Pies tego typu występował na płaskowyżu Północnej Afryki. Obecnie rasa Aidi najliczniej spotykana jest w górach Atlasu w Maroko. Historia Aidi jest ściśle związana z historią koczowniczych plemion górskich pasterzy. Zadaniem tych psów było przede wszystkim pilnowanie namiotów i dobytku ludzi, a także miały bronić zwierząt gospodarskich przed drapieżnikami.
Należy zauważyć, że owczarki, jakie znane są w Europie, w górach Atlasu nie występują. Aidi nigdy nie pasł owiec ani bydła, a jedynie bronił przed atakiem dzikich zwierząt.
- Wysokość: 52 - 62 cm
Owczarek z gór Atlas to mocny, krzepki pies, który odznacza się siłą i zwinnością. Jest bardzo dobrze umięśniony, suchy o mocnej, jednak nie ciężkiej budowy. Charakteryzuje go gęsta, kosmata sierść, której zadanie polega na ochronie Aidi przed zimnem, jak i przed upałem, jakie często występują w górach. Zabezpiecza ona również te psy przed pogryzieniem podczas walki z drapieżnikami. Aidi cechuje się żywym, zdecydowanym i skoncentrowanym spojrzeniem. Jest zawsze gotowy do wykonywania swojej pracy.
Aidi jest bardzo przywiązany i oddany właścicielowi swojej rodzinie. Ma wrodzony instynkt stróżowania i obrony. Zawsze czujny, instynktownie ocenia bliskość i wagę zagrożenia i bez lęku reaguje tak, jak potrzeba. Jest idealnym psem do pilnowania i stróżowania dużych terenów.
Zabiegi pielęgnacyjne są dość proste i polegają przede wszystkim na regularnym wyczesywaniu sierści, zwłaszcza w okresie linienia.
Umaszczenie owczarka z gór Atlas jest bardzo zróżnicowane i przybiera barwy:
- płowe od wyblakłej piaskowej barwy do ciemno czerwonej
- może być także pręgowane lub z czarnym nalotem lub czaprakiem różnej wielkości
- czekoladowe, od beżowej po kolor przypieczonego chleba. Przy jaśniejszych odcieniach może występować ciemniejszy czaprak
Tę rasę możemy zaliczyć do zdrowych.
Rasa ta nie wymaga specjalnego żywienia i nie jest też wybredna. Doskonale sprawdzi się dobra sucha karma, z większą ilością dobrego białka. Karma taka powinna być pozbawiona zbóż, ponieważ mogą one powodować alergię.