Look4dog.com

Owczarek środkowoazjatycki

Owczarek środkowoazjatycki dawniej nazywany był owczarkiem turkmeńskim. To rasa pierwotna, która rozwijała się sama, bez ingerencji człowieka. Od setek lat towarzyszył nomadom i chronił ich stada przed wilkami. Brał udział w polowaniach na dziki i lamparty śnieżne. Brał także udział w walkach psów, co w przypadku krajów azjatyckich polega bardziej na zapasach niż krwawej walce. Jest spokrewniony z dogiem tybetańskim i tureckim kangalem. 

Przez wiele lat pozostawała poza sferą zainteresowań kynologów. Pierwszego przedstawiciela rasy pokazano na wystawie w Budapeszcie dopiero w 1971 roku. Dziś można go spotkać na terenie Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenii i Kirgizji.  W Moskwie owczarki środkowoazjatyckie pracują jako psy służbowe. 

  • Długość życia: 12 - 15 lat
  • Wysokość psa nie mniej niż 70 cm
  • Wysokość sukinie mniej niż 65 cm
  • Waga psa: 50 kg
  • Waga suki:40 kg

Owczarek środkowoazjatycki - charakter

Owczareki środkowoazjatyckie są psamy harmonijnie zbudowanymi. Psy są zdecydowanie potężniejsze i odważniejsze od suk. Maja również większą głowę i wyraźniej zaznaczony kłąb. To psy mocne z masywnymmkośćcem. Owczarki te dojrzałość osiągają dopiero okolo trzeciego roku życia. Są to psy pewne siebie, oczywiście zrównoważone, dumne i niezależne. Bardzo odważne i charakteryzują się dużą zdolnością do pracy. Owczarek środkowoazjatycki są wytrzymałe i mają naturalny instynkt terytorialny. Nie boją się drapieżników.

To odważny, samodzielny i twardy pies. Posiada silny instynkt hierarchii stada. Owczarek środkowoazjatycki jest opanowany i spokojny. Bez wyraźnego powodu nie poddaje się emocjom i nie szczeka. Jest bardzo inteligentny i potrafi bezbłędnie ocenić każdą sytuację, w jakiej się znajdzie. Przykładowo, z głosu opiekuna odczytuje jego intencje. Wobec obcych pozostaje nieufny. 
Nie nadaje się do zabawy i nie zna się na żartach, ale do swojego opiekuna ma pozytywny stosunek i dużo czułości. To pies, który wymaga umiejętnego prowadzenia. Może być doskonałym stróżem i wiernym przyjacielem. Decydując się na tę rasę, należy z nim uczęszczać na kurs posłuszeństwa. 

Owczarek środkowoazjatycki - charakterOwczarek środkowoazjatycki 

Owczarek środkowoazjatycki - pielęgnacja

Owczarek środkowoazjatycki nie wymaga trudnej pielęgnacji. Wystarczy czesanie raz w tygodniu oraz kąpiele w razie potrzeby.
Kontroluj stan uszu i uzębienia psa, aby uniknąć stanów zapalnych i kamienia.

Owczarek środkowoazjatycki - umaszczenie

Owczarek środkowoazjatycki może mieć umaszczenie białe, płowe, w różnych odcieniach czerwieni, czarne, szare, słomkowe, rude, pręgowane, srokate i nakrapiane. Maść genetycznie błąkitna lub czekoladowa we wszelkich kombinacjach czy czarno ruda jest niedopuszczalna. 

Skóra jest gruba, elastyczna, luźna. Doskonale chroni przed zranieniem. Sierść natomiast jest gęsta, twarda, prosta. Podszerstek jest obfity. Włos okrywowy może byc krótszy lub dłuższy. Wyrózniamy dwie odmiany:

  • o włosie krótkim 3 - 5 cm jednakowy na całym ciele
  • o włosie dłuższym 7 -10 cm, który tworzy kryzę, pióro za uszami, na ogonie oraz portki

Owczarek środkowoazjatycki - choroby

Jeśli chodzi o zdrowie owczarka środkowoazjatyckiego, to może mu grozić dysplazja stawowa lub kulawizna, będąca wynikiem zaniedbań żywieniowym w okresie szczenięctwa. Może się pojawić artroza kręgosłupa lub zaburzenia jelitowe.

Owczarek środkowoazjatycki - żywienie

Azjata powinien otrzymywać karmę dobrej jakości i jest to ważne w okresie szczenięcym. Dostarczy ona niezbędnych składników odżywczych. Alternatywą suchej karmy dla owczarka środkowoazjatyckiego są posiłki przygotowywane na bazie surowych produktów. Warto zapoznać się z dietą Barf.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.