Owczarek kraski to pies pasterski i stróżujący, który w obu rolach spisuje się wyśmienicie. Od wieków wykorzystywany był do obrony zwierząt gospodarskich przed atakami drapieżców w rejonie Krasu. Owczarek kraski przybył tam z plemieniem Ilirów, wędrujących przez Istrię oraz wyspy Dalmacji, zanim osiedlili się w masywie Krasu w obecnej Słowenii.
Pierwsze informacje na temat owczarka kraskiego znajdują się w książce barona Janeza Vajkarta Valvasor z końca XVII wieku.
Kynolodzy twierdzą, że ma wiele wspólnego z sarplaninacem oraz owczarkiem niemieckim i dogami greckimi w typie molosowatym.
W 1939 roku FCI oficjalnie uznało rasę pod nazwą „owczarek Iliryjski”. Mimo to aż do 1968 roku pod tą samą nazwą kwalifikowano także inną rasę, owczarka z Szar Płaniny. Dopiero wtedy postanowiono prowadzić osobno dwie hodowle i dokonano rozróżnienia na: „owczarka z Krasu” oraz „owczarka z Szar Płaniny”.
- Długość życia 10 - 13 lat
- Wysokość psa w kłębie wynosi: 57 - 63 cm, idealna 60 cm
- Wysokość suki w kłębie wynosi: 54 - 60 cm, idealna 57 cm
- Waga psa 30 - 42 kg
- Waga suki 25 - 37 kg
Owczarek z Krasu jest psem o średniej wielkości. Harmonijnie zbudowany, krzepki oraz dobrze umięśnionym. To pies o wyrównanym temperamencie. Odważny, ostry i czujny. Wobec obcych osób ostrożny i nieufny. Bardzo oddany swojemu opiekunowi.Jest dobrym pesm do towarzystwa, karny, jednak cechuje do silna indywidualność.
Owczarek kraski to rasa o zdecydowanym charakterze, która doskonale spisuje się jako pies do stróżowania. Psa należy wcześnie socjalizować, aby tolerował inne zwierzęta, w tym psy i koty. Bardzo szybko się uczy, jest mądry i pojętny. W stosunku do swojej rodziny owczarek z Krasu to czworonóg łagodny i cierpliwy, który dobrze odnajduje się w towarzystwie dzieci. W domu jest to pies czuły, wesoły i serdeczny. Dla rodziny jest oddany, towarzyski i lojalny. To pies raczej nieprzekupny, o wspaniałym węchu, dlatego dobrze sprawdza się w pracy dla służb mundurowych, jak policja i wojsko. Owczarek kraski lubi przebywanie na łonie natury oraz spacery z opiekunem, ale nie zalicza się do aktywnych i bardzo dynamicznych ras. Woli spokojnie obserwować otoczenie.
Owczarek z Krasu (Owczarek kraski)
Futro tego owczarka jest dość obfite, dlatego ważne jest, aby regularnie go szczotkować, by jego sierść była lśniąca. Budowa ucha sprzyja powstawaniu infekcji. Warto do niego zaglądać, czy nie jest czasami zaczerwienione. Gdy nasz pies więcej czasu spędza na podwórku, to nie musimy martwić się o jego pazury. Natomiast gdy trafił nam się okaz lubiący wylegiwać się na fotelu, pazury warto wtedy przycinać.
Maść żelazisto szara, zwłaszcza na tułowiu. Pożądana w ciemnym odcienu, na brzuchu i kończynach przednich przechodzi bez wyraźnej granicy w jasno szarą lub piaskową. Ciemna maska obejmuje kufę. Sierść jest obfita, długa i przylegająca z gęstym podszerstkiem. Długość włosa okrywowego nie może być mniejsza niz 10 cm.
Owczarek kraski to rasa duża, a każdy pies należący do psów ras dużych czy olbrzymich może mieć problemy z układem chrzęstno - kostnym. Ważne jest, aby w okresie intensywnego wzrostu piesek nie był narażony na duży wysiłek fizyczny. Bowiem może to wpłynąć negatywnie na rozwój bioder. Bieg przy rowerze, skoki należy przełożyć na czas kiedy pies przestanie rosnąć.
Temu owczarkowi należy podawać suchą karmę bardzo dobrej jakości. Wybierając ją czytaj skład na opakowaniu. Unikaj karm tanich, bo nie ma w nich mięsa, za to obecne są zboża, węglowodany i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. Taka karma nie jest dobra dla żadnej rasy. Chcąc żyć w zgodzie z naturą, bo pies jest mięsożerny można żywić go surowym mięsem, bez dodatku węglowodanów. Coraz więcej właścicieli różnych ras, przestawia swoje psy właśnie na dietę Barf. Warto o niej poczytać.