Chart afgański to rasa, o długiej historii nie do końca znanej. Uważa się, że rasa ta istniała już ponad 5000 lat temu. Legenda głosi, że charty afgańskie mogły znajdować się na arce Noego oraz, że pomagały Izydzie, która była boginią płodności i macierzyństwa w poszukiwaniu męża Ozyrysa. Charty afgańskie pełniły kluczową rolę w codziennym życiu swoich właścicieli.
Pomimo, że są to psy o smukłej budowie, cechuje ich duża siła, wytrzymałość, zwinność i szybkość. Dlatego też, chart afgański był ceniony wśród biednych ludzi, którzy zajmowali się głównie rolnictwem. Charty pomagały przy wypasie owiec, kóz, były stróżami posesji, ale przede wszystkim pełniły rolę psów łownych. Do Europy rasa ta trafiła w XIX - XX wieku, za pośrednictwem żołnierzy armii brytyjskiej, którzy powracali z Afganistanu, Pakistanu czy Persji.
- Długość życia: 12 - 16 lat
- Wysokość w kłębie samca: 68 cm - 74 cm
- Wysokość w kłębie suki: 63 cm - 69 cm
Afgan sprawia wrażenie siły i godności, połączonej mocy i szybkości. Wysoko i dumnie nosi głowę. Orientalny wyraz jest typowy dla tej rasy. Afgan przeszywa nas wzrokiem. Jest dumny i zachowuje się z dystansem, z pewną dozą porywczości.
Chart afgański jest psem, który dostojnie się prezentuje, ma przepiękną rzucającą się w oczy długą, jedwabistą szatę. Chart ma bardzo specyficzny charakter. Są to psy bardzo miłe, radosne, zwinne, energiczne, a także uparte i niezależne. Jeżeli przyszły właściciel tej rasy będzie konsekwentny i stanowczy w trakcie szkoleń, to na pewno poradzi sobie z jego samodzielnością. Należy jednak pamiętać, że szkolenie charta afgańskiego ma być łagodne. W przeciwnym razie ostre traktowanie psa tej rasy odniesie odwrotny skutek.
Chart afgański - charakter. Zdjęcie hodowli hodowli Maszcikwiat FCI
Właścicielami charta afgańskiego mogą być rodziny z dziećmi. Chart jest cierpliwy w stosunku do dzieci starszych, a młodsze muszą być pod opieką rodziców. Należy pamiętać, że dorastające młode psy tej rasy są urwisami i wymagają bardzo dużo ruchu. Ciężko je kontrolować, a znudzony Afgan może być destruktywny. Nie wystarczy im spacer po parku. Chart afgański będzie zachwycony, jeżeli zabierzemy go na tor przeszkód. Znakomicie sobie poradzi na w wyścigach torowych czy też coursingu w trakcie, którego biegnie w terenie za sztucznym zającem. Afgany żyją w zgodzie z psami, oraz innymi małymi zwierzakami domowymi pod warunkiem, że będą przebywać w ich otoczeniu od samego początku. Problem może pojawić się, jeżeli chart będzie mieszkał na wsi. Wtedy jego łowiecki instynkt będzie bardzo silny.
Chart afgański
Chart afgański ma długi, jedwabisty włos, o którego trzeba należycie zadbać. Wymaga długiego czesania odpowiednimi szczotkami, które nie wyrywają włosa, a go rozczesują. Najlepiej sprawdzą się te, które mają różną gęstość ząbków. Pielęgnację charta zaczynamy już od pierwszych dni w naszym domu, przez przyzwyczajanie go do regularnego czesania. Włos tych psów ma tendencję do kołtunienia się, dlatego jeżeli nasz chart nie będzie wiedział co to jest czesanie, będziemy mieli duży problem. Zaniedbany chart to bardzo smutny widok.
Charta też należy regularnie kąpać, używając do tego odpowiednich preparatów, które przeznaczone są do długiej sierści i zawierają w swoim składzie lanolinę.
Chart afgański - pielęgnacja. Chart afgański z hodowli hodowli Maszcikwiat FCI
W przypadku tej rasy znakomicie sprawdzi się salon groomerski, który pieczołowicie zadba o wygląd naszego charta afgańskiego. Zaletą tej rasy jest to, że nie linieją.
Wszystkie maści są dopuszczalne. Włos jest długi, bardzo delikatny na bokach i żebrach. Włos powinien układac się naturalnie. Jekiekolwiek ślady strzyżenia lub trymowania mogą być karane.
- czarne
- złote
- pręgowane
- kremowo - czarno - jasnobrązowy
Białe znaki nie są pożądane u psów wystawowych.
Włos jest długi, bardzo delikatny na bokach i żebrach oraz na kończynach przednich i kończynach tylnych. U dorosłych psów, począwszy od łopatek ku tyłowi poprzez grzbiet i lędźwie tworzy się siodło, gdzie włos jest krótki i przylegający. Na części twarzowej włos jest krótki. Uszy i kończyny są obficie porośnięte włosem. Włos powinien układać się naturalnie. Jakiekolwiek ślady strzyżenia lub trymowania powinny być karane.
Chart afgański - umaszczenie. Zdjęcie hodowli hodowli Maszcikwiat FCI
Charty afgańskie możemy zaliczyć raczej do zdrowej rasy. Doskonale radzą sobie także zmiennych warunkach klimatycznych. Katarakta, to najczęściej spotykana choroba u psów tej rasy, która może doprowadzić nawet do ślepoty. Charty mają długie, dość mocno owłosione uszy, przez co są narażone na różne infekcje.
Chart afgański jest wrażliwy na środki znieczulające, dlatego przed zabiegiem chirurgicznym warto na ten temat porozmawiać z weterynarzem.
Ustalając dietę dla charta afgańskiego, musimy brać pod uwagę jego tryb życia. Ważne jest, aby karma jaką będzie dostawał nasz pies była pełnowartościowa. Musi w swym składzie zawierać składniki budulcowe, energetyczne i regulujące. Odpowiednie żywienie jest bardzo ważne w okresie intensywnego wzrostu, ponieważ w tym czasie rozwija się układ kostny. Nasz pies może być żywiony odpowiednio dobrej jakości sucha karmą lub też Barfem. Jeżeli zdecydujemy się na sucha karmę, pamiętajmy o tym, że pies jest mięsożercą i do prawidłowego wzrostu potrzebuje dobrej jakości białka zwierzęcego. Dobra karma to taka, która na pierwszych miejscach w składzie ma suszone mięso. W większości karm producenci podają % zawartość świeżego mięsa, czyli takiego, które zawiera w sobie wodę i nie zostało odwodnione np. świeże mięso jagnięce zawiera w sobie 80% wody. Kiedy zostanie ono poddane procesowi dehydratyzacji ilość finalnego półproduktu to już tylko 20%. Oznacza to, że w takiej suchej karmie będzie zaledwie parę procent mięsa. Zwracajmy na to uwagę.
Dieta Barf natomiast, to żywienie, które oparte jest na podawaniu psu surowego mięsa, podrobów, ryb, jaj, mięsnych kości, warzyw. W diecie tej nie stosuje się wypełniaczy czyli ryżu, makaronów czy też kasz.
Chart afgański - hodowle. Zdjęcie hodowli hodowli Maszcikwiat FCI