Współczesny Hovawart nie ma już nic wspólnego ze średniowiecznym pilnującym rozległych wielkopańskich włości Hovewartem, który popadł w zapomnienie. Dopiero w 1920 roku Kurt F. Konig skrzyżował psy wiejskie i pasterskie ze Schwarzwaldu i Harzu, przypominające dawnego Hovewarta, z nowofundlandem, owczarkiem niemieckim, Kuvaszem i Leonbergerem. Hovawart uznawany jest za młodą rasę, uznaną przez Niemiecki Kennel Club w 1937 roku.
Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa: „Hofewart”, oznaczającego „psa stróża”, który w razie potrzeby stanie na wysokości zadania. Uznawano go także jako psa służbowego, który sprawdzał się w policji czy ratownictwie. W ostatnich latach Hovawart zadomowił się na europejskich ringach wystawowych i został uznany przez Brytyjski Kennel Club.
- Długość życia: 9 - 12 lat
- Wysokość psa w kłębie wynosi: 63 - 70 cm
- Wysokość suki w kłębie wynosi: 58 - 65 cm
Hovawart jest psem średniej wielkości, mocnym i pracującym. Psy tej rasy cenione są za swoją wszechstronną użytkowość. Mają wyrównany i łagodny temperament. Posiadają instynkt obronny, Cechuje je waleczność, pewność siebie i odporność w sytuacjach stersowych. Są to psy o dobrym węchu. Oddane swojej rodzinie, dzięki czemu może być wspaniałym psem do towarzystwa. To również wspaniały tropiciel, ratownik i obrońca.
Hovawart - charakter, hodowla Enormous (FCI)
Hovawart to odpowiedzialny stróż i obrońca, nawet bez specjalistycznego szkolenia. Szybko przywiązuje się do swojego pana. Zazwyczaj wybiera sobie jednego przewodnika. Jest miłym psem rodzinnym, delikatnym w stosunku do dzieci. Hovawart wykazuje silne zachowania terytorialne oraz małą gotowość do podporządkowania. Od szczenięcia potrzebuje konsekwentnego, a zarazem łagodnego traktowania. To pies, który długo dojrzewa. Do tego dochodzi wieloletnia selekcja pod kątem ostrości i twardości, więc należy z nim postępować umiejętnie.
Dziś można spotkać Hovawarty o najróżniejszych typach usposobienia. Rasa bardzo chętnie poddaje się szkoleniu i nie należy do agresywnych, chyba że zostanie sprowokowana. Bliski kontakt z ludźmi i zabawy na łonie natury to coś, co Hovawart bardzo lubi. Jest to pies inteligentny, posłuszny i pracowity, który sprawdza się w agility oraz zawodach sportowych. To aktywny pies, który nie nadaje się dla osób wygodnych i mieszkających w mieście. Hovawart ma wspaniały węch. Doskonale sprawdza się w roli psa ratownika oraz przewodnika.
Hovawart - pies rasowy. Zdjęcie hodowla Enormous FC
Hovawarta wystarczy szczotkować psa gumową rękawicą raz w tygodniu, a w okresie linienia częściej. Aby nadać sierści połysku, zainwestuj w ściereczkę irchową i po czesaniu przecieraj nią włosie psa.
Hovawart - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla Enormous (FCI)
Hovawart - umaszczenie, szczeniak. Zdjęcie hodowla Enormous FCI
- czrne podpalane
- czarne kolor jest nasycony i lśniący. Pigmentacja powieg, warg i opuszek łap czarna.
- blond jest to barwa niezbyt ciemna, ani jasna, rozjaśniająca się na brzuchu i nogach w dodatku lśniąca.
Sierśc jest długa, mocna. Włos okrywowy jest przylegający i lekko pofalowany, natomiast podszerstek skąpy. Najdłuższa sierść jest na piersi, brzuchu i na tylnej stronie łap przednich. Sierść jest gęsta.
Hovawart - umaszczenie, zdjęcie hodowla Enormous FCI
Mogą się zdarzyć zaburzenia rozwojowe chrząstki w trakcie wzrostu oraz problemy ze stawami kolanowymi.
Hovawarty nie są drogie w utrzymaniu. Dzienną porcję psa podziel na dwa posiłki. Minimum dwie godziny przed i bezpośrednio po spacerze nie podawaj pupilowi jedzenia. Dobra będzie karma przeznaczona dla dużych ras. Karmy tego typu są dobrze zbilansowane, dzięki czemu rosnący pies otrzyma to co niezbędne aby zdrowo rosnąć. Unikaj karm, które mają w swoim składzie mączki kostne, produkty pochodzenia zwierzęcego oraz zboża.
Hovawart - żywienie, zdjęcie hodowla Enormous FCI