Perro de Pressa Canario, czyli dog kanaryjski (zwany często po prostu psem kanaryjskim) powstał ze skrzyżowania kanaryjskich psów pasterskich zwanych „bardino” z molosami przywiezionymi na wyspy Gran Canaria i Teneryfę. Dog kanaryjski to rasa o długiej historii. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w dokumentach historycznych już kilka lat po podboju Wysp Kanaryjskich przez Hiszpanów (XV wiek).
Presa był odważnym, nieustępliwym psem obronnym, stróżującym i bojowym. W przeszłości były to psy pomagające przy ujarzmianiu i pilnowaniu bydła oraz owiec, w polowaniach, pilnowały dobytku. Rasa miała również swój udział w walkach psów zwanych w Hiszpanii „pechadas”. Wprowadzenie zakazu walk psów w Hiszpanii spowodowało okresowy zanik zainteresowania rasą, ale w 1982 roku grupa jej miłośników zajęła się selekcją i ujednoliceniem hodowli. Ich celem była eliminacja psów nadmiernie bojaźliwych oraz agresywnych. Pięć lat później Presa pojawił się na wystawie dla psów jako uznana rasa. Obecnie presa to doskonałe psy obronno-stróżujące. Do Polski pierwszy osobnik przybył w 1997 roku.
Obecnie w naszym kraju jest kilka hodowli psa kanaryjskiego i około 300 psów tej rasy. Rasa jest w wykazie psów uznanych za agresywne.
- Długość życia: 9 - 11 lat
- Wysokość psa w kłębie wynosi: 60 - 66 cm
- Wysokość suki w kłębie wynosi: 56 - 62 cm
- Waga psa: 50 kg max. 65 kg
- Waga suki: 40 kg max. 55 kg
Dog kanaryjski jest psem średniej wielkości w typie molosa. Krzepki o harmonijnych proporcjach. Są to psy oo spokojnym sposobie bycia z czujnym wyrazem. To idealny psie do pilnowania i stóżowania. Jego temperament jest wyrównany i bardzo pewny siebie. Dogi kanaryjskie to psy nadzwyczaj oddane swojemu opiekunowi. Sa posłuszne, łagodne woceb całej swojej rodziny, jednak podejżliwe w stosunku do obcych. To pewne siebie psy.
Z pewnością nie jest to pies dla wszystkich, ponieważ właściciel musi mieć doświadczenie w wychowywaniu psów obronnych. Jest uparty, ale szkoli się go łatwo. Trzeba tak ułożyć doga kanaryjskiego, aby nie wykazywał agresji wobec innych psów i ludzi. Pozostaje nieufny, ale nieagresywny wobec obcych. Instynktownie broni powierzonego mu terenu. W przypadku niebezpieczeństwa dog kanaryjski jest zdecydowany, szybki w reakcji i pewny siebie. Prawidłowo ułożony dog kanaryjski to oddany i niekłopotliwy przyjaciel całej rodziny. Z natury jest zrównoważony, opanowany, przyjazny i rodzinny.
Dog kanaryjski
Systematycznie szczotkuj krótkie i szorstkie włosie psa kanaryjskiego. Kąp go w razie potrzeby. Do pielęgnacji krótkiej sierści możesz używać specjalnych odżywek nabłyszczających.
Różne odcienie maści pręgowanej do ciemnego brązu po odcien jasno szary i blond. Płowa występuje w róznych odcieniach, może byc także piaskowa. Białe znaczenia są dopuszczalne na klatce piersiowej, podgardlu na przednich łapach i na palcach łap tylych. Maska zawsze czarna lecz nie powinna sięgac powyżej oczu.
Skóra tych psów jest gruba, elastyczna, a na szyi luźniejsza. Sierść jest krótka, przylegająca i bez podszerstka. W dotyku twarda. Za to na uszach jest króciutka i delikatna.
Dog kanaryjski jest ogólnie zdrową rasą. Podobnie jak inne duże psy może cierpieć na dysplazję biodrową i łokciową, czy młodzieńcze zapalenie kości. Zdarzają się także problemy z rzepkami oraz syndrom Wobblera. Czasem występuje padaczka, entropium i niedoczynność tarczycy. Dogi kanaryjskie są też podatne na skręt żołądka.
Dog kanaryjski powinien otrzymywać dobrej jakości karmę dla psów ras dużych, dostosowaną do wieku i aktywności danego osobnika. Można go oczywiście żywić także odpowiednio skomponowanym pożywieniem przygotowywanym w domu albo BARF-em. Wówczas musimy pamiętać również o suplementach.