Look4dog.com

Polski spaniel myśliwski

Pierwsze informacje na temat polowań z wykorzystaniem spanieli w literaturze polskiej pochodzą z XIX wieku. Możemy się z nich dowiedzieć, że polski spaniel myśliwski polował z myśliwymi i towarzyszył im w spacerach. Na tereny Polski w tamtych czasach były sprowadzane spaniele przy okazji importów takich ras, jak gończy francuski oraz gończy angielski. 

Na początku lat 80-tych poprzedniego wieku bardzo wzrosło zainteresowanie psami myśliwskimi małych ras. Dlatego też spaniele okazały się rewelacyjnym wyborem. W hodowlach, które były prowadzone od lat 90-tych XX wieku polskie spaniele były odpowiednio selekcjonowane. Zwracano uwagę na ich temperament, pasję łowiecką oraz na to jak radzą sobie w terenie oraz jaki był ich eksterier. 

  • Długość życia: 14 lat 
  • Wysokość psa w kłębie: 43-48 cm +/- 2 cm
  • Wysokość suki w kłębie: 39-44 cm +/- 2 cm
  • Waga: 12-26 kg

Polski spaniel myśliwski - charakter

Polski spaniel myśliwski, jest psem średniej wielkości o zwartej budowie. Jest odporny na trudne warunki pracy na polach, łąkach, w błocie, w wodzie czy też w szuwarach. Jest psem myśliwskim typu płochacz. Wykorzystuje się go głównie do polowań na ptactwo, drobną zwierzynę, rzadziej bierze udział w  polowaniach na drapieżniki. Polskie spaniele myśliwskie to przede wszystkim wyśmienite tropowce oraz aportery. Wykazują ogromną pasję buszująć na lądzie i w szuwarach w poszukiwaniu ptactwa.

Spaniele 

Polski Spaniel Myśliwski hodowla Czarci Sabat

Polski spaniel myśliwski to pies zrównoważony oraz opanowany. Odważny i bardzo aktywny przy wykonywaniu swojej pracy. Doskonale radzi sobie w trudnym terenie i nie widać po nim zmęczenia. To rasa inteligentna i łatwa w ułożeniu. Nie jest agresywna, lecz w przypadku do nowo poznanych osób staje się nieufna. Polski spaniel myśliwski to wspaniały towarzysz, który z radością będzie z Tobą spacerował. Kocha ludzi i dzieci, których zna.

Polski spaniel myśliwski - pielęgnacja

Polski spaniel myśliwski ma dłuższą sierść i nie wolno zapominać o jej wyczesywaniu, zwłaszcza po powrocie z leśnego spaceru. Zaniedbanie tej czynności może doprowadzić do powstawania kołtunów. Szczególną uwagę należy zwrócić na higienę ich uszu. Uszy u polskiego spaniela myśliwskiego są długie i obwisłe. Z tego powodu występuje u nich gorsza cyrkulacja powietrza, a to idealne warunki, aby rozwijały się bakterie i grzyby. Dlatego też należy je regularnie sprawdzać, czy nie powstał w nich stan zapalny.

Polski spaniel myśliwski - umaszczenie

Polski spaniel myśliwski ma średniej długości włos z podszerstkiem. Jest on prosty i miękki, ale odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne. 

  • przeważa kolor czekoladowy (brązowy z brązowym nosem) o zmiennym odcieniu, sporadycznie czarny przesiany
  • psy u których jest przewaga białego tła z brązowymi lub czarnymi łatami są rzadziej spotykane, ale typowe
  • można również spotkać psy z różnej wielkości płowym podpaleniem. 

Charakterystyczny jest biały koniec ogona.

SpanielePolski Spaniel Myśliwski hodowla Czarci Sabat

Polski spaniel myśliwski - choroby

Polski spaniel myśliwski jest jeszcze rzadką rasą i dlatego nie odnotowano typowych chorób genetycznych dla tej rasy. Trzeba jednak pamiętać o higienie ich uszu, które są podatne na infekcje ze względu na swą budowę.

Polski spaniel myśliwski - żywienie

Polski spaniel myśliwski to rasa, która nie wymaga specjalnego żywienia. Należy jednak pamiętać, aby wybierać dobrze zbilansowane karmy suche, mokre lub też stosować dietę Barf. Przy wyborze suche karmy najlepiej jest czytać jej i wybierać taką, która zawiera sporo mięsa świeżego lub suszonego i jest pozbawiona zbóż. Każda karma musi być również odpowiednio dostosowana do wieku, aktywności i zdrowia Waszego psa.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.