Imponujący rodowód buldoga angielskiego sięga czasów starożytnych, kiedy to pojawia się wzmianka o molosach, psach bojowych hodowanych przez greckie plemię o tej samej nazwie. Do Anglii został sprowadzony przez żeglarzy. Jak sugeruje nazwa, buldog został stworzony do atakowania byków. „Atrakcja” ta została zapoczątkowana w 1204 roku, gdy widok kilku psów rzeźnika znęcających się nad bykiem niezwykle rozbawił lorda Stamforda z Lincolnshire. Wówczas postanowił on stworzyć pierwszą arenę dla takich walk. Ludzie ze wszystkich klas przychodzili na walki, stawiając wysokie sumy na zakłady. Psy walczyły nie tylko z bykami, ale również ze sobą nawzajem.
Pies do walki był krępy, krótkonogi i stabilny. Miał też niebywałą siłę w karku i szczękach. Krótki nos i wysunięta do przodu żuchwa pozwalały na mocne uchwycenie ofiary, a zarazem swobodne oddychanie. Co do charakteru, był bardzo agresywny. Na szczęście cecha ta nie przetrwała u buldogów angielskich do obecnych czasów. Gdy w 1853 roku wprowadzono zakaz szczucia byków, buldogom groziło wymarcie. Jeden z hodowców, Bill George ocalił rasę od zapomnienia i zainicjował powstanie klubu miłośników buldoga. Buldog angielski to narodowy pies Brytyjczyków.
- Długość życia: 8 - 10 lat
- Wysokość w kłębie: 35 - 38 cm
- Waga psa: 25 kg
- Waga suki: 23 kg
Buldog angielski to piesek niskonożny, mocny, o dobrze rozbudowanym i zwartym tułowiu. To rasa czujna, śmiała i odważna. Choć buldog wygląda na groźnego, to w rzeczywistości jest całkiem łagodnym psem. Uwielbia dzieci i jest prawdziwym pieszczochem. Ze względu na swą tolerancyjność, cierpliwość i łagodność, buldog będzie idealną nianią, o ile w pobliżu będzie znajdować się dorosły, pilnujący właściwego zachowania dzieci w stosunku do czworonoga. Jest także psem żywym i spontanicznym.
Buldoga angielskiego cechuje poczucie humoru i inteligencja. Jest przyjaznym psem rodzinnym o dużym uroku osobistym.
W domu zachowuje się spokojnie i nie hałasuje. Jest wrażliwym i uczuciowym psem, który lubi towarzystwo ludzi. Choć zazwyczaj jest flegmatyczny, zdarzają mu się krótkie chwile nadpobudliwości. W szkoleniu jest psem łatwym do ułożenia. Szczególnie wyczulony jest na głos człowieka. Będzie reagować na przyjazną, ale zdecydowaną prośbę. Pod żadnym pozorem nie można go traktować surowo, ani pozwalać wejść sobie na głowę.
Zachowanie opiekuna wobec tej rasy powinno się cechować konsekwencją. Współżycie buldoga angielskiego z innymi zwierzętami i psami jest zazwyczaj bezkonfliktowe. W stosunku do obcych bywają zarówno nieco podejrzliwe, jak i bardzo otwarte i chętne na nawiązanie znajomości. Buldog angielski to dobry towarzysz osób niezbyt aktywnych, gdyż nie wymaga długich spacerów. Większość czasu chętnie spędzi w ogrodzie lub w domu, o ile rodzina będzie w pobliżu.
Podczas linienia martwe i luźne włosy buldoga angielskiego usuwa się łatwo za pomocą gumowej szczotki, a następnie ręcznika. Należy robić to niemal codziennie. Systematycznie oczyszczaj także fałdy na pysku, używając specjalnych środków dedykowanych tej rasie.
Buldog angielski lubi leżeć na miękkim podłożu, w suchym i pozbawionym przeciągów miejscu. Jest to typowy pies domowy.
Buldogi angielskie wyjątkowo źle znoszą upały, dlatego latem zapewnij im chłodne miejsce do wypoczynku. W upalne dni spacer zalecany jest wczesnym rankiem i późnym popołudniem.
Buldog angielski - pielęgnacja. Zdjęcie Kto Dogoni Psa FCI
Umaszczenie buldoga jest:
- pręgowane
- czerwone w różnych odcieniach
- płowe
Maść łaciata, kiedy każdy z tych kolorów w postaci łat jest na białym tle. Maść czarna, czarna podpalana czy cielista jest niepożądana. Sierść natomiast jest delikatna, krótka gładko przyjegająca do ciała. Nie jest szorstka.
Buldog angielski - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Kto Dogoni Psa FCI
Ze względu na anatomię pies ten męczy się długimi spacerami, dlatego nie należy go zbytnio forsować. Jako szczeniak, buldog angielski nie ma umiaru w aktywności fizycznej. Potrafi się bawić i biegać nawet w stanie wyczerpania, dlatego zachowaj czujność i zapewnij psu możliwość odpoczynku, aby kości, mięśnie i stawy miały możliwość regeneracji i prawidłowego ukształtowania się.
Buldogom angielskim zdarzają się wady anatomiczne powiek, wypadania rzepki, a także dysplazja. Mimo tego, że całkiem dobrze znoszą mrozy, długie przebywanie na zimnie może prowadzić do przeziębienia czy zapalenia korzonków.
Ze względu na swą budowę buldogi angielskie miewają problemy z kręgosłupem, klatką piersiową, zwężoną tchawicą czy nadmiernie długim podniebieniem miękkim. Dużą wadą, która niestety odbija się w jego codziennym funkcjonowaniu, jest przerasowienie, czyli nadmiernie skrócona kufa i wąskie nozdrza utrudniające oddychanie.
Buldogi angielskie nie są psami wybrednymi, a ich apetyt jest doskonały. Jednak ze względu na ich anatomię i skłonność do męczenia się podczas wysiłku nie wolno dopuścić do nadwagi. Każdy zbędny kilogram obciąża metabolizm i negatywnie wpływa na poruszanie się psa.
Buldog angielski powinien otrzymywać karmę wysokiej jakości, dobrze zbilansowaną, z białkiem dobrej jakości, bez dodatku zbóż.