Portugalski pies stróżujący to rasa o wielowiekowej historii. Pochodzący od molosa, który znalazł się na terenie obecnej Portugalii wskutek migracji ludzi z Azji Środkowej. Niektórzy znawcy dopatrują się w portugalskim psie stróżującym, cech mastifa tybetańskiego. Rafeiro do Alentejo służył do pędzenia owiec w rejonie z terenów górskich na północy Portugalii do płaskowyżu Alentejo.
Wskutek uprzemysłowienia rolnictwa oraz zanikających populacji wilków czy lisów, które zagrażały zwierzętom pastewnym, popularność rasy zaczęła maleć. Chociaż miłośnicy portugalskiego psa stróżującego zadbali o uchronienie go przed wymarciem, zasadniczo rzadko widuje się go poza Portugalią.
- Długość życia 12 - 14 lat
- Wysokość psa w kłębie wynosi: 66 - 74 cm
- Wysokość suki w kłębie wynosi: 64 - 70 cm
- Waga psa 40 - 50 kg
- Waga suki 35 - 45 kg
Portugalski pies stróżujący bezwarunkowo kocha swojego opiekuna i bardzo przywiązuje się do całej rodziny. Czuje się jak w siódmym niebie, kiedy może bawić się z bliskimi, szaleć z dziećmi i długo spacerować. W stosunku do rodziny jest lojalny, wierny i czuły. To pies przeznaczony do życia na wsi, w spokojnej okolicy, gdzie będzie miał przestrzeń. W mieszkaniu w bloku będzie mocno nieszczęśliwy.
Szkolenie powinno bazować na konsekwencji i wczesnej socjalizacji. Niekiedy uparty i zawsze pewny siebie Rafeiro do Alentejo ma tendencje do dominacji, ale szybko się uczy i widzi, kto jest przewodnikiem stada. Ten energiczny pies jest doskonałym stróżem, nieufnym wobec obcych, a w razie potrzeby oddanym obrońcą swojego stada.
Pies tej rasy nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy, jak raz w tygodniu zostanie wyczesany. Przy pielęgnacji warto też regularnie sprawdzać uszy, gdyż ich budowa sprzyja powstawaniu infekcji. Jeżeli ucho będzie zaczerwienione z wydobywającym się nieprzyjemnym zapachem, należy udać się na wizytę do lekarza. Bardzo ważna, jest także kontrola uzębienia, ze względu na osadzający się na nich kamień.
Dopuszczalne typy umaszczenia Rafeiro do Alentejo to: czarny, wilczasty, płowy i żółty, z pręgowaniem lub bez, zawsze z białymi znaczeniami, albo łaciaty w tych kolorach.
Portugalski pies stróżujący to rasa ogólnie zdrowa. Ze względu na swoje gabaryty podatna jest na wystąpienie skrętu żołądka, dlatego ważne jest, aby nie otrzymywał posiłku godzinę przed i godzinę po wysiłku. W niektórych psów zdiagnozowano dysplazję stawów biodrowych.
Portugalskie psy stróżujące nie są wymagające pod względem żywienia. Zazwyczaj mają dobry apetyt, ale szybko spalają przyswojoną energię. Dlatego też wymagają diety, która zaspokoi ich potrzeby. Wszelkie nieprawidłowości w diecie mogą doprowadzić do pogorszenia się jego stanu zdrowia co przełoży się na jego prawidłowy rozwój zwłaszcza w wieku szczenięcym. Na rynku jest sporo karm przeznaczonych dla szczeniaków ras dużych, które szybko rosną. Dla takiego malucha, najlepiej wybrać karmę z niższą zawartością białka, aby mógł powoli i proporcjonalnie rosnąć. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie dieta Barf oparta na surowym mięsie, chrzęstnych kościach, surowych podrobach, bez dodatku ryżu, makaronu czy kasz. Warto pamiętać, aby w posiłkach, które sami będziemy przygotowywać dodawać odpowiednie suplementy np. preparaty, które wpływają prawidłowo na rozwój chrząstek stawowych. Natomiast przed podaniem preparatów wapniowych należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, oraz zrobić podstawową morfologię. W przeciwnym razie nieświadomie możemy psu zaszkodzić.