Look4dog.com

Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to bardzo popularna rasa psów myśliwskich w Niemczech. Posiadająca również wielu zwolenników i pasjonatów poza granicami kraju. Wyżeł niemiecki, jest potomkiem wyżła włoskiego i angielskiego pointera. Od 1902 roku wyżeł niemiecki krótkowłosy stał się odrębną rasą.

Z roku na rok rodzi się ich najwięcej w Niemczech, bo ok trzech tysięcy szczeniąt. Ich przyszli właściciele to głównie myśliwi. Do USA rasa ta dotarła w 1925 roku i szybko znalazła swoich zwolenników. Natomiast w Wielkiej Brytanii oficjalnie został uznany w 1954 roku. Czworonogi te, są duże o harmonijnej sylwetce, a ich ciało jest silnie i mocno zbudowane.

  • Długość życia: 14 - 16 lat
  • Wysokość w kłębie psa: 62 - 66 cm
  • Wysokość w kłębie suki: 58 - 63 cm

Wyżeł niemiecki krótkowłosy - charakter

Wyżły niemieckie to psy o idealnych proporcjach. Cechuje ich duża wytrzymałość i szybkość. Jego chód jest swobodny, dostojny, podkreślający jego szlachetny wygląd. To pies silny, zrównoważony, a przede wszystkim godny zaufania. Nie jest nerwowy, ani lękliwy. Nie ma też w sobie agresji.

Predyspozycje myśłiwskie, jakie ma ten wyżeł, czynią z niego wyśmienitego towarzysza podczas polowań na ptwctwo czy też inną zwierzynę. Dzięki dobremu węchowi psy te bardzo ułatwiają zadanie myśliwemu, zwłaszcza kiedy polowanie jest w polu. Pozwala mu to szybko zorientować się gdzie jest zwierzyna. Wyżeł niemiecki krótkowłosy pracuje także w wodzie. Jest bardzo wytrwały, szybki oraz cierpliwy. Psy tej rasy doskonale sprawdzą się na polowaniach w lesie. Świetnie idzie po tropie i sprawdza się podczas trudnych poszukiwań zwierzyny. To pies wystawiający o wielkiej pasji myśliwskiej. Praca nie sprawia mu żadnych problemów. 

Wyżeł niemiecki krótkowłosy - charakterWyżeł niemiecki krótkowłosy - charakter. Zdjęcie hodowli Loyal Point FCI

Psy tej rasy są spokojne, posłuszne oraz bardzo inteligentne. Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest też psem uczuciowym, towarzyskim i oddany swojej rodzinie. Rasa ta, głównie przeznaczona jest dla myśliwych, gdyż są to psy pracujące o silnych instynktach łowieckich i świetnym węchu. Wyżeł jest świetnym pływakiem, jest też samodzielny i niezależny. Nad tymi cechami można zapanować, pod warunkiem, że jego właściciel będzie konsekwentny i cierpliwy w jego wychowaniu. Treningi związane z wychowaniem są bardzo ważne. Szkolenie powinno być wytrwałe, spokojne, a przede wszystkim oparte na nagrodach. Rasa ta jest wrażliwa i źle reaguje na szorstkie traktowanie.

Są to psy, które potrzebują sporej dawki ruchu w ciągu dnia. Zostały one stworzone, aby pracować cały dzień. Różnego rodzaju zajęcia sportowe, typu tory przeszkód, wyścigi, konkursy z posłuszeństwa, zapewnią mu odpowiedni poziom także rozrywek umysłowych. Idealnym właścicielem dla tego wyżła, będzie osoba, która jest aktywna i lubi spacerować niezależnie od panującej za oknem pogody. Wyżeł będzie idealnym kompanem w trakcie wycieczek rowerowych. Należy jednak pamiętać, aby pieski poniżej 8 miesiąca życia, nie powinny być przemęczane. Swobodny spacer, czy swobodne bieganie po ogrodzie w zupełności mu wystarczą. 

Wyżeł jeżeli zostanie dobrze wychowany, będzie żył w zgodzie z innymi zwierzętami, w obrębie swojego domostwa. Zdarzają się przypadki, że samce mogą być agresywne w stosunku do innych psów oraz mogą pogonić też koty. Nie zapominajmy, że jest to rasa myśliwska. Dlatego ważna jest wczesna socjalizacja, aby później nie było problemów. 

Wyżeł niemiecki krótkowłosy - charakter
Wyżeł niemiecki krótkowłosy 

Wyżeł niemiecki krótkowłosy - pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne wyżła niemieckiego krótkowłosego są proste i nie zabierają dużo czasu. Ich sierść jest krótka, twarda, z gęstym podszerstkiem, gładko przylega do skóry.  Należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu, dzięki któremy pozbędziemy się martwej wypadającej sierści. Szczególną uwagę należy zwracać na uszy pupila. Ze względu na swoją budowę, mogą powstawać w nich infekcje.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy - pielęgnacjaWyżeł niemiecki krótkowłosy - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Loyal Point FCI

Wyżeł niemiecki krótkowłosy - umaszczenie

Umaszczenie wyżła niemieckiego krótkowłosego:

  • brązowe, bez znaczeń
  • brązowe z drobnymi białymi plamkami lub cętkami
  • brązowo-dereszowate z brązową głową,
  • dereszowate jasnobrązowe
  • białe z brązowymi znaczeniami na głowie

Skóra jest napięta, przylegająca i bez fałd. Jego sierść jest krótka i gęsta, a w dotyku sucha i twarda. Włos jest znacznie dłuższy pod ogonem. Sierść powinna pokrywać całe ciało wyżła niemieckiego.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy - umaszczenieWyżeł niemiecki krótkowłosy - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Loyal Point FCI

Wyżeł niemiecki krótkowłosy - choroby

Jest to ogólnie zdrowa rasa, gdyż większość hodowli dba o profilaktykę swoich pupili. Zdarzają się jednak przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Psy, które pracują np w lesie, narażone są na urazy mechaniczne. 

Choroby genetyczne u wyżłów niemieckich krótkowłosych także mogą wystąpić, są jednak dostępne testy, aby sprawdzić czy dany osobnik nie jest na nie chory: Hipertermia złośliwa (MH), Mielopatia degeneracyjna (DM), Hyperuricosuria (SLC), pęcherzowe oddzielanie się naskórka (JEB), zwyrodnienie czopków (CD), choroba von (vWD 2).


 

Wyżeł niemiecki krótkowłosy - żywienie

Wyżeł niemiecki krótkowłosy, to pies bardzo aktywny, dlatego powinien dostawać odpowiednią karmę, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju. Psy to generalnie mięsożercy i ich dieta powinna być dostosowana do tego faktu. Przecież ich układ zębny, narządy pokarmowe są dostosowane (przynajmniej historycznie, wiadomo, że udomowienie trochę to zmienia) do trawienia surowego mięsa.

Super dietą praktycznie dla każdego psa, jak i dla tej rasy jest Barf. Dieta ta, oparta jest na podawaniu surowego mięsa różnych gatunków zwierząt, ich podrobów, kości miękkich mięsnych. W przypadku tej diety należy też podawać odpowiednie suplementy, jeżeli oczywiście jest ku temu potrzeba.

Innym rozwiązaniem żywienia naszego psa, jest podawanie dobrej suchej karmy i nie chodzi  tu o karmę z supermarketów, gdyż one w swym składzie nie mają praktycznie mięsa. Wybierając suchą karmę, czytajmy jej skład. Nie powinna ona zawierać zbóż, a na pierwszych miejscach w składzie powinno widnieć suszone lub świeże mięso. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.