Jamniki pochodzą od psów gończych, a konkretnie najstarszych psów niemieckich, m.in. bibarhunda, a także dachsbracke, czyli psów myśliwskich na borsuki. Istnieje sporo dowodów na to, że podobne psy istniały już w starożytnym Egipcie i Rzymie, m.in. rysunki skalne oraz wykopaliska. Rasa jamnika krótkowłosego wywodzi się z XVI-wiecznych Niemiec. Podejrzewa się, że może być ona mutacją jednego z psów gończych z lekko krzywymi nogami albo krzyżówką psa Bruno du Jura z pinczerem. Jamnik krótkowłosy dał początek dwóm odmianom: długowłosej oraz szorstkowłosej w trzech wielkościach: standard, miniaturowej i króliczej. O wielkości psa decyduje obwód klatki piersiowej.
Krótkonożność ułatwia jamnikowi krótkowłosemu tropienie w rejonach gęsto porośniętych oraz łatwe wejście do borsuczej lub lisiej nory. Z kolei myśliwemu łatwiej podążać za wolniejszym psem. Jamnik to pies myśliwski pełnej krwi, o zaskakującej wszechstronności: płochacz, posokowiec i norowiec. Pod ziemią z szaloną odwagą walczy z lisem czy większym od siebie borsukiem, poluje zostawiając ślad głosowy, tropi zranioną zwierzynę i może być użytkowany nawet do pracy w wodzie do polowania na wydry. Wytworny i szlachetny jamnik krótkowłosy był niegdyś stałym towarzyszem niemieckich cesarzy, niezwykle lubianym i modnym.
W roku 1879 na zjeździe kynologów niemieckich ustalono pierwszy wzorzec rasy, a rok później utworzono pierwszą księgę rodowodową. Kolejny rok później w Anglii powstał Klub Jamnika. Obecnie jamnik krótkowłosy jest coraz mniej spotykany na rzecz jamników szorstkowłosych.
- Długość życia: 9 - 13 lat
- Obwód klatki piersiowej powyżej 35 cm
- Waga: do 9 kg
Jamniki mimo swojej pasji łowieckiej są bardzo popularnymi psami do towarzystwa. W większości wiodą więc życie kanapowców. Te inteligentne, bardzo uczuciowe psy o wesołym usposobieniu są wspaniałymi towarzyszami człowieka. Jamnik krótkowłosy, w zależności od sytuacji, jest czuły i delikatny, ale także zuchwały i zaczepny. Ten czujny i zawsze w gotowy do obrony pies wie jak zdobyć respekt człowieka. Jamniki bywają zaborcze i zazdrosne o swojego opiekuna, więc wymagają umiejętnego szkolenia. Mają olbrzymie poczucie humoru. Mawia się, że jamnik to zarazem klaun, szelma i aktor w jednym. Jego mimika i zabawa własnym ciałem dadzą właścicielowi wiele powodów do radości. Jedynym problemem jest to, że niektórzy opiekunowie jamników, będąc pod wrażeniem ich uroku, zapominają o wszelkich zasadach.
Jamnik krótkowłosy - charakter. Zdjęcie hodowla the Red Ranch FCI
Ponieważ w swojej pracy jamniki krótkowłose są zdane na siebie, nie wolno zarzucać im chęci do podejmowania decyzji jako nieposłuszeństwo. Przy czułym i zarazem konsekwentnym wychowaniu jamnik będzie posłusznym i oddanym domownikiem.
Jamnik krótkowłosy bardzo lubi dzieci i inne psy. Nie powinien jednak mieszkać z innymi czworonogami pod jednym dachem, ze względu na silny instynkt myśliwski. Do kota można go przyzwyczaić pod warunkiem, że będą ze sobą przebywać od początku.
Jamnik krótkowłosy wymaga umiarkowanej dawki ruchu. Lubi wybiegać się bez smyczy, ale trzeba pilnować, by zachęcony nowym zapachem pies nie uciekł zbyt daleko.
Jamnik krótkowłosy - charakter. Zdjęcie hodowli EYLANDT FCI
Szata jamnika krótkowłosego jest krótka, gęsta i gładka. Pielęgnacja rasy nie przysparza trudności. Należy czyścić sierść codziennie psią rękawicą, a następnie miękką szmatką. Regularnie należy sprawdzać także stan uszu oraz zębów.
Maść jamnika krótkowłosego może być:
- ruda
- rudopłowa
- płowa bez czarnych włosów
- brązowa z rdzawobrązowymi żółtymi odznakami
- plamista lub pręgowana
Sierść krótka, gęsta, błyszcząca, mocno przylegająca. Jest twarda, mocna i bez łysin. Ogon cienki, dokładnie pokryty włosem, ale nie za obficie. Trochę dłuższy, szczeciniasty włos na spodniej stronie ogona nie stanowi wady.
Jamnik krótkowłosy - umaszczenie. Zdjęcie hodowli the Red Ranch FCI
Jamniki krótkowłose cieszą się dobrym stanem zdrowia oraz wytrzymałością. To rasa długowieczna. Wszystkie jamniki, niezależnie od szaty i wielkości, są narażone na wypadanie dysku. Jest to naturalna konsekwencja wydłużonej budowy ciała. Psu nie należy pozwalać na skakanie wysoko do góry lub zeskakiwanie z dużych wysokości.
Dbaj również o uzębienie psa, aby nie gromadził się na nim kamień nazębny, poprzez gryzaki do żucia, właściwą dietę oraz regularne mycie zębów.
Jamniki krótkowłose mają bardzo duży apetyt, a przez to tendencję do tycia. Są to także psy wybredne. Nie należy ich przekarmiać, ponieważ osobniki otyłe są bardziej narażone na choroby serca czy kręgosłupa. Jamniki wymagają odpowiedniej diety i dużej porcji codziennego ruchu. Możesz podawać karmę dla ras średnich lub opracowaną specjalnie dla jamników.
W jadłospisie jamnika krótkowłosego nie powinno zabraknąć witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz dobrego rodzaju białka zwierzęcego.