Look4dog.com

Chart węgierski

Charty węgierskie to psy o wielowiekowej historii. Szacuje się, że przywędrowały do Europy wraz ze starożytnym plemieniem Madziarów – przodków dzisiejszych Węgrów – już w X wieku. Podobnie jak chart polski, Magyar agár, to potomek chartów orientalnych, psów wywodzących się z okolic Uralu. Używano go głównie do polowań na zające, ale też większych ssaków: lisów, saren, a nawet wilków. Ten wytrzymały pies potrafił przebiec nawet 50 kilometrów dziennie. 

W latach 1500-1900, polowanie z chartami stało się przywilejem szlachty, z czego ostatnie dwa wieki były złotą erą chartów węgierskich. Zaraz potem, na fali fascynacji rasami brytyjskimi, zaczęto krzyżować agary z greyhoundami, w wyniku czego nastąpił spadek liczby chartów węgierskich.

Po II wojnie światowej pojawiły się obawy, że rasa wyginęła. Na szczęście, udało się wyselekcjonować agary czystej krwi oraz przywrócić rasie wygląd i inne cechy dawnego charta węgierskiego. Praca nad tym wciąż trwa, ale FCI oficjalnie uznało rasę w 1966 r.
Obecnie chart węgierski cieszy się największą popularnością na Węgrzech i w sąsiadującej Rumunii. Moda na niego rozszerza się na dalszą część Europy i za ocean. Chart węgierski jako pies myśliwski posługuje się doskonałym wzrokiem, ale jego węch nie ustępuje pod tym względem. Ze względu na dużą wytrzymałość, z łatwością pokonuje długie dystanse na torach wyścigowych i coursingach.

  • Długość życia: 11 - 14 lat
  • Wysokość psa w kłębie wynosi: 65-70 cm
  • Wysokość suki w kłębie wynosi: 62-67 cm
  • Waga waha się pomiędzy 22 a 31 kg

Chart węgierski - charakter

Chart węgierski to pies nie do zmęczenia. Jest szybki, wytrzymały i odporby. Szczególnie wyróżnia się w wyścigach chartów, gdzie na niektórych dystansach jest szybszy od greyhounda. Chart ten zachowuje się z rezerwą, jednak nie jest nieśmiały. To czujny i inteligentny, wierny pies. Nie ma w nim agresji, ani kąśliwości. Ma dobrze rozwinięty instynkt obronny dzięki któremu będzie chronić swoich opiekunów.


Chart węgierski to wierny i wrażliwy pies. Nie jest lękliwy, ale wobec osób, których nie zna zachowuje rezerwę. Tak jak w przypadku innych ras myśliwskich, niezwykle ważna jest socjalizacja psa w pierwszym etapie życia. Nie jest to rasa dla osób leniwych. Psy tej rasy wybierają sobie jednego właściciela wśród członków rodziny, której będzie wierny, lojalny i całkowicie oddany. Chart idealnie odnajdzie się u boku osoby, która lubi spędzać każdy dzień aktywnie. Będzie idealnym towarzyszem podczas jazdy na rowerze. Warto też pomyśleć o zapisaniu się razem z psem do klubu chartów. Organizowane są w nich wyścigi psów, dzięki czemu Twój chart będzie miał szansę porządnego wybiegania. 

Chart węgierski - charakterChart węgierski - charakter. Zdjęcie hodowli Perphenazinum FCI

Chart węgierski - pielęgnacja

Podobnie jak inne krótkowłose rasy, chart węgierski nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy regularnie wyczesywać psa w okresie linienia. Baczną uwagę, należy zwracać także na zęby, czy czasami u naszego pupila nie zaczął się odkładać kamień nazębny. Nieczyszczony kamień, może doprowadzić do powstania stanu zapalnego dziąseł, co w konsekwencji prowadzi do ich wypadania. w celu jego usunięcia należy się wybrać do gabinetu weterynaryjnego lub zastosować naturalny produkt glinkę kaolinową.

Chart węgierski - umaszczenie

U przedstawicieli tej rasy występują wszelkie typy umaszczenia charakterystyczne dla chartów (czarny, biało-szary, płowy). Wyklucza się umaszczenie: błękitne (całe szare lub mieszane z bielą), brązowe, wilczaste, czarne podpalane i trójkolorowe. 

Charty węgierskie mają krótką, gęstą i sztywną sierść. Zimą pojawia się u nich obfity podszerstek. 

Chart węgierski - choroby

Patrząc na charta, wydaje się, że jest to pies bardzo delikatny i wrażliwy. Nic bardziej mylnego. Chart ma to szczęście, że matka natura wyposażyła te psy w żelazne zdrowie. Z wyjątkiem kontuzji, jakie mogą się przydarzyć podczas zawodów, wyścigów możemy je zaliczyć do grupy psów zdrowych.

Chart węgierski - żywienie

Ze względu na to, że chart węgierski to pies będący praktycznie ciągle w ruchu, potrzebuje wysoce energetycznych posiłków. Jeżeli przyszły właściciel zdecyduje się na karmienie suchą karmą, bardzo ważne jest aby wybierał taką, która jest dedykowana dla psów bardzo aktywnych  - sportowych. Jej skład powinien opierać się głównie na sporej ilości białka pochodzenia zwierzęcego i nie powinny to być produkty uboczne czy też mączka kostna. Należy zwracać uwagę i czytać skład karmy. Karmy zawierające zboża można sobie odpuścić, gdyż mogą one przyczyniać się do powstania alergii i problemów ze strony układu pokarmowego. 

Dobrą dietą w przypadku tak aktywnych psów, i nie tylko, jest Barf. Badania potwierdzają, że przyczynia się ona do polepszenia kondycji psów, zmniejsza częstotliwość występowania infekcji, pozytywnie wpływa na jakość zębów w wyniku czego nie osadza się kamień nazębny. Dieta Barf to przede wszystkim podawanie psu nieprzetworzonych produktów pochodzenia zwierzęcego w postaci surowej. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.