Jamniki to psy o oficjalnie niemieckim pochodzeniu, choć istniały na świecie jeszcze długo przed powstaniem tego państwa. Najmniejszy wśród jamników, czyli jamnik króliczy długowłosy to efekt połączenia krwi pinczera i teriera z najmniejszymi dotychczas przedstawicielami jamnika, czyli odmianą miniaturową.
Niektórzy kynolodzy i hodowcy twierdzą, że jamniki królicze nie stanowią osobnej rasy, tylko są najmniejszymi osobnikami w miocie jamnika miniaturowego. Rzeczywiście, dopiero po osiągnięciu przez psa wieku 15 miesięcy można na 100% powiedzieć, czy jest to odmiana miniaturowa, czy królicza. Po urodzeniu szczenięcia nadaje się mu nazwę po matce, lecz potem może być to zweryfikowane i określone na nowo.
Podobnie jak większe odmiany, jamnik króliczy ma instynkt łowiecki, jednak ze względu na małe gabaryty był traktowany jako pies salonowy.
Pierwsze jamniki zamieszkiwały Ziemię już w starożytności, m.in. kraje takie jak Meksyk, Grecja czy Chiny.
- Długość życia: 15 -18 lat
- Obwód klatki piersiowej: do 30 cm
- Waga psa: do 4 kg
- Waga suczki: do 3,5 kg
Jamnik króliczy długowłosy jest miłym i oddanym towarzyszem całej rodziny. W porównaniu do swoich szorstkowłosych braci są spokojniejsze i mniej zadziorne, ponieważ w ich żyłach płynie krew seterów, a nie terierów. Dzięki temu szkolenie przebiega łatwiej. Z jednej strony jamnik króliczy domaga się okazywania mu miłości, a z drugiej uszanowania jego niezależność. Przed rozpoczęciem szkolenia należy przemyśleć strategię postępowania z upartym i nieco dominującym psem. Jamnik króliczy długowłosy to ruchliwy i zabawny pies, który lubi towarzystwo dzieci. Z innymi przedstawicielami swojego gatunku żyje zgodnie, choć czasem zachowuje się wobec nich dominująco. W stosunku do ptaków lub gryzoni może wykazywać instynkty łowne. Jeśli posiadasz kota, przyzwyczajaj do niego jamnika za młodu, aby uniknąć nieporozumień pomiędzy futrzakami.
Aby charakter psa rozwijał się we właściwym kierunku, socjalizuj szczeniaka od najwcześniejszych tygodni życia. Jamnik króliczy długowłosy często będzie próbował postawić na swoim i zwieść opiekuna sympatycznym spojrzeniem, aby osiągnąć swoje cele. Dzięki czujności oraz donośnemu szczekaniu, odwrotnie proporcjonalnemu do niewielkiego wzrostu, jamnik króliczy świetnie sprawdza się w roli stróża domowego ogniska. W stosunku do nieznajomych jamnik króliczy zachowuje jednak rezerwę.
Szata jamnika króliczego długowłosego wymaga szczotkowania, jeżeli jest kutemu potrzeba, zdrowy włos tych zabiegów nie potrzebuje. Kąpiele tylko wtedy, kiedy jest ku temu potrzena np. kiedy nasz pubil sie w czymś wytarza. Długa, jedwabista sierść psa ma niestety tendencje do powstawania kołtunów zwłaszcza w okolicy ucha, w miejscu styczności z szyją. Jamniki doskonale radzą sobie w przy niskich temperaturach i nie potrzebują dodatkowych zabezpieczeń jakimi są obranka. Przy wysokich mrozach wystarczy krótki spacer.
Jamnik króliczy długowłosy - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla Taniec Motyla FCI
Maść jamnika króliczego długowłosego może być:
- ruda
- rudopłowa
- płowa bez czarnych sierści
- czarna
- brązowa z rdzawobrązowymi lub żółtymi odznakami
- plamista
- pręgowana
Włos jest prosty, błyszczący z podszerstkiem. Sierść jest przylegająca. Na szyi i podbrzuszu włos przedłużony, na uszach zwisający, na kończynach tworzy jednakowej długości pióro, najdłuższy jest na ogonie, gdzie tworzy pełną chorągiew.
Jamnik króliczy długowłosy - umaszczenie. Zdjęcie hodowla Taniec Motyla FCI
Jamniki królicze długowłose cieszą się dobrym zdrowiem. Są rasą długowieczną. Jamniki mogą mieć problemy z wypadaniem dysku, jednak dotyczy to psów otyłych i niewybieganych. Dbaj również o uzębienie psa, aby nie gromadził się na nich kamień nazębny. Łatwym sposobem na jego usunięcie jest zastosowanie glinki kaolinowej.
Jamnik króliczy długowłosy - choroby. Zdjęcie hodowla Taniec Motyla FCI
Jamnik zasługuje na to, co najlepsze. Należy mu zapewnić odpowiednią dietę, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników. Psy tej rasy można karmić bardzo dobrymi suchymi karmami niezawierającymi zbóż, a także idealna będzie dieta Barf oparta na surowym mięsie, chrzęstnych kościach, surowych podrobach, bez dodatku ryżu, makaronu czy kasz. W dietach, które sami będziemy przygotowywać należy pamiętać o dodatkowym suplementowaniu. Należy pamiętać, że dieta musi dostosowana pod kątem zdrowia psa, wieku oraz aktywności. Jamniki to łakomczuchy, dlatego lepiej zrezygnować z przekąsek między posiłkami.