi złych doświadczeń.
Chęć do pracy i rezolutność sprawiają, że rottweiler jest lubianym psem sportowym nadającym się do różnych zadań. Z natury są psami obronnymi, które doskonale stróżują i nie szczekają bez potrzeby. Nie powinien należeć do ludzi słabych i agresywnych. Rottweilery potrzebują konsekwentnego, pełnego wyczucia wychowania, które nie dopuszcza wątpliwości, że człowiek jest autorytetem i przewodnikiem. Szczenięta muszą uczyć się podporządkowania wcześniej. Jeśli dorosły już pies wspólnie z człowiekiem odgrywa dominującą rolę, trudno będzie mu ją odebrać. Są wrażliwe na głos, dlatego pochwały muszą być wypowiedziane zawsze gdy na nie zasłużą. Psy są nieco trudniejsze do opanowania niż suki. Większość rottweilerów ma tendencję do bycia psem jednej osoby. Bywają zazdrosne, jeśli nie poświęca się im uwagi.
Rottweiler jest względnie łatwy w utrzymaniu. W celu usunięcia luźnych i martwych włosów w okresie linienia najlepiej stosować gumową rękawicę. Nadaje się do czesania lepiej niż zwykła szczotka. Istnieją specjalnie płyny nabłyszczające do sierści, które mozna stosować jeżeli pies bierze udział w wystawie. Pazury psa muszą być przycięte, jeżeli nie ściera sobie w trakcie spacerów. Należy także dbać o higienę uszu, oczy oraz nie zapominać o kamieniu nazębnym. Jeżeli taki się pojawi, należy go usunąć w gabinecie weterynaryjnym lub użyć naturalnych produktów np. glinka kaolinowa.
Rottweiler - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Angaros FCI
Rottweiler - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Valarti FCI
Umaszczenie czarne z wyraźnym odgraniczonym podpaleniem o soczystym czerwonobrązowym kolorze na policzkach, kufie, piersi, łapach. Szata psa składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Włos okrywowy ma średnią długość jest twardy, gęsty bardzo mocno przyjegający do ciała. Podszerstek natomiast nie powinien przebijać sie spod wlosa okrywowego.
Rottweiler - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Valarti FCI
Rottweiler to rasa odporna na każde warunki pogodowe, choć nieco gorzej znosi upały. Ma również predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. W okresie dorastania, szczególnie u samców, może się przytrafić młodzieńcze zapalenie kości. Niektóre rottweielery mają schorzenia uszu lub powiek. Te drugie czasem wymagają korekty chirurga. Szczenięta mają większą niż inne rasy wrażliwość na parwowirozę (wirusowe zapalenie jelit), dlatego ważne jest przestrzeganie kalendarza szczepień.
Rottweilery to pięknie zbudowane, aktywne psy, dlatego powinny dostawać pokarm, który zaspokoi ich potrzeby żywieniowe. Wybierając suchą karmę, kieruj się tym, aby nie było w niej zbóż, dużej ilości węglowodanów, czy też chemicznych konserwantów. Dobra karma to taka, która w swym składzie na pierwszych miejscach ma mięso świeże lub mięso suszone. Są one dobrze zbilansowane, dzięki czemu dostarczają to, co psu jest potrzebne.
Alternatywą suchej karmy jest dieta Barf. Coraz bardziej popularna wśród hodowców i właścicieli czworonogów. Barf to nic innego jak produkty w postaci surowej, które lądują do psiej miski. Im więcej rodzajów mięsa i podrobów, a także mięsnych kości, tym lepiej. W przypadku zastosowania tej diety, jeżeli nie mamy dostępu do różnych mięs, należy psa suplementowć. Zanim jednak zaczniemy podawać suplementy, warto psu zrobić badania, aby dowiedzieć się jakie parametry nie są na miejscu i dopiero wtedy wdrożyć odpowiednią suplementację.
Rottweiler - hodowle. Zdjęcie hodowli Angaros FCI