Owczarki kaukaskie to pierwotnie psy pasterskie, które miały za zadanie pilnować stad owiec przed wilkami i niedźwiedziami oraz złodziejami. Psy w tym typie występowały na terenie Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu, a także Dagestanu i Kałmucji. Dokumentacja owczarka kaukaskiego sięga czasów przedchrześcijańskich. Istniały oczywiście odmiany regionalne różniące się pomiędzy sobą. Nie było jednak wzorców ras, a psy hodowane były wyłącznie do celów użytkowych.
Miały być odważne, sprawne, wytrzymałe i nie mieć dużych wymagań. W czasach sowieckich owczarki kaukaskie używane były jako ostre psy obronne. Służyły też w wojsku i straży granicznej. W Europie i NRD znane były od lat 60-tych. Stosunkowo niedawno owczarki kaukaskie dostały się w ręce rasowych hodowców. Wzorzec rasy ustalono w 1984 roku.
- Długość życia: 10 - 12 lat
- Wysokość psa w kłębie wynosi: 72 - 75 cm, minimalna 68 cm
- wysokośc suki w kłębie wynosi: 67 - 70 cm, minimalna 64 cm
- Waga psa 50 kg
- Waga suki 45 kg
Owczarek kaukaski jest psem o harmonijnej budowie, mocnym kośćcu. Psy tej rasy są zdecydowanie samcze i maja bardziej zanzaczony kląb niż suka. Psy są bardziej masywniejsze oraz często krótsze od suk. To pewne sieby psy. Opanowane, nieustraszone oraz niezależne. Jest oddany właścicielowi i doskonale pełni obowiązki stróża.
Owczarki kaukaskie mogą być trudne w prowadzeniu. Mają silnie rozwinięty instynkt terytorialny i obronny. Są odważne, sile, śmiałe, ostre, czujne i samodzielne. Poruszają się szybko i są zacięte. Ten pies o silnej psychice wymaga układania od wczesnego okresu szczenięctwa. Jego wrodzone cechy sprawiają, że bez odpowiedniego kontaktu i współpracy z opiekunem może stać się niebezpieczne. Nie powinien być szkolony jako pies obronny.
Potencjalny właściciel powinien się odznaczać stanowczym charakterem. Psy tej rasy mają wrodzone wyczucie tego, co dobre, a co złe, dlatego nie wolno ich traktować zbyt surowo, ani karać niesprawiedliwie. Dobry przewodnik potrafi wychować owczarka kaukaskiego na psa posłusznego i bardzo lojalnego, który będzie chronił dom i rodzinę. W stosunku do innych psów owczarek kaukaski jest dominujący.
Owczarek kaukaski
W okresie linienia owczarek kaukaski wymaga intensywnej pielęgnacji. Odmiana długowłosa wymaga starannego szczotkowania i czesania, szczególnie w miejscach, gdzie włosy mogą się splątywać. Sierść odmiany krótkowłosej wymaga mniej zabiegów. Źle się czuje w ciepłym mieszkaniu, dlatego lepsze będzie duże podwórko z dostosowaną budą. Należy także zwracać uwagę czy na zębach nie osadza się kamień.
Maść owczarków dozwolona jest jednolita lub łaciata. Z wyjątkiem jednolitej czy też połączonej z innymi kolorami. Rozjasnionej czarnej, genetycznie błękitnej oraz czekoladowej. Sierść jest prosta i gruba. Odstaje od ciała i ma drobny podszerstek. Długość włosa okrywowego nie może mieć mniej niż 5 cm.
Ten odporny na różne warunki pies jest silny, wytrzymały i ogólnie zdrowy. Latem nie należy go przegrzewać. Unikaj wtedy spacerów w samo południe i zawsze zapewnij psu cieniste miejsce do wypoczynku.
Owczarki kaukaskie nie są drogie w utrzymaniu. Mieszkając wysoko w surowych warunkach wysokogórskich, często same musiały zdobywać jedzenie. Przez to nauczyły się magazynować energię. Wystarczają im stosunkowo niewielkie ilości karmy, w porównaniu do innych ras tych gabarytów. Doskonałą alternatywą suchej karmy jest zastosowanie diety Barf. Dieta Barf oparta na surowym mięsie, chrzęstnych kościach, surowych podrobach, bez dodatku ryżu, makaronu czy kasz. W dietach, które sami będziemy przygotowywać należy pamiętać o dodatkowym suplementowaniu. Przed podaniem preparatów np. wapniowych należy to skonsultować z lekarzem weterynarii, oraz zrobić podstawową morfologię. W przeciwnym razie nieświadomie możemy psu zaszkodzić.